

Култура
История за война, преселение, кървав диктатор и завръщане към корените

снимка: ЕМО „Етър“
Двама младежи, родени и израсли в Казахстан, посетиха ЕМО „Етър“, за да почувстват и разберат по-добре българските традиции. Музеят привлича тяхното внимание като един от най-посещаваните туристически обекти в България.
Историята, която с готовност разказват Михаил Любченков и Константин Чолаков, е изключително любопитна. Попаднала в ръцете на талантлив автор, тя може да послужи за написването на роман, от развитието на чиято сюжетна линия да останат доволни и масовата публика, и читателите с по-високи очаквания, и дори критиците.
В историята на двамата братовчеди – Михаил на 28 и Константин на 23 години, има всичко – война; човешко преселение; кървав диктатор, който разполага със съдбите на хората, както намери за добре; любов и завръщане към корените. Историята, която разказват Михаил и Константин, обхваща период от един век и няколко десетилетия.
Според Михаил Любченков, всичко започва преди седем години, когато майка му – Лидия Константинова, намира една фотография.
„Преди седем години майка ми намери фотография на своя баща. Бяха написани имената на всички родственици, които са на нея. Майка ми поиска да ги намери, да направи родословно дърво и просто да се запознае с тях. Тя се занимаваше с това три години и възстанови нашето генеалогическо дърво до края на ХІХ век. Оказа се, че нашите предци са българи, живели в България, в района на село Царево. По време на Руско-турската война от 1877-1878 година те се изселват заедно с войските. Заселват се в Крим, където са живеят около 12 000 българи.
През 1938 година кървавият диктатор Сталин репресирал малките народи на Крим – българи, татари, немци, евреи и други. Ние сме имали голяма къща, но дошли представителите на властта и казали: „Имате три дни, събирайте си багажа и напускайте. Вие сте политически неблагонадеждни. Нашето семейство е изпратено в Казахстан принудително.”
Фамилията отсяда първо в столицата Алма Ата, а след това в Актау, където дядото, който е българин, се запознава с бъдещата си жена и остава там.
Майката на Михаил не може да види всички документи, тъй като все още са засекретени. Други са на езика на кримските българи, който вече не съществува. Преди четири години Михаил Любченков, майка му и брат й подават документи и стават български граждани. Братовчедът Константин и сестра му очакват приключване на процедурата за това.

снимка: ЕМО „Етър“
В общините Созопол и Бургас те вече имат закупени имоти. Казват, че искат да възстановят историческата справедливост. В Казахстан фамилията живее на морето, тук също.
„Нашето пътешествие (на Михаил и Константин б.р.), има за цел да ни позволи да почувстваме България. Ние пътуваме с велосипеди, виждаме я не през прозореца на автомобила, така че можем да я почувстваме.”
Досега младите мъже са посетили София, Благоевград, Сандански, Мелник, Рупите, Хисаря, Павел баня, Бургас, Созопол, Варна, Трявна, Велико Търново, Арбанаси. Предстои да отидат в населени места от южна България и край морето.
„Що се отнася до работата, тук положението е по-лошо. През 2017 година България влезе в тройката на най-популярните туристически дестинации. И днес в Казахстан ние сме единствените, които работим с туристи, които да посетят България.”
Докато Михаил говори, Константин мълчи и снима. По-малкият братовчед е капитан на малък кораб за каботажно плаване за каботажно плаване в България , с който вози туристи до различни острови. Споделя, че все още не е открил своята русалка, но не е изключено да стане и това.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Бляскаво представяне на МК „Весела“ на конкурс в Гърция


С две престижни награди се завърнаха младите пианистки Полина Флориду и Невин Халил от шестото издание на Международния конкурс „От Бах до джаз“, който се проведе в Атина, Гърция.
Двете талантливи музикантки, възпитанички на клавирния педагог Весела Пенева, представиха достойно Музикален клуб „Весела“ и България сред над 80 участници от различни страни.
Журито на конкурса, съставено от изтъкнати музиканти и преподаватели от Русия, Турция, Франция, Румъния, Гърция и Китай, оцени високо изпълненията на младите инструменталисти, като отличи само най-добрите.
В първа възрастова група, второкласничката Невин Халил впечатли журито и публиката със своето майсторство и заслужено спечели втора награда. Тя бе и сред малкото участници, поканени да свирят на заключителния Гала-концерт – признание за нейния талант и сценично присъствие.
В четвърта възрастова група, където конкуренцията беше особено оспорвана, Полина Флориду, ученичка в 10 клас, завоюва четвърта награда – постижение, което заслужено бе определено като изключително от артистичния директор на конкурса, пианистката Лилия Бояджиева (България – Франция).


Тя сърдечно поздрави двете участнички, техните родители и техния преподавател Весела Пенева, изразявайки възхищението си от факта, че двете момичета не учат в музикално училище, а са любители с изключителен талант и дисциплина.


Култура
Паметта за Колю Фичето оживява в Дряново и отвъд


Реализираните досега събития, част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор строител, преминаха успешно и при висок интерес. Началото даде арх. Белин Моллов, който на 23 януари, под надслов „Колю Фичето: живата памет“, представи 19 акварелни картини, пресъздаващи архитектурните шедьоври, дело на Майстора.

Малко след това стартира и четвъртото издание на Националния детски конкурс „Преминал майстор през земята“, който събра 127 рисунки, 36 литературни творби, 12 макета и 5 видеа, изпратени от деца и младежи от цялата страна.

Победителите от него бяха тържествено наградени на специална церемония на 1 юни – Международния ден на детето.

Образователната онлайн платформа „Уча се“ също се включи в честванията, като създаде специален видеоурок, посветен на живота и делото на Колю Фичето. В знак на признателност, кметът на Дряново Трифон Панчев връчи благодарствен адрес на основателя ѝ – дряновецът Дарин Маджаров.

В средата на месец април проф. дин Веселин Янчев се срещна с местната общественост, а поводът беше 165 години от рождението на ген. Иван Фичев – виден български военен деец, началник на Генералния щаб на Българската войска, министър на войната, военен историк и анализатор, и внук на възрожденския майстор Колю Фичето.

Особено впечатляваща бе детската архитектурна работилница, по време на която с помощта на хартия, картон и дървени елементи, децата изработваха модел на църквата „Св. Никола“ в Дряново. Така малките участници се запознаха с характерните архитектурни елементи, използвани от строителния колос на Възраждането – кобиличния фронтон, аркадата и осмостенната камбанария.

През май честванията излязоха извън границите на страна, като екип на Исторически музей – Дряново проведе открити уроци в Българското неделно училище „Йордан Йовков“ в Букурещ и в училището „Трите чешми“ в село Извоареле, Румъния. Децата от българските общности зад граница имаха възможността да научат повече за великия майстор строител.

В първите дни на юли се проведе Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“, в който се включиха петима художници, а награда за живопис си поделиха Надя Петрова и Севда Потурлян. Часове преди да станат ясни имената на носителите на Наградата за живопис Дряново, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе впечатляващ духовен концерт на два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица”. Техните песнопения превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението.

Събитията и инициативите от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ ще продължат през месец август с участие във фестивала във Велико Търново „48 часа Варуша Юг“. В църквата „Свети Никола“, ще бъде представена най-новата книга за Колю Фичето, чийто автор е д-р Венелин Бараков – гл. уредник в ИМ – Дряново. Акцент ще бъде поставен върху живота, дело, архитектурните шедьоври на Майстора и връзката му със старата българска столица.

Кулминацията на националните чествания ще бъде през есента. Исторически музей – Дряново ще посрещне родственици и наследници на Колю Фичето. По време на събитието ще бъде направено и официалното представяне на книгата на д-р Бараков „(Не)Познатият Колю Фичето (1800 – 1881)“. Началото на октомври ще се състои и Четвъртото издание на Националната научна конференция „Епохи, личности, памет“, участие в което са заявили над 40 учени и специалисти от страната.
Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на майстор Колю Фичето, се организират от Исторически музей – Дряново и Община Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


Култура
13 лета кино под звездите: София Филм Фест се завръща в Севлиево


Севлиево ще се превърне в сцена на кино под открито небе от 16 до 19 юли 2025 г., посрещайки за тринадесета поредна година „София Филм Фест на път“ – част от най-престижния филмов форум у нас. Събитието ще се проведе на площад „Свобода“, всяка вечер от 21:00 часа, с вход свободен за всички жители и гости на града.
Програма с авторско кино и международни акценти
Първи ден от програмата – 16 юли (сряда) – филмът: „Клопка“ Драматичен българо-германски филм на режисьорката Надежда Косева, вдъхновен от реална история за протест срещу изграждане на ядрено хранилище край Дунав. В ролите: Александър Трифонов, Яница Атанасова, Михаил Стоянов и др. Специален гост на прожекцията ще бъде самата режисьорка, която ще представи филма пред публиката в Севлиево.
Вторият ден от програмата – 17 юли (четвъртък) – филмът ,,Всичко си има край“ Съвместна продукция на Хърватия, България, Сърбия и Черна гора. Режисьор: Райко Гърлич. Политически трилър с романтична нишка и силен обществен коментар. Сред актьорите е и българската звезда Анжела Недялкова.
Третия ден от програмата – 18 юли (петък) – жителите и гостите на Севлиево ще могат да гледат носителя на тазгодишния „Оскар“ за най-добър анимационен филм – „Потоп“ на латвийския режисьор Гинтс Зилбалодис. Анимацията проследява пътешествието на смела котка и още няколко животни, оцеляващи заедно в свят, потънал под вода.
Последният ден от програмата – 19 юли (събота), предлага силен финал с италианската драма – „Завръщането“ на Уберто с участието на Рейф Файнс и Жулиет Бинош. Съвременна адаптация на мита за Одисей и Пенелопа, разказана с дълбочина и човечност.
София Филм Фест на път“ в Севлиево има за цел да направи стойностното кино достъпно и извън столицата. Градът е сред първите участници в инициативата и вече 13 години поддържа активна културна програма. При дъждовно време прожекциите ще се състоят във фоайето на Община Севлиево.
Фестивалът се утвърди като част от културния живот в града, а тазгодишната програма предлага разнообразие от международни заглавия – покана към всички, които ценят доброто кино.
*Автор: Елеонора Александрова,
студент 2 курс в СУ „Св. Климент Охридски”, спец. Журналистика.


-
Кримипреди 3 дни
Нови разкрития за лидера на разбитата в Габрово наркобанда (снимки от акцията)
-
Кримипреди 3 дни
Тарторът на наркогрупата издавал заповеди от затвора
-
Културапреди 6 дни
13 лета кино под звездите: София Филм Фест се завръща в Севлиево
-
Кримипреди 4 дни
Разбиха престъпна група за наркотици, действала в региона
-
Новинипреди 5 дни
Осигурен е транспорт за желаещите да посетят Узана Поляна Фест
-
Културапреди 5 дни
Паметта за Колю Фичето оживява в Дряново и отвъд
-
Икономикапреди 5 дни
Интер Пауър ще захрани Узана Поляна Фест със соларна енергия
-
Икономикапреди 6 дни
Открийте възможности за кариера в „Дзалли“: традиции, иновации и стабилност в текстилната индустрия!