

Култура
„С мотики на полето” – акцент този месец в ХГ „Христо Цокев“

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово
През този месец Художествена галерия „Христо Цокев” представя на Вашето внимание картината „С мотики на полето” на Георги Железаров, дарена през м. септември 2017 г. от неговата внучка Радост Железарова.
С пейзажа фонд „Живопис”, наброяващ над 1 500 произведения на изкуството, е попълнен с още една картина с висока стойност. Особено ценното за Галерията е това, че фондът е обогатен с творба на художник, непредставен до момента.
Пейзажът е рисуван върху картон, със смесена техника и засяга една тема широко застъпена в творчеството на автора, а именно българската природа и селския бит.
Габровската публика имаше възможността да се запознае с творчеството на художника от 9 май до 9 юни т.г. когато ХГ „Христо Цокев” бе домакин на изложбата „Между Алжир и София в търсене на светлината“. Тя е посветена на 120 години от рождението на Георги Железаров и е проект на Софийска градска художествена галерия и семейството на твореца.
Георги Железаров (1897-1982) е роден в с. Марчево, Неврокопско (дн. Гоце Делчев). Първоначално учи в родното си село, а по-късно завършва Мъжкото педагогическо училище в гр. Сер (дн. Серес). Следва като извънреден ученик в Художествено-индустриалното училище в София – „Графика” и „Декоративно изкуство” при чешкия художник Йозеф Питер. Работи като гравьор в Географския институт, София. По-късно – като живописец и график на свободна практика в столицата. През 1924-1926 г. е рисувач в Държавна печатница. През септември 1926 г. заминава за Алжир. През двугодишния си престой там създава множество творби, включващи екзотични пейзажи, фигурални композиции, портрети и ескизи. През 1928 г. се завръща в България. Работи като майстор-хромолитограф, художник, технически ръководител в Държавна печатница (до пенсионирането си). От 1957 г. до 1982 г. твори за себе си. Създава голямо количество рисунки, ескизи, живописи, графични творби и други кавалетни произведения. Автор е на множество натюрморти с цветя, фигурални композиции, пейзажи, автопортрети и различни анималистични рисунки. Участник в редица пленери. Член е на Дружеството на независимите художници. Женен за Серафима Янкова Сакъзова. На сватбата им кумува художникът Борис Денев.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Кримипреди 3 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“