

Култура
Ако посетите ЕМО „Етър” днес, може да Ви калесат за сватбата утре

снимка: ЕМО „Етър“
Сега изглежда странно, но в миналото никой не се учудва, че трябва да си занесе ядене, когато ходи на сватба. За маси са ползвани дъски, много често слагани направо на земята, където всеки нарежда донесеното. Събират се хората от двата рода – на младоженеца и на невестата. Гостите получават кърпи и от своя страна дават дарове на младото семейство.
Малко ястия се приготвят за една сватба в миналото. Едно от тях е „Сватбарското жито”.

снимка: ЕМО „Етър“
Къна Бочукова вече го вари на открит огън в средно голяма рания и предизвиква силния интерес на посетителите в ЕМО „Етър”. Туристите се спират до Часовниковата кула, за да снимат чевръстата жена, облечена в народна носия, която с готовност споделя как се приготвя „Сватбарско жито”.
Един килограм грухана пшеница;
Един литър прясно мляко;
Сто грама масло;
Две супени лъжици брашно;
Една лъжица сол;
Ванилия, кората на един лимон и захар на вкус.

снимка: ЕМО „Етър“
Житото се сварява до леко разпукване и престоява една нощ. Сутринта се измива обилно в няколко води и се вари на бавен огън до размекване. Необходими са поне два часа. В тиган се запържва олио с двете лъжици брашно. Бавно се налива литъра прясно мляко, прибавят се житото, ванилията, захарта, кората на лимона. Ястието се поднася, поръсено със счукани орехи.

снимка: ЕМО „Етър“
„На сватби, на кръщенета, на войнишки изпращания, на сбора на Свети Дух – във всички къщи се приготвя това жито. Става наистина деликатес”, спомня си Къна Бочукова.
На 21 септември в ЕМО „Етър” започнаха Дни на сватбената обредност. До 24-ти в музея предстоят различни прояви, чрез които се разказва за сватбата – едно от най-важните събития в живота на човека.
Ако посетите ЕМО „Етър” може да Ви „калесат”. Калесниците – млади момчета, обикалят по Чаршията с бъклица вино и канят гости за предстоящите венчавки.
Който отпие от виното, получава гривна от боб и се смята за поканен на сватба.

снимка: ЕМО „Етър“
Димитринка Илиева приготвя сватбените гердани. В тях няма нищо ценно, но определено привличат вниманието. Зърна от боб с различни цветове са нанизани на червен конец. Слагат се да накиснат във вода няколко часа, за да омекнат. Между бобчетата може да се поставят пуканки. Герданът се окичва на врата, за да стане украшения на сватбарите.
В изложбените помещения над Дърворезбарската работилница в ЕМО „Етър”вече е открита за посетители изложбата „Родопска сватба” на Регионалния исторически музей в Пазарджик.

снимка: ЕМО „Етър“
От 21 до 24 септември, от 11:00 до 16:00 часа, в ЕМО „Етър” може да видите обичаите: „Калесване”, „Приготвяне на сватбено жито”, „Приготвяне на обредни хлябове”, изработване на сватбени гердани и украса на сватбарско знаме.
Само на 22 септември, от 11:00 и от 14:00 часа, групата за автентичен фолклор към Народно читалище „Св. Св. Кирил и Методий – 1912“ от панагюрското село Оборище ще направи възстановка на „Меченска сватба”.
Само на 23 септември, от 11:00 и от 14:00 часа, ще бъде пресъздаден друг обичай, свързан със сватбената обредност – „Засевки”. Възстановката е на Ансамбъл за автентичен фолклор „Капанци” при НЧ „Искра 1893”, с. Паламарца, общ. Попово.
Само на 24 септември, от 11:00 и от 14:00 часа, ще бъде пресъздаден обичая „Извеждане на булка”.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 4 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 7 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Кримипреди 4 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Новинипреди 4 дни
ДСБ – Габрово избра ново ръководство
-
Икономикапреди 4 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“