Новини
Уволняват шефа на „Плод и зеленчук“ след въпрос на Кристина Сидорова

снимка: Фейсбук
Назначеният в началото на 2015 г., от тогавашния министър на икономиката Божидар Лукарски в Кабинета Борисов 2, за управител на „Плод-зеленчук“ ЕООД – Габрово Антоан Згрипаров ще бъде освободен от държавната фирма след въпрос на народния представител от левицата Кристина Сидорова. В него се излагат факти относно неправомерното назначаване на Згрипаров.
Антоан Згрипаров, председател на областния съвет на СДС – Габрово и председател на общинския съвет на СДС – Трявна, ще бъде уволнен, тъй като е депозирал за вписване в Търговския регистър документи с невярно съдържание, установено чрез проверка на Районна прокуратура – Габрово.
Това става ясно от официалния отговор на министъра на икономиката Емил Караниколов, изпратен до депутата от БСП – Габрово Кристина Сидорова, чрез председателя на Народното събрание Димитър Главчев.
Районната прокуратура в Габрово е възложила на Областна дирекция на МВР – Габрово извършването на проверка по сигнала, с оглед събиране на достатъчно данни за извършено престъпление по чл. 313 от НК.
В хода на проверката е било констатирано, че Згрипаров е подал декларация по чл. 141, ал. 8 от Търговския закон и декларация по чл.13, ал. 4 от Закона за Търговския регистър, че не е бил обявяван в несъстоятелност.
От изисканата справка от Софийски градски съд е установено, че в същия съд е имало образувано производство за откриване в несъстоятелност на „А.Т.З. – А.З.“ ЕТ – т.д. N 4/1995 г. по молба на Банка „Хеброс“, клон Асеновград, по което търговецът бил обявен в несъстоятелност, прекратен и заличен.
В този смисъл, заключението на Прокуратурата в Габрово е, че Антоан Згрипаров действително е бил обявен в несъстоятелност, при което е потвърдил противното в т.1 от декларацията по по чл. 141, ал. 8 от Търговския закон, е потвърдил неистина.
Същевременно заключението на Районна прокуратура – Габрово е, че наличието на невярно деклариране не съставлява престъпление по чл.313, ал. 1 от НК, поради липса на обективен състав и е постановила отказ да образува досъдебно производство, а преписката е прекратена.
Независимо обаче от отказа на Прокуратурата в Габрово за образуване на досъдебно производство, отчитайки доказаното деклариране на неверни обстоятелство от Антоан Згрипаров министърът на икономиката Емил Караниколов е информирал Кристина Сидорова, че ще предприеме необходимите стъпки за освобождаване на управителя на „Плод-зеленчук“ ЕООД – Габрово.
Ще припомним, че в интервю пред габровския печатен ежедневник „100 Вести“ Антоан Згрипаров беше заявил, че не вижда нищо лошо в назначението му за управител на „Плод-зеленчук“, което определи като политическо. Дружеството е собственост на държавата, а принципал е оглавяваното тогава от лидера на СДС Лукарски министерство.
Пред изданието Антоан Згрипаров сподели основанията да бъде назначен:
„Приемам го като ангажимент, като отговорност, която нося към партията, към избирателите, към реформите, които трябва да се направят. Съвсем естествено е екипът на един министър да е от хора, на които има доверие и може да търси отговорност. Аз съм назначен за управител на „Плод-зеленчук“, за да направя това, което не е направено през последните 20 години.
Не може един човек да назначи враговете си в собствената си къща. Няма как да стане! Ако искаш да се провалиш, направи това нещо и провалът е сигурен.
Аз имам бизнес, който прехвърлих, за да изпълня задачата, която ми възложи министър Божидар Лукарски, който е и председател на СДС, а аз съм областен председател на партията, член съм на НС на СДС“, заяви на страниците на вестника от 13 март 2015 г. Антоан Згрипаров, местен председател на СДС и отскоро вече бивш управител на фирма „Плод-зеленчук“.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
ОУ „Неофит Рилски“ спечели „Ваканция, здравей! Да играем безопасно“

Отборът на ОУ „Неофит Рилски“ спечели първото място в традиционното ученическо състезание „Ваканция, здравей! Да играем безопасно“, проведено в парк „Маркотея“ в Габрово. Събитието бе заключителен етап на Националната програма „Работата на полицията в училищата“ и събра ученици от девет учебни заведения от областта.

Второто място зае ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, а третото – отборът на СУ „Райчо Каролев“. В надпреварата взеха участие и ученици от ОУ „Ран Босилек“, ОУ „Христо Ботев“, ОУ „Иван Вазов“, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, ОУ „Васил Левски“ – с. Шумата и ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Душево.

Участниците демонстрираха знания и умения в осем тематични зони, обхващащи безопасността на движението, превенцията на рисковото поведение и правилната реакция при извънредни ситуации. На събитието присъстваха комисар Андрей Хайтов – началник на сектор „Охранителна полиция“ при ОДМВР – Габрово, и заместник областният управител Андрей Николов, които подчертаха важността на знанията за безопасно поведение в ежедневието и по време на ваканцията. Наградите на победителите бяха връчени лично от кмета на Габрово Таня Христова.
След края на състезанието децата имаха възможност да разгледат специализирана техника и оборудване на полицията и пожарната. Организатори на инициативата бяха ОДМВР – Габрово и Превантивно-информационният център по зависимости, с подкрепата на Община Габрово и редица регионални институции.

Крими
Полицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба

Полицай Станимир Братов – командир на отделение в група „Патрулно-постова дейност“ към сектор „Охранителна полиция“ при Районно управление – Габрово, навършва пределна възраст за работа в МВР и след 39 години безупречна служба се оттегля в заслужен отдих.

Професионалният му път в системата на МВР започва на 23 април 1987 година. Длъжността командир на отделение в група „Патрулно-постова дейност“ изпълнява от 1 април 1999 година.

През годините многократно е награждаван за постигнати високи професионални резултати и за съществен принос при изпълнението на служебните си задължения. Със своята отговорност, професионализъм и всеотдайност към службата той се утвърди като пример за подражание и заслужи уважението на поколения служители в Районно управление-Габрово.

За своя дългогодишен принос и достойно изпълнение на професионалните задължени, със заповед на министъра на вътрешните работи е удостоен с отличие „Почетен знак на МВР“ – III степен.

Днес, 5 юни, Станимир Братов беше изпратен с признателност и уважение от своите колеги. Те му благодариха за годините отдаденост, за професионалната подкрепа и за примера, който оставя след себе си.

Ръководството и служителите на ОДМВР-Габрово му пожелават крепко здраве, спокойни и щастливи дни, удовлетворение от постигнатото и много лични поводи за радост. Нека новият етап от живота му бъде изпълнен с обичта на близките, заслужено спокойствие и сбъднати мечти.

Култура
Футболни карикатури на Илия Липавцов постъпиха в колекцията на ДХС

В навечерието на Мондиал 2026: футболни карикатури на Илия Липавцов постъпиха в колекцията на Музея на хумора и сатирата. Фонд „Карикатура“ на Веселата къща се обогати с 22 оригинални творби на карикатуриста Илия Липавцов (1926-2007). Дарението е направено от неговата внучка Габриела Липавцова и представлява ценен принос към съхраняването и популяризирането на творческото наследство на автора.
До този момент в музейната колекция се съхраняваха седем карикатури на Илия Липавцов, създадени през 1973 и 1975 година. Новопостъпилите произведения значително разширяват представянето на художника във фонда и дават по-пълна представа за неговото творчество.
„Моят любим дядо беше невероятен човек – винаги готов да развесели всички с уникална история или страхотен майтап. Чрез това дарение бих искала да споделя част от неговия хумор с Вас и Вашите посетители. Вярвам, че така ще почета паметта му и това наследство няма да остане само мое, а ще бъде достъпно за всички“, споделя Габриела Липавцова.

Особен интерес представлява фактът, че в дарението преобладават карикатури на спортна тематика, голяма част от които са посветени на футбола. Символично те постъпват в музейната колекция в навечерието на Световното първенство по футбол през 2026 г., което ще се проведе в САЩ, Мексико и Канада.
Илия Липавцов е сред утвърдените български карикатуристи на XX век. Първата му карикатура е публикувана през 1945 г. във вестник „Народен спорт“. През следващите десетилетия той създава хиляди карикатури, предимно на спортна тематика, публикувани в множество периодични издания, сред които и вестник „Стършел“.

Негови творби са публикувани и извън България, включително в Чехословакия, Франция, Швеция и Съветския съюз. Музеят на хумора и сатирата благодари на наследниците на Илия Липавцов за направеното дарение и за възможността творбите на автора да станат част от музейния фонд.
Благодарение на подобни дарения колекцията на музея продължава да се развива и да съхранява паметта за значими български художници и карикатуристи.

-
Кримипреди един денДвама 15-годишни на тротинетка бягаха от полицията и не успяха
-
Икономикапреди 5 дниPolaris Lighting откри нов шоурум във Велико Търново
-
Културапреди 3 дниЛятото идва с ритъма на суинга
-
Кримипреди 12 часаПолицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба
-
Новинипреди 4 дниПаднали, но безсмъртни! Габрово чества 2 юни с изложба
-
Новинипреди 3 дниДнес е 2 юни – Денят на Ботев и на загиналите за Свободата и Независимостта на България
-
Културапреди 4 дниРекорден интерес към конкурса „Преминал майстор през земята“
-
Любопитнопреди 5 дниЧестит 1 юни, мили деца!






