

Новини
Общината подмени „в движение“ проекта за Източната градска улица

Визуализация на Източната градска улица. Снимка: Община Габрово
Без да уведоми хората Община Габрово скандално е подменила „в движение“ първоначалния проект за изграждане на новата Източна градска улица. Това твърдят жители на два централни габровски квартала, изпаднали в недоумение.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Мотивите на гражданите се базират на факта, че вместо да бъде изградена връзка за автомобили между ул.“Топлик“ с ул.“Марин Дринов“, каквото се е предвиждаше първоначално по проекта (виж визуализация по-горе), ще бъдат направени стълби за пешеходци.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved
По думите на хората, когато Община Габрово е организирала представяне на проекта за Източната градска улица, местната общност от квартала е взела участие в срещата, но тогава автомобилната връзка е фигурирала в предложението, което много се харесало.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Гражданите стигнаха и по-далеч в изказванията си. Те упрекнаха кмета, припомняйки че съответното кръстовище на ул.“Топлик“ с ул.“Марин Дринов“ дори е фигурирало в предизборната кампания и обещанията на Таня Христова, което всички очаквали да видят, а именно проходима улица за моторни превозни средства, която да облекчи трафика в центъра на Габрово. Нещо, което на практика сякаш вече няма как да се случи.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Жителите на двата засегнати централни квартала са категорични, че заради една обходна улица се прекъсват четири други, нещо което по думите го има само в България. „Правиш улица, за да облекчиш уж движението, а в резултат от нея прекъсваш 4 други улици и натоварваш движението на цял квартал, плюс училище“, негодуват хората.
На техни въпроси, адресирани до Община Габрово и свързани с несъответствието между първоначално планираното и реализираното в действителност, от администрацията на кмета отговаряли, че нищо не било предвидено. „Излизат със стария градоустройствен план от 1973 г., при който плановете са били за правеното на пешеходна алея към вече бившия Младежки дом.“

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved
„Проектът е буквално в движение подменен. Според наша вътрешна информация от Общината, след инициирането на подписката ни, са били предприети мерки. Свикана е комисия, без знанието на гражданите, която е решила да затворят улицата, защото това е много лесен начин да се спестят средства от направата на целия проект.
Почват да „вадят от 100 кладенеца вода“, от сорта че улицата е 5 клас, а новостроящата е 3 клас и не можело да има кръстовище между две такива улици. Наклонът бил прекалено голям, нещо което според експерти може да се редуцира. И ред други безумия защо не може да стане. В крайна сметка по-лесно е да отлееш 10 стъпала и да отрежеш цял квартал от важна комуникация.
За всички е ясно, че ако тази улица е свързана с „Топлик“ и тя работи, ще се облекчи изключително трафика, както в центъра на Габрово, така и в самия квартал. Целият трафик от стотиците коли, които сутрин минават от центъра на града, през моста Игото, ул.“Шипка“, тръгват по ул.“Йоан Предтеча“ или ул.“Орлово гнездо“, на родители които си карат децата до училище Ран Босилек, ще бъде облекчен.
Колите сега едвам се разминават. Стават задръствания. А за достъп на пожарна или линейка, особено зимата, не ми се мисли как ще се осъществява. Всички хора, видели първоначалния проект, се зарадваха, че улицата ще бъде разширена. Тунелът ще стане функционален и движението в целия квартал ще се изведе по много бърз и удобен начин за всички.
Но за съжаление това няма да стане. Всичко вече се бетонира. Улиците се затвориха. И тази Източна градска улица става от „Гунен кладенец“ до полицията. От никъде до никъде“, заяви жител на квартала.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Хората са на мнение, че с подмяната на проекта „в движение“ се цели да бъдат отклонени част от средствата, отпуснати за случването му за първоначалния му вид, защото по думите им, „за да се направи една улица са необходими доста пари, а да се отлеят 10 стъпала – значително по-малко“.
Според гражданите събраната от тях подписка, в подкрепа на случването на първоначалния вид на проекта, няма да трогне Община Габрово.
„Защо по всичките снимки в медиите и по всичките предизборни брошурки, улицата беше показана на хората?“, запита гражданин, които определи действията на Общината като измама.
В случай, че Община Габрово не вземе под внимание исканията на жителите на двата квартала, хората са склонни да изразят позицията си чрез протести и затваряне на улици.
Въпросът е изпратен и до Омбудсмана Мая Манолова, отговорила, че подадената до нея информация звучи логично в полза на гражданите.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Отбелязваме Светли понеделник!

Вторият ден на Великден се нарича Светли или „разтурни“ понеделник. Той е свързан с обичая „размятване на яйца“ за предпазване от градушка и за плодородие.
В някои села на Казанлъшко и Габровско на втория ден от Великден младите се събират на някоя поляна, застават едни срещу други и търкалят помежду си червени яйца. Обичаят е за предпазване от градушка и за плодородие. През трите празнични дни има общоселски хорà, чиято основна функция е предпазно магическа.
Великден се празнува три дни. Първият е винаги неделя, когато всички отиват на тържествена църковна служба. Поздравът „Христос Воскресе“ се спазва 40 дни. Седмицата след Великден се нарича Томина неделя. Тя поставя завършека на великденския празничен цикъл. Тази седмица се нарича празна заради забраната да се работи каквото и да е.
Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред учениците му. Когато мълвата за изчезването на тялото на Христос се разпространила, само апостол Тома не повярвал. На осмия ден след възкръсването си сам Исус му се явил и го накарал да се убеди в истината. Оттогава е останал изразът „Тома неверни“, а денят е наречен Томина неделя.

Новини
Великден е! Христос Воскресе!

Великден (Възкресение Христово, Пасха) е денят, в който християните празнуват възкресението на сина Божи Иисус Христос.
В християнската религия на Възкресение Христово (Великден) се чества възкръсването на Исус Христос на третия ден, след като е разпънат на кръст и погребан. Празната гробница е видяна от жените мироносици, посетили гроба. Иисус Христос се явява на Мария Магдалена и на апостолите.
Подготовката за честването му започва в седмицата преди Великден, наричана Страстна седмица. Празнува се 3 дни. Вечерта преди полунощ в събота се отслужва тържествено богослужение, всички светлини в храма се изгасяват и малко преди полунощ свещеникът изнася запален трисвещник с думите (пеейки) „Приидите, приимите свет, от невечернаго света и прославите Христа, воскресшаго из мертвих“. Последованието, свързано със запалването на свещите, е заимствано от подобно, което се извършва в Йерусалим, в храма „Св. Възкресение“, при слизането на Благодатния огън. От трисвещника всички присъстващи палят своите свещи (които по традиция носят по домовете си). При пеене на тропара „Воскресение Твое Христе Спасе“ всички излизат от храма. Точно в полунощ и извън храма при биене на камбаните свещеникът обявява Възкресението с думите „Христос Воскресе“. При обявяването на Възкресението се пее празничният тропар и се обикаля кръстопоклонно иконата на Въскресението, положена на специален аналой, след това се чете Евангелие и Апостол. После свещеникът чука на храмовите врата с кръста при думите „Отворете се, адови врата, да влезе Царят на Славата“ на което подучено лице отвръща „Кой е този Цар Слави?“. Хората влизат с песнопения в храма, за да се извърши литургията на празника.
В България традиция е яйцата да се боядисват на Велики четвъртък или Велика събота, като броят им зависи от членовете на семейството. Първото се оцветява винаги в червено от най-възрастната жена. Докато то е още топло и прясно боядисано, тя рисува кръстен знак на челата на децата, за да бъдат здрави.
До появата на изкуствени оцветители са се използвали отвари от билки, ядки и др. С отвара от риган се получавала червена багра, от смрадлика — оранжева, зелено — от коприва, жълто — от орехи и кори от ябълка или отвара от стар кромид лук.
Винаги, когато са се боядисвали яйца, се е приготвяла и отделна кошничка и за кумовете. Яйце се дарявало и на всеки гост, прекрачил прага. За допълнителна украса се ползвали отпечатъците на листенца от магданоз или фигурки, нарисувани с восък или с цветни моливи. Според поверието този, чието яйце остане здраво след чукането, ще е най-здрав през годината.

Новини
Днес е Велика събота!

На Велика събота църквата възпоменава телесното погребение на Христос и слизането му в ада. Църковното богослужение започва рано сутринта и продължава непрекъснато до края на деня. Последните съботни песнопения се сливат с възкресните (неделните) и свършват вече при звуците на тържественото “Христос воскресе!”
Днес хората отдават почит на починалите си близки, посещават гробищата, преливат и прекадяват. Обикновено в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове. Велика събота е и последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден.
Празникът е свързан с оплакването и погребението на Исус Христос от майка му Света Богородица и от жени, носещи миро. Гробът му е запечатан и пред него е поставена стража.
По обичая на юдеите Йосиф и Никодим снели пречистото тяло Господне от кръста, обвили ги в пелени с благовония и го положили в нов каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалеч от Голгота. Първосвещениците и фарисеите знаели, че Исус Христос е предрекъл възкресението си. Не вярвайки на предсказаното, а и страхувайки се да не би Апостолите да откраднат тялото, измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самия гроб запечатали.
Църквата прославя Велика събота като “най-благословения седми ден”. Защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете.
Положен вече в гроба, Духът на Исус е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново райските двери. Това ще се случи на другия ден – в Неделята, наречена с най-краткото име – Великден.

-
Новинипреди 7 дни
Габрово аплодира своите герои: Децата, които плуват със сърце!
-
Любопитнопреди 7 дни
Габровската пианистка Адриана Кънева с ново Гран при
-
Новинипреди 7 дни
14 медала и отборен трофей за габровските джудисти
-
Новинипреди 6 дни
Кметът предлага средства за ремонт на басейна в ПМГ – Габрово с новия Бюджет
-
Културапреди 5 дни
Днес е Велики Четвъртък – денят за багрене на яйца
-
Културапреди 5 дни
Изложба в музей „Етър“, посветена на Великден
-
Новинипреди 4 дни
Разпети петък е
-
Икономикапреди 6 дни
Предстои публично обсъждане на Бюджета на Габрово