Новини
Кристина Сидорова: Българските деца заслужават качествена и евтина храна!
Кристина Сидорова: Българските деца заслужават качествена и евтина храна, а не 107% по-скъпа от европейската

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved
„Българските деца заслужават качествена и евтина храна“, категорична бе народният представител от „БСП за България“ Кристина Сидорова по време на парламентарен контрол към министъра на земеделието Румен Порожанов.
Сидорова обясни, че през месец юни са излезли резултатите от извършен анализ на Българската агенция по безопасност на храните, който сравнява качеството и цените на българските хранителни продукти и техните аналози.
„Констатирани бяха редица различия, като изключително тревожни са данните, касаещи детските храни“, допълни тя. Като пример габровският депутат посочи детски пюрета на една и съща марка, продавани на българския и европейския пазар, които имат разлика в съдържанието на продуктите в тях.
„Няма нужда да уточнявам, че по-некачествените храни са на българския пазар. Още по-фрапираща и будеща недоумение е огромната разлика в цените на българските и европейските пюрета – между 90% и 107% по-високи цени плащат бъдещите майки“, каза още народният представител.
Тя попита министъра на земеделието какви конкретни мерки ще бъдат предприети, защото реални действия няма, имайки предвид, че докладът е известен вече почти 3 месеца.

снимка: БСП
„Запознати сме от медиите със срещите Ви с Комисията за защита на потребителите и срещата със Съвета на министрите и изнесения доклад. Но каква е българската позиция и смятате ли, че трябва да има нова законова регламентация по отношение подобряването на законодателството в тази посока?“, попита народният представител от левицата Надя Клисурска министъра на земеделието.
Тя подчерта, че проблемът с качеството на храните е много актуален и заради възникналия проблем с фипронила в яйчения прах в средата на месец юли. „От медиите чухме, че в България няма такъв проблем и не може да има, но през август месец две партиди са намерени със заразен яйчен прах и то в храна, чийто основни потребители са децата – над 25 тона сладолед. Каква е вашата позиция по двойните стандарти на храните и проблемите с фипронила в яйчения прах?“, попита още народният представител.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Икономика
Нова ера при таксуването в обществения транспорт на Габрово

В обществения транспорт на Габрово много скоро ще се въведе нова система за електронно таксуване, която ще направи пътуването по-бързо и по-удобно за пътниците.

Вместо гласене на дребни монети и чакане за билет, таксуването ще става с безконтактна карта, информираха от местната общинска администрация. Методът е познат и лесен – пътникът ще я доближава до устройството при входа на автобуса и таксата ще се отчита веднага, подобно на плащане с банкова карта в магазин.

С въвеждането на това интегрирано цифрово решение ще се подобри ефективността на обществения транспорт, убедени са от Общината. Чрез него ще има по-бързо качване, няма да се образуват опашки и нито ще търси точна сума. Картата за всички пътувания ще бъде една, като по този начин ще се осигури по-съвременно обслужване в билетния център.

Внедряването на решението е по график, след пускането в употреба ще има и тестов период.

По време на прехода досегашните билети и карти ще останат валидни, така че никой пътник да не остане без възможност да си купи билет. Засега за пътниците не се променя нищо, а информация за това откъде и кога ще могат да се сдобият с новите карти предстои да бъде обявена.

Икономика
„Мисия 15“ на Дигитален клуб към ГТПП

Дигиталният клуб при Габровската търговско-промишлена палата (ГТПП) се включва в инициативата „Мисия15″. Идеята е да се помогне на поне 15 души да направят първата крачка към своите дигитални умения.
Целта на „Мисия15″ включва три основни елемента: поне 15 души от региона да се престрашат и да заявят електронен ваучер, да преминат безплатно обучение за дигитални умения и да сертифицират успешно придобитите знания.
В инициативата могат да се включат всички: родители, баби, дядовци, съседи, както и приятели, работещи и безработни хора, които ще могат по-уверено да използват технологии, електронни услуги и дигиталните възможности за връзка помежду си.
Организаторите канят габровци да изпратят своите приятели и познати в Дигиталния клуб, където ще им бъде оказано съдействие за включване в обучения за дигитални умения.
Всеки преминал обучение ще получи сертификат. Обученията са безплатни. Те се финансират по Националния план за възстановяване и устойчивост чрез Агенцията по заетостта.
Дигиталният клуб при Габровската търговско-промишлена палата се намира на ул. „Брянска“ №30 в Габрово (сградата на НТС, партер). Клубът работи всеки ден от 09.00 до 12.00 ч. и от 13.00 до 17.00 ч. Въпроси могат да бъдат зададени на електронна поща office@chamber-gabrovo.com или на място в клуба.

Култура
Монографията „Борис Димовски“ ще бъде представена в Музея на хумора

На 17 юни, в последния ден на ретроспективната изложба „Борис Димовски – 100 години от рождението“, Музеят на хумора и сатирата ще представи монографията „Борис Димовски“, с автор изкуствоведа Красимир Илиев, куратор на експозицията.
Изданието е резултат от съвместната работа на автора и музея и има за цел да съхрани и популяризира творческото наследство на един от най-значимите български художници и карикатуристи.
Монографията проследява живота и творческия път на Борис Димовски и откроява връзката му с Габрово – град, който през 1983 г. го удостоява със званието „Почетен гражданин“.
Книгата съдържа 340 страници и над 600 изображения на карикатури, илюстрации и фотографии. Тя предлага задълбочен поглед към живота, творчеството и обществената роля на Борис Димовски – художник, чието име остава неразривно свързано с нашия град.
Борис Димовски е не само един от най-значимите български карикатуристи, но и сред хората, които заедно със Стефан Фъртунов стоят в основата на превръщането на габровския хумор в културен символ, разпознаваем далеч отвъд пределите на България.
Неговите образи и идеи продължават да живеят в символите на града и в историята на музея. Заповядайте на среща с автора Красимир Илиев – човекът, който посвети година на това да върне Борис Димовски на заслуженото му място в историята на българското изкуство.
Входът е свободен.

-
Кримипреди 6 дни22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета
-
Кримипреди 4 дниНарязаха гумите на БМВ в Габрово, а преди това „положиха с лопата“ мъж в гърба
-
Кримипреди 7 дниБаща и 4-годишната му дъщеря пострадаха при катастрофа с мотор
-
Новинипреди 7 дниГабровският „ХОУП“ с 23 медала от състезание във Варна
-
Икономикапреди 7 дниЗаплатите в Габровско: Ръст на цифрите, застой в класацията!
-
Икономикапреди 6 дниДигитални треньори ще подпомагат използването на модел за зрялост на МСП за въвеждане на ИИ
-
Новинипреди 7 дниВтора поредна шампионска титла по хандбал за Механото
-
Новинипреди 5 дниЗатварят частично бул. „Могильов“ заради ремонт






