

Култура
Карикатурен десант в Дома на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата
Музеят „Дом на хумора и сатирата“ ще открие новия творчески сезон с традиционното си събитие от есенния културен календар, посветено на изкуството на карикатурата – „Карикатурен десант“.

снимка: Дом на хумора и сатирата
Залите на Веселата къща вече се „окупират“ от стотици карикатури, сатирични рисунки и шаржове на творци от цял свят – 7 мащабни изложби с над 500 творби на 150 автори завладяват музейната територия:
– 42. Национална изложба на карикатурата – гостува секция „Карикатура“ на СБХ
Изложбата представя годишен преглед на най-новите творби, създадени от родни майстори на рисувания хумор. В настоящата селекция са включени 133 карикатури на 20 художници. Особено впечатление тази година прави отстъплението от политическите теми и втръсналите политически субекти, така обилно карикатурени в предишните издания. Интерпретирани са вечните теми: любов, секс, отношенията между половете, екология, вино, космос, спорт, пари, бизнес и т.н. Присъства и политическият шарж, а и неполитическият – също. (https://goo.gl/NHL3sc)

снимка: Дом на хумора и сатирата
– „100 години от Октомврийската революция“ – изложба на клуб „Архигум“ (Украйна)
Изложбата показва карикатура от 1917 до 2017 година с поглед назад към Октоврийската революция и нейните обещания. „Как е изглеждала страната, в която сме родени и израснали?“, пита Виктор Кудин, оглавяващ клуба за карикатура „Архигум“ в Украйна и отговаря: „Била е страната на „Голямата лъжа“, страната на диктатурата на партийните лидери, в която съществуващите структури са обхващали цялото общество.“ В изложбата са включени творби на утвърдени имена в жанра, като Кособукин, Казаневски, Кудин, Казански, Кустовски и др. (https://goo.gl/Ds5kuk)

снимка: Дом на хумора и сатирата
– „Тръмп – 9 месеца по-късно“ (от най-добрите карикатуристи в света)
Изложените творби са на карикатуристи от вестникарския синдикат на Дарил Кейгъл (CagleWorld.com). Повече от половината вестници в САЩ са абонирани за него, така че тази изложба показва карикатурната гледна точка за Тръмп, която виждат повечето американски читатели. Настоящият президент е изобразен като безброй чудовища с характерния му перчем върху Годзила, Кинг Конг, Франкенщайн, Ку Клукс Клан и Дракула. Тръмп дава достатъчно поводи на карикатуристите да го сравнят дори с Хитлер и Сатаната и да извадят най-суровите си метафори. (https://goo.gl/zC3JjU)

снимка: Дом на хумора и сатирата
– Дарил Кейгъл. Редакционна карикатура
Дарил Кейгъл е един от най-продуктивните американски карикатуристи през последните четиридесет години. Двадесет години работи с Мъпетите на Джим Хенсън, илюстрира десетки книги, списания, календари и всякакви продукти. Работил е като редакционен карикатурист в Хаваи, след което става редакционен карикатурист на онлайн изданието Slate.com на Вашингтон поуст и msnbc.com. Понастоящем управлява бизнес, който продава творбите на водещи редакционни карикатуристи от цял свят и ръководи мащабен интернет сайт за карикатура, Cagle.com. Бил е президент на Националното дружество на карикатуристите и на Фондацията на Националното дружество на карикатуристите в Америка. (https://goo.gl/GaTSJU)

снимка: Дом на хумора и сатирата
– „Метафори и пропаганда. Вестник „Папагал“ в периода 1939–1953 г.“ – визуално изследване на Антон Стайков
Изложбата представя 40 репродукции на вестник „Папагал“ от периода 1939 – 1953 г., отразяващи съдбата на България в трагичния военен преход между царство и народна република през очите на карикатурата, пропагандата, стереотипите за съседите и великите сили. „Папагал“ е своеобразна „библия за бедните“, която чрез разбираеми, банални метафори показва „театъра“ на военния и следвоенен свят. Автори, които определят стила, са Александър Жендов, Борис Ангелушев, Стоян Венев, Теню Пиндарев, а най-много карикатури рисуват Николай Бонев (преди 1944 г.) и Васил Виденов-Вави (след 1946 г.), които са и главни редактори в двата периода. (https://goo.gl/Nmv7tT)

снимка: Дом на хумора и сатирата
– „Стършел“ и приятели“ – историята на вестника и неговите автори
Изложбата включва 19 табла със снимки и документи, разказващи 70-годишната история на сатиричния вестник, както и 79 творби на три поколения стършелови художници. „Стършел“ е своеобразен клуб на критично мислещите и възприелите неговия девиз: „Опозиция на всяка власт, отпор на всяка тъпота!“ В изложбата със свои карикатури участват 17 художници: Велин Андреев, Генчо Симеонов, Доньо Донев, Милко Диков, Георги Чавдаров, Георги Чаушов, Валери Лютов, Николай Пекарев, Ивайло Нинов, Мирчо Мирчев, Христо Комарницки, Любомир Михайлов, Чавдар Николов, Светлин Стефанов, Иван Кутузов, Ивайло Цветков, Маргарита Янчева. (https://goo.gl/8Nu5dj)

снимка: Дом на хумора и сатирата
– „С (без) думи“ – самостоятелна изложба на Маргарита Янчева
Художничката членува в СБХ – секция „Карикатура“ и сътрудничи на в. „Стършел“. Лауреат е на редица престижни отличия: Награда на секция „Карикатура“ на СБХ от 37. Национална изложба (2012), Втора награда от Биеналето на карикатурата – Верчели, Италия (2014), Награда „Сребърна маска“ – Вевчани, Македония (2015), Награда на в. „Стършел“ и Награда на Музея „Дом на хумора и сатирата“ от 42. Национална изложба на карикатурата – София (2017). В изложбата са представени 32 карикатури, публикувани през годините на страниците на вестник „Стършел“. (https://goo.gl/M5FPFa)

снимка: Дом на хумора и сатирата
Оригинално въведение към интересните изложби ще поднесе американският карикатурист Дарил Кейгъл, който ще направи презентация, посветена на политическата карикатура и ще представи самостоятелната си изложба от редакционни карикатури.

снимка: Дом на хумора и сатирата
Освен него, Домът на хумора и сатирата очаква още специални гости: художника и изследовател на българското хумористично изкуство Антон Стайков, управителя на в. „Стършел“ Румен Белчев, главния редактор Михаил Вешим и сътрудничката на вестника Маргарита Янчева. Те ще направят своеобразен тур из залите на Дома и ще представят пред публиката гостуващите изложби в „Карикатурния десант“. Специално участие ще вземат членовете на Дружеството на невъзпитаните карикатуристи Христо Комарницки, Чавдар Николов и Чавдар Георгиев, които ще разкажат за появата и перипетиите на най-новия сатиричен вестник „Прас прес“. Гостите на събитието ще имат възможността да разгледат всичките 13 броя на вестника, както и издадения през лятото албум „Бира, секс и Прас’n’Прес“. (https://goo.gl/B9QBoV)
ПРОГРАМА
– 5 октомври, Музей „Дом на хумора и сатирата“ – Габрово
17.00 ч. – Редакционна карикатура –
лекция на Дарил Кейгъл (САЩ)
18.30 ч. – Откриване на 7 гостуващи изложби
– 6 октомври, ТАМ – Велико Търново
19.00 ч. – Редакционна карикатура –
лекция на Дарил Кейгъл (САЩ)
– 7 октомври, Музей „Дом на хумора и сатирата“ – Габрово
11.00 – 13.00 ч. – Рисувай с Кейгъл и Комарницки! – творческо ателие (за участници на възраст 14+)
Автор: Дарина Маринчевска, Музей „Дом на хумора и сатирата“ – Габрово.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/14058610933873
Култура
13 лета кино под звездите: София Филм Фест се завръща в Севлиево


Севлиево ще се превърне в сцена на кино под открито небе от 16 до 19 юли 2025 г., посрещайки за тринадесета поредна година „София Филм Фест на път“ – част от най-престижния филмов форум у нас. Събитието ще се проведе на площад „Свобода“, всяка вечер от 21:00 часа, с вход свободен за всички жители и гости на града.
Програма с авторско кино и международни акценти
Първи ден от програмата – 16 юли (сряда) – филмът: „Клопка“ Драматичен българо-германски филм на режисьорката Надежда Косева, вдъхновен от реална история за протест срещу изграждане на ядрено хранилище край Дунав. В ролите: Александър Трифонов, Яница Атанасова, Михаил Стоянов и др. Специален гост на прожекцията ще бъде самата режисьорка, която ще представи филма пред публиката в Севлиево.
Вторият ден от програмата – 17 юли (четвъртък) – филмът ,,Всичко си има край“ Съвместна продукция на Хърватия, България, Сърбия и Черна гора. Режисьор: Райко Гърлич. Политически трилър с романтична нишка и силен обществен коментар. Сред актьорите е и българската звезда Анжела Недялкова.
Третия ден от програмата – 18 юли (петък) – жителите и гостите на Севлиево ще могат да гледат носителя на тазгодишния „Оскар“ за най-добър анимационен филм – „Потоп“ на латвийския режисьор Гинтс Зилбалодис. Анимацията проследява пътешествието на смела котка и още няколко животни, оцеляващи заедно в свят, потънал под вода.
Последният ден от програмата – 19 юли (събота), предлага силен финал с италианската драма – „Завръщането“ на Уберто с участието на Рейф Файнс и Жулиет Бинош. Съвременна адаптация на мита за Одисей и Пенелопа, разказана с дълбочина и човечност.
София Филм Фест на път“ в Севлиево има за цел да направи стойностното кино достъпно и извън столицата. Градът е сред първите участници в инициативата и вече 13 години поддържа активна културна програма. При дъждовно време прожекциите ще се състоят във фоайето на Община Севлиево.
Фестивалът се утвърди като част от културния живот в града, а тазгодишната програма предлага разнообразие от международни заглавия – покана към всички, които ценят доброто кино.
*Автор: Елеонора Александрова,
студент 2 курс в СУ „Св. Климент Охридски”, спец. Журналистика.


Култура
Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси


Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.
Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.
Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.
Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.









Култура
Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето


С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.





Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.


-
Кримипреди 7 дни
Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица
-
Новинипреди 7 дни
Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено
-
Новинипреди 6 дни
Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона
-
Икономикапреди 6 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници
-
Любопитнопреди 7 дни
Горски срещи на Градище отново се превръща в базар за употребявани вещи
-
Новинипреди 5 дни
Боксьорът Борис Ангелов се нареди сред най-добрите в страната
-
Любопитнопреди 5 дни
Парад на ретро автомобили – тази събота на площад „Възраждане“
-
Новинипреди 5 дни
Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина