

Крими
Затвор за гастролиращ „ало шмекер“, правил се на полицай в Габрово

Снимката е илюстративна.
С присъда по наказателно дело от общ характер, обявена на 29 ноември т.г., състав на Районен съд – Габрово, осъди мъж от русенското село Хотанца за извършена измама.
Съдът призна Д.Д. за виновен в това, че през през периода 5-21 юни т.г., при условията на продължавано престъпление, след предварителен сговор с неустановено по делото лице, с цел да набави за себе си и за другиго имотна облага, поддържал заблуждение у петима габровци, че помагат на полицейски служители, извършващи акция за залавяне на телефонни измамници.
С посоченото деяние на пострадалите е причинена имотна вреда в размер на общо 16 704,55 лева.
За извършеното престъпление Д.Д. бе осъден на 2 години лишаване от свобода.
Съдът постанови още подсъдимият да заплати на две от пострадалите лица, предявили граждански искове, обезщетения за причинени от деянието имуществени вреди в размер на общо 2 600 лева.
Присъдата подлежи на въззивно обжалване или протестиране пред Окръжен съд – Габрово в 15-дневен срок.
Делото бе разгледано по реда на Глава двадесет и седма от НПК – Съкратено съдебно следствие в производството пред първа инстанция. Подсъдимият заяви, че се признава за виновен по всички факти и обстоятелства посочени в обвинителния акт и изрази съгласие да не се събират доказателства по тях.
При постановяване на присъдата съдът ползва самопризнанието на Д.Д. и събраните в досъдебното производство писмени и гласни доказателства, които го подкрепят. Съгласно разпоредбите на закона, при разглеждане на делото по този ред, когато определя наказанието съдът е длъжен да съобрази същото с разпоредбата на чл.58а от НК, като в конкретния случай редуцира първоначално определеното наказание от 3 години лишаване от свобода с 1/3.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Арестуваха млад мъж заради палеж на „Мерцедес“ в Севлиево


22-годишен жител на село Дамяново беше задържан за срок до 24 часа, заради извършен от него палеж, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово. Престъплението е било извършено в нощта на Петковден, 14 октомври.
Около 04.45 часа, в севлиевската полиция бил получен сигнал за възникнал пожар в лек автомобил „Мерцедес”, паркиран на ул.“Стефан Пешев“ в града.
В следствие на разразилата се огнена стихия автомобилът бил частично унищожен. В хода на проведените незабавни оперативно-издирвателни мероприятия бил установен и арестуван извършителят на деянието.
Това е 22-годишен жител на село Дамяново, който бил отведен в севлиевския арест, където бил задържан по Закона за МВР.
Извършителят на палежа вече е привлечен като обвиняем за престъпление по чл.330 ал.1 от Наказателния кодекс.

Крими
Габровка,“замъглила километража“ след пико, остана без книжка по пладне


31-годишна габровка бе заловена да шофира под въздействието на наркотици посред бял ден. Управляваният от нея автомобил бе иззет, в който бе открита още дрога. Случаят бил разкрит вчера, 13 октомври, в часовете около обяд в Габрово.
Около 13.00 часа, на бул. „Трети март“ бил спрян за полицейска проверка лек автомобил „Форд Фокус“, собственост и управляван от 31-годишната габровка.
На място била извършена проверка за употреба на наркотични вещества, като техническото средство отчело положителен резултат за метамфетамин. В автомобила бил намерен плик, съдържащ бяло кристално вещество, реагирало при полевия наркотест на метамфетамин.
Жената дала кръвна проба за химически анализ, а автомобилът ѝ бил иззет. По случая е образувано досъдебно производство.
Дрогата поведе по лошия път и други двама. На същата дата, в хода на специализирана полицейска операция по линия „Наркотици“, било извършено претърсване на жилище, обитавано от 36-годишен габровец. В една от стаите била намерена суха зелена листна маса, реагирала при полевия наркотест на марихуана. По случая е образувано досъдебно производство.
Също вчера, 13 октомври, но около 10.00 часа, на ул. „Николаевска“ екип на полицията спрял за полицейска проверка 42-годишен мъж, осъждан. Установено било, че същият придобил и държи в себе си кафяво кристално вещество, реагирало при полевия наркотест на метамфетамин.
Спрямо лицето е наложена полицейска мярка „задържане за срок до 24 часа“, по случая е образувано бързо производство.

Крими
Оставиха в ареста габровец, хванат с кокаин, пико и марихуана


По искане на Окръжната прокуратура в Габрово бе взета мярка за неотклонение „задържане под стража“ на обвиняем за държане с цел разпространение на различни видове високорискови наркотични вещества, при условията на опасен рецидив.
Състав на Окръжния съд уважи искането спрямо 35-годишния А.Д. от Габрово. Мъжът е привлечен в качеството на обвиняем за това, че на 05.10.2025 г. в Габрово, без надлежно разрешително съгласно Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, при условията на опасен рецидив, в обитаваното от него жилище в гр. Габрово държал с цел разпространение различни видове високорискови наркотични вещества – кокаин, метамфетамин и марихуана.
За престъплението по чл. 354“а“, ал. 2 т. 4 във вр. с ал.1 във вр. с чл. 29, ал.1, б.“а“ и б.“б“ от НК, за което А.Д. е привлечен в качеството на обвиняем, се предвижда наказание лишаване от свобода от 5 години до 15 години и глоба от 20 000 до 100 000 лева.
Съдът уважи становището на наблюдаващия прокурор, че от събраните до момента доказателства може да се направи обосновано предположение за авторството на деянието и е налице реална опасност обвиняемият да се укрие, както и да извърши друго престъпление.
Определението на Окръжен съд – Габрово може да бъде обжалвано пред Апелативния съд – Велико Търново.

-
Икономикапреди 6 дни
Преизбраха Пламен Петров за председател на ОП на КСБ – Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Откриват хеликоптерната площадка на болницата в Габрово
-
Културапреди 6 дни
Честит празник, архивисти!
-
Новинипреди 6 дни
В Габрово отбелязват 130 години от първата българска ТПК „Напредък“
-
Кримипреди 6 дни
Оставиха в ареста габровец, хванат с кокаин, пико и марихуана
-
Новинипреди 3 дни
Откриха барелеф и паметна плоча на Йосиф Шнитер (Видео и снимки)
-
Новинипреди 3 дни
Благотворителен кулинарен базар на Петковден в Габрово
-
Новинипреди 3 дни
Мария Йозова с награда за принос в развитието на местното самоуправление