

Култура
Домът на хумора и сатирата приюти ценно дарение от проф.Иван Газдов

снимка: Дом на хумора и сатирата
В годината на своя 45-и рожден ден Домът на хумора и сатирата се радва на вниманието и щедростта на знакови автори на хумористични и сатирични произведения.
Последната придобивка за музейния художествен фонд „Хумор на народите“ идва от всепризнатия майстор на графиката, плаката и илюстрацията – проф. Иван Газдов. След кратка кореспонденция, отправена покана за самостоятелна изложба и осъществена среща с директора на Дома Маргарита Доровска, проф. Газдов засвидетелства за пореден път своята съпричастност към габровската Весела къща. Художникът направи ценно дарение от 50 карикатури – оригинали, изпълнени с туш, перо, пръскане върху картон – създадени в периода 1962–1977 година. Колекцията от ранните творчески години на автора впечатлява с находчиви идеи и изчистен рисунък, а третираните теми са своеобразно свидетелство за обществения живот в страната през този период. Достатъчно красноречиви, повечето карикатури са без думи, а на други художникът е дал закачливи наименования: „Индивидуален подход“, „Интимен творец“, „Ергенски комплекс“, „Раждането на еснафа“, „Балконът на Жулиета“, „Първа награда не се дава!“, „Абе, има време!“ и др. Някои от карикатурите са участвали в престижния Салон на карикатурата в Монреал (Канада).

снимка: Дом на хумора и сатирата
Дарените творби вече са регистрирани в Книгата за дарения на Музея и са част от художествения фонд „Хумор на народите“, наброяващ над 38 000 произведения на хумористичното изкуство от цял свят.
Карикатурите ще бъдат показвани в различни изложби, ще бъдат достъпни както за широката публика и ценителите на рисувания хумор, така и за специалисти в жанра, изследователи, изкуствоведи, историци на изкуството, журналисти и др.

снимка: Дом на хумора и сатирата
Екипът на Музея „Дом на хумора и сатирата“ приема дарението от проф. Иван Газдов с огромна благодарност и дълбока признателност към автора за щедрия жест. През пролетта на следващата 2018 г. габровци и гости на града ще могат да се насладят на неговото творчество, когато художникът ще представи своя изложба с графикатура в Дома на хумора и сатирата.

снимка: Дом на хумора и сатирата
Иван Газдов е роден през 1945 г. в гр. Ямбол. Завършва Художествената гимназия в София и специалност „Плакат“ в Националната художествена академия при проф. Александър Поплилов. Като студент специализира в Букурещ и Прага, по-късно развива уменията си във Варшава, Краков, Амстердам и Париж. След дипломирането си работи в Центъра за промишлена естетика в София като график и дизайнер. От 1973 г. преподава в своята Алма матер (от 1995 г. завежда катедра „Плакат и визуална комуникация“; ректор е в периода 1999 – 2003 г.) Реализира над 50 самостоятелни изложби и акции, участва в голям брой групови изложби у нас и в чужбина. Автор е на монографии, албуми и статии за специализирани издания за изкуство и периодичния печат. Художникът е лауреат на 37 престижни отличия, сред които почетната награда за плакат от Втората международна изложба на Art Directors’ Club, Ню Йорк (1988), наградата на СБХ за плакат и приложна графика „Александър Жендов“ (1989),„Златен век – звезда“ на Министерството на културата (2015). Основоположник е на школата на авторския плакат в България. Създаденият от художника неповторим стил „графикатура“ остава в аналите на световното изкуство като артистична марка, регистрирана и запазена за територията на Европа и наложена с повече от 300 произведения ръчна сериграфия.
Автор: Дарина Маринчевска, Музей „Дом на хумора и сатирата“ – Габрово.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Кримипреди 3 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“