Новини
Областният: На добър час през новата 2017/2018 година!

снимка: Областна администрация – Габрово
Приемете най-искрените ми поздравления за една успешна и ползотворна Нова учебна година, мили първокласници, ученици, учители и родители.
Вероятно всички ние днес си пожелаваме едно и също – годината да е изпълнена с много нови очаквания и вяра, че ще постигнем повече в нашето развитие, защото именно Вие и Вашите натрупани знания сте нашето бъдеще.
Вярвам, че енергията Ви, млади хора, е наш национален приоритет и ресурс, който трябва да бъде подкрепян и развиван, защото той е най-успешната инвестиция и сигурна гаранция за просперитет на нацията ни. Сигурно някои от вас ще кажат, че ние възрастните лесно говорим така и преминали през целия този етап не си даваме сметка за предизвикателствата, пред които се изправяте и трепетите Ви. Но все пак знайте, че всички възрастни някога сме били първо деца. А какво искат да чуят онези, които прекрачват училищния праг на 15 септември – това попитах група деца, които вкупом ми отговориха „Пожелайте ни ваканция!“. Това ме накара да се замисля, че ще е прекрасно ако успеем да превърнем училището наистина в желана територия за всички, времето отредено за учене да е прекарано пълноценно, но да е приятно, както ваканцията. Направете така, че ученето да е като детска игра, от която всички вие ще излезете образовани, грамотни млади хора. Това ще разкрие пред Вас нови хоризонти и възможности да реализирате своя потенциал. Ще ви даде възможност да бъдете пълноправни членове на обществото, към което принадлежите, да разбирате, общувате, създавате…
Уважаеми учители, убедена съм, че е изключително трудно и отговорно да водите и наставлявате нашите деца в най-важната част от житейския им път, а именно началото, когато се формират ценности, идеи, виждания, когато се гради характер. Зная, че е все по-трудно да пробудите жаждата за знания , но съм убедена, че всичко това може да го направи единствено човек с голямо сърце, пълно с любов и всеотдайност към българските ученици.
Пожелавам Ви търпение и вяра и Ви благодаря, че въпреки трудностите на нашето време, се грижите за образоваността на нашите деца.
На добър час през новата 2017/2018 година!
НЕВЕНА ПЕТКОВА
Областен управител на област Габрово
Новини
Веселина Златева застава начело на България U20

Веселина Златева застава начело на България U20 за интерконтиненталната фаза на хандбалния турнир IHF Trophy, съобщи електронното спортно издание sport-gabrovo.com.
БФХ получи доверието на Международната федерация по хандбал да организира междуконтиненталната фаза на турнира IHF Trophy при нежния пол. Проявата ще се проведе от 7 до 11 април 2026 г. във Велико Търново.
Цялата статия можете да прочетете оттук.


Икономика
Исторически музей – Дряново работи за добрия имидж на града и региона

Исторически музей – Дряново утвърждава своята роля като ключов фактор за изграждането и поддържането на положителния имидж на Дряново като привлекателна туристическа и културна дестинация. Това заяви Иван Христов, директор на ИМ – Дряново, по време на публичното представяне на отчета за дейността на институцията през 2025 г., което се състоя на 29 януари.
„Исторически музей – Дряново предлага качествен туристически продукт, който все повече и успешно отговаря на съвременните търсения и тенденции. Нашата цел е чрез професионализъм, активна културна дейност и партньорства да допринасяме за добрия образ и популяризиране на Дряново и дряновския край, превръщайки го във все по-предпочитано място за посещения“, подчерта Иван Христов.
През отчетната 2025 година музейният екип е организирал и провел над 60 събития, като годината премина под знака на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор, подчерта Христов.

„За екипа на Исторически музей – Дряново 2025-та беше специална година, белязана от много труд, отдаденост и признателност към делото на Първомайстора. Положихме и ще продължим през настоящата година да полагаме усилия, за да направим Дряново и дряновския край все по-популярна и разпознаваема туристическа дестинация. Няма да пестим сили в това отношение“, категоричен бе Христов и изрази своята благодарност към екипа за съпричастността и съвместната работа.
Съществен принос за повишаване качеството на музейната дейност има и допълнителният персонал от четири щатни бройки, отпуснати с решение на Министерския съвет. Това е позволило осигуряване на ежедневно присъствие на музеен специалист във всички експозиции през активния туристически сезон, включително и през почивните дни, което е довело до по-добро екскурзоводно обслужване и по-пълноценно преживяване за посетителите. По думите на директора разширяването на екипа е създало условия за по-активна работа по културни и образователни инициативи, разработване на нови музейни продукти и развитие на партньорства.
Публичното представяне на отчета беше уважено от заместник-кмета на община Дряново Диляна Джеджева и председателя на Обществен комитет „Васил Левски“ – Дряново Георги Цветков, което подчерта институционалната подкрепа и значение на музейната дейност за развитието на местния туризъм.

От представения отчет стана ясно, че през 2025 г. във връзка с фондовата работа са изготвени 467 експертни заключения и научни паспорти, а научната библиотека е обогатена с 35 нови книги – собствени и дарени. Активна е била и теренната проучвателска дейност на музейните специалисти, довела до публикуването на научно-популярни статии.
През годината се отчита засилен интерес и от страна на гражданите към опазването на местното културно наследство, като във фонда на музея са постъпили множество ценни дарения с етнографски характер, лични архиви и аудиозаписи, както и плочка с лика на Колю Фичето, предоставена от румънски гражданин.
Важен акцент в научната дейност Иван Христов постави и върху организираната за четвърта поредна година национална научна конференция „Епохи, личности, памет“, проведена в партньорство с ИФ на ВТУ, Община Дряново и УАСГ. През 2025 г. форумът беше посветен на 225 години от рождението на Колю Фичето, а докладите бяха публикувани в пети том на „Известия на Исторически музей – Дряново“.

През годината Музеят реализира три национални събития, 17 гостуващи изложби, едно гостуване на институцията извън в Съюз на архитектите в България, както и средно по едно партньорско събитие месечно. Бяха реализирани успешни партньорства с Камара на строителите в България, Вестник Строител и други организации, медии и физически лица. Дейността на музейните специалисти получи широко отразяване в печатни, електронни и онлайн медии, както и чрез участия в национални телевизии, радиа и специализирани предавания по тях.
Сред образователните инициативи директорът Христов открои проведените четири открити урока с ученици, два от които в Румъния – в Българското неделно училище „Йордан Йовков“ в Букурещ и в училището „Трите чешми“ в село Извоареле. Развитието на присъствието на музея в социалните мрежи и онлайн платформите също беше отчетено като важна посока за бъдеща работа.
Пълният отчет за дейността на Исторически музей – Дряново за 2025 г. е публикуван на интернет страницата на институцията в раздел „Отчети“.


Любопитно
Третият национален Patrol събор ще се проведе в началото на април

През април 2026 г. любителите на офроуд приключенията и автомобилните емоции ще имат повод да се съберат в сърцето на Балкана. От 3 до 5 април в района на Трявна и Плачковци ще се проведе Третият национален Patrol събор – събитие, което вече се превръща в традиция за феновете на легендарния Nissan Patrol.
Съборът ще предложи зрелищни офроуд трасета, демонстрации на високопроходими автомобили и възможност за срещи между ентусиасти от цялата страна. Очакват се участници с различни модификации и подготовки, както и множество посетители, които просто искат да усетят адреналина и духа на приключението.
Организатор на събитието е Станислав Райков, в партньорство с Община Трявна и кметство Плачковци. Третият национален Patrol събор обещава незабравими емоции, кал, адреналин и добро настроение сред природата – събитие, което ще привлече както запалени офроудъри, така и любопитни гости.

-
Кримипреди 5 дниПробация и обществено полезен труд за садиста, убил по брутален начин коте
-
Новинипреди 5 дниОтворено писмо от Христина Стефанова
-
Кримипреди 5 дниЖестока катастрофа с пострадал на „Орловска“ в Габрово
-
Културапреди 5 дниПоредно ценно дарение постъпи в Исторически музей – Дряново
-
Културапреди 5 дниВасил Петров пристига в Габрово с нова концертна програма
-
Кримипреди 5 дниРазбиха ОПГ за разпространение на вейпове с дрога (снимки)
-
Любопитнопреди 2 дниЮбилейното издание на „Здравей, Здраве – Габрово“
-
Културапреди 2 дниЗрителите предлагат решения и нов финал на ново представление






