Свържи се с нас

Култура

Бяла царевица и нахут за гостите и майсторите на „Етър“-а!

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

На 30 ноември, Андреевден, обичай е да се варят бобови и царевични зърна. Идеята е, че те набъбват, което прави годината пълна. На Андреевден денят започва да нараства „с едно житно зърно”, вярват хората в миналото.

Спомняте ли си какъв е вкуса на бялата царевица?

Не на онази, която продават от топлите витрини във все повече градове на страната. Не на онази, която е замразена и се налага да бъде размразена преди консумация.

Бялата царевица, която мнозина в Габровско са чували бабите си да наричат папур, след сваряване е мека, разпуква се и дори да не й добавиш подправки е вкусна. До 80-те години на миналия век много хора по селата в Габровско отглеждаха точно такава царевица.

С бяла царевица и нахут бяха почерпени днес гостите на Етнографски музей на открито „Етър”.

Да намериш бяла царевица, която както казахме нашите баби и дядовци наричаха папур, се оказа трудно в днешно време. Но не и невъзможно.

Нахут за гостите на ЕМО „Етър” предостави Минка Андреева, собственик на „Вернада България”, фабриката за производство на хумус, в който освен тахан, основна съставка е нахут.

Екскурзоводът в ЕМО „Етър” Даниела Недялкова раздаде от варивата – царевица и нахут, не само на гостите, но и на майсторите в музея, за да им е пълна годината.

Андрея е от Португалия и в ЕМО „Етър” научи, че в България днес се чества нейния имен ден.

Детска градина „Радост“ отвори врати за група учители от Португалия, които са в Габрово по програма Еразъм, с изпълнение на дейност на тема „Училището, което имам и училището, което искам“.

Тук Андрея не само учи, но и научи. В „Етър”-а разбра за един от празниците, чествани от българския народ. Ако беше българка, днес тя щеше да черпи, за да е здраво името й.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица