Свържи се с нас

Култура

Маестро Камджалов: Чудесата, магията и вдъхновението са колективни процеси!

Published

on

През следващата седмица световноизвестният диригент Йордан Камджалов ще гостува в Габрово по покана на Читалище „Будителите – 2017“. На 10-ти декември в Художествената галерия „Христо Цокев“ той ще представи уникалния културен проект „Музикална лаборатория за човека“, а билети се продават във фотостудио „Спринт“, ул.“Радецка“ 24. Йордан Камджалов е първият чужденец, избран единодушно едва на 30-годишна възраст за Генерален музикален директор и Главен диригент на град Хайделберг. Дирижира водещи оркестри в Берлин, Лондон, Цюрих, Лос Анджелис, Токио, Бостън, Лисабон и др. Йордан Камджалов е Академик на Българската академия на науките и изкуствата. Един от тримата най-добри диригенти на своята генерация, избран от Лондонска Филхармония. NASA и Международният център по астрономия (IAU) дават неговото име на астероид през 2014 г. Посланик на българската култура по света – Superbrands International, а през 2014 година поема отговорността да създаде Нов концептуален Културен Проект в лицето на GENESIS ORCHESTRA и Музикална лаборатория за човека. В тази връзка е и краткият ни разговор с маестро Камджалов.

Кой е Йордан Камджалов – само с три думи?
– Повярвайте, не знам.

Защо точно в Габрово – Предколедно?
– Защото в Габрово са се случвали много неща, случват се и днес. Габрово е един от най-мощните образователни символи на нашата нация. Към това се добавя и топографския символ. Аз обичам символите. Освен това тук има хора, в които аз вярвам и благодаря от името на целия екип за поканата.

– Къде е ключът?
– Във вярата в доброто.

– Светлина или мрак?
– И двете.

– Къде е провокацията?
– Няма такава.

– Габрово е в центъра на България. Кое стои в центъра на Йордан Камджалов?
– Идеята за Бог, чрез който всички и всичко е едно.

С няколко думи само, какво ни очаква на 10 декември?
– Един безаналогов, хибриден формат, подготвен и конципиран специално за Габрово, в който ще бъдат представени за първи път на едно място, в един ден, три от форматите на Концептуалната Културна Платформа на фондация „Йордан Камджалов“, функциониращи от години успешно като отделни единици, а именно най-широкия и най-достъпния от тях, наречен България ПЕЕ – Музикална лаборатория за Всички. Среща – разговор с широката общественост – една тотално диалогична форма, в която инициативата и микрофона са в ръцете на публиката. И трето – концептуално най-елитният и експериментален състав, а именно ансамбъла на Музикална лаборатория за Човека. Това са комуникационни културни пътища, които сами по себе си поотделно, дават прекрасни плодове и резултати, но за първи път ще бъдат обединени в Габрово, в едно ново, голямо събитие, с характер на целодневен фестивал, което се надяваме да стане и ежегодна традиция. Очакваме хора от цялата страна. Чудесата, магията и вдъхновението са колективни процеси. Нека да ги сътворяваме заедно.

 – Вашето послание за читателите?
– Три разширения към три топ популярни пожелания, които сами по себе си смятам за безумни без надграждане в артикулирането им:
1. Не “бъди себе си”, а “опознай себе си и бъди себе си”
2. Не “направи своите избори”, а “създай истински критерии и направи своя избор”
3. Не “бъди свободен”, а се обречи на нещо велико и го следвай до края.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица