Новини
Пълно безхаберие! Рушащ се покрив все още застрашава животи!

Снимка през 2016 г. Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Рушащият се покрив на сградата на бившето кино „Буря“ в Габрово, намиращо се на бул.“Априлов“, в непосредствена близост до терена с изкуствена настилка на стадион „Христо Ботев“ и в района на новостроящото се кръгово кръстовище на Шиваров мост, все още продължава да застрашава живота на минувачи.

Снимка през 2016 г. Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Близо година и половина след публикация на „Габрово Нюз“ по темата, абсолютно никакви мерки или действия от страна на отговорните институции в нашия град по неговото обезопасяване не са предприети, демонстрирайки пълно безхаберие и явна незаинтересованост! Реакция няма! Районът дори не е сигнализиран с лента!

Въпросът с изгнилия и пропаднал покрив на сградата, застрашаващ живота на гражданите, които имат смелостта да минават пред него, бе повдигнат отново в социалниалните мрежи и предизвика вълна от коментари. От публикуваните снимки във фейсбук, от потребител на групата „Нарушителите в Габрово“, се вижда дори, че състоянието на рушащия покрив се е влошило.

В покрива вече „зее“ огромна дупка! Неговите капандури са пропаднали! Според автора на коментара и фотосите, публикувани във фейсбук, „тази сграда е с брутално разбит покрив, с камари от цигли, които при по-силен вятър със сигурност ще се озоват върху тротоара или не дай си Боже върху главите на, както се и вижда на снимките, преминаващи деца и майки с колички.“
Под публикацията хората коментират, че положението с опасния покрив е такова от години, а контролните органи бездействат. Други визират „Общинския инспекторат“, упреквайки го, че „спи“. Потребители на фейсбук се възмущават от нулевата реакция на институциите. Подавани са многократно сигнали и жалби в Община Габрово, но конкретна реакция липсва. Единствено е била поставена табела.
Според потребител показаната безотговорност е недопустима! „Явно чакаме пак нещо фатално, за да се вземе под внимание“, написа той. Друг е на мнение, че с безхаберието се цели сградата да се обезцени, за да може да бъде купена от някой близък на властта. Хората обаче са обединени и категорични, че трябва опасният покрив да бъде обезопасен, преди да е станало твърде късно!
Какво ще последва този път, каква ще бъде реакцията на заинтересованите институции в Габрово и какво ще предприемат те, отново предстои да разберем.
Ако и Вие желаете да ни покажете вашия поглед към събитията от деня, изпращайте ни снимки, коментари, мнения или сигнали на адрес: info@gabrovonews.vxpknrygwd-58e609mpx6d7.p.runcloud.link, а ние ще ги предоставяме на вниманието на широката общественост и аудиторията ни.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Вътрешният министър, заместникът му и главния секретар на МВР посетиха Габрово

Министърът на вътрешните работи Емил Дечев, заместник-министърът Калоян Милтенов и изпълняващият длъжността главен секретар на МВР, главен комисар Георги Кандев, проведоха работна среща с ръководния състав на Областната дирекция на МВР – Габрово.

В рамките на срещата министър Дечев подчерта, че основният приоритет на Министерството е подготовката и провеждането на честни, демократични и законосъобразни избори.
Той акцентира върху необходимостта от еднакво и безпристрастно прилагане на закона спрямо всички извършители на нарушения и престъпления, без допускане на двойни стандарти, както и върху нуждата от бързи и решителни действия от страна на полицейските служители.
Като ключов елемент в работата на структурите на МВР бе откроено и повишаването на качеството на досъдебните производства, както и ефективността на разследванията.
Акцент бе поставен и върху работата със сигнали, постъпващи от представители на неправителствени организации, граждански активисти и разследващи журналисти. Министър Дечев подчерта, че те са важен партньор на институциите, тъй като често разполагат с ценна информация, която може да подпомогне разкриването на престъпления.
Главен комисар Кандев представи анализ на резултатите от полицейската дейност в контекста на предстоящите избори, като направи съпоставка с данните от изборния период през 2024 г.

По думите му, 20 дни преди изборите през настоящата година служителите на ОДМВР – Габрово са работили по 20 сигнала, при 2 сигнала за същия период през 2024 г. До момента са образувани три досъдебни производства, при липса на такива през 2024 г.

Изготвени и връчени са 22 предупредителни протокола, при един за 2024 г. „Зад тези резултати стои сериозният труд и ангажираност на всички служители“, отбеляза той, като увери, че ще продължи да се оказва пълна подкрепа за проактивните действия на полицейските органи.
„Работете уверено и в рамките на закона“, заяви още главен комисар Кандев. Заместник-министър Милтенов също призова служителите да изпълняват служебните с задължения при стриктно спазване на законовите разпоредби.

Култура
„Габровски гласчета“ с отличия от национален конкурс

На 27 март „Габровски гласчета“ участваха в XXXI Национален детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“ в град Варна, организиран от Министерство на образованието, Община Варна и Общински детски комплекс.
Младите изпълнители се завърнаха с първо място в раздел народни хорове, трето място и стипендия за Кристина Топалова, а диплом за отлично представяне получиха Йоана Ненова и Виктория Дангова.

Това високо отличие е гордост за диригента на „Габровски гласчета“ Стефка Стоева, защото по думитея й в този конкурс с участие на деца от цяла България регламентът на конкурса изисква да има отличени само с едно първо, едно второ и едно трето място за раздел и възрастова група.
“Габровски гласчета“ отново представиха отлично град Габрово пред авторитетно жури с председател доцент Димитър Христов, който е диригент на оркестъра на БНР и преподавател в Национална музикална академия „Професор Панчо Владигеров“.

Култура
Лазаровден оживява в музей „Етър“ с песни, танци и млади лазарки

На 4 април в музей „Етър“, Габрово ще бъде пресъздаден един от най-красивите български пролетни обичаи – Лазаровден. Събитието предлага на посетителите атмосфера, изпълнена с традиция, цвят и празнично настроение.
Възстановката на обичая лазаруване ще бъде представена от момичета от „Училище за лазарки“ – традиционна образователна програма на музея, която има за цел да съхранява и предава българските обичаи на младото поколение. Тази година групите са две. Габровските девойки ще лазаруват в „Етър“ от 11:30, а тревненските от 13:30 часа.

С песни, танци и обредни наричания лазарките ще пресъздадат характерните елементи на празника, свързан с настъпването на пролетта и пожеланията за здраве и благополучие. Събитието дава възможност на посетителите да се докоснат до живата традиция в автентичната възрожденска среда на музея.
Лазаровден в музей „Етър“ е част от усилията на институцията да съхранява и популяризира нематериалното културно наследство, като го представя по достъпен и въздействащ начин пред широка аудитория. Лазаруването е обред за посвещаване. След преминаване през него момичетата вече могат публично да се момеят, имат право да се гиздят, да обличат везани ризи и да бъдат поискани за жени.

Специалистите от музей „Етър“ изтъкват необходимостта да се запази традицията жива и да не се насърчават деца да бъдат лазарки. Целта на образователната програма „Училище за лазарки“ е запознаване с обичая лазаруване и преживяване на автентичността на празника.
Младите момичета се въвеждат в символиката на Лазаровден, разучават обредни песни и танци, участват и във възстановка на обичая. Тя по традиция се провежда в музей „Етър“ на самия празник. Девойките са облечени в габровски носии, носят на главите си венчета, направени от тях самите, а в ръцете си – кошници, украсени с цветя.

-
Новинипреди 7 дни„Болестта на първата среща“ остава предизвикателство за общественото здраве
-
Новинипреди 7 дниПредседателят на БСП Крум Зарков откри предизборната кампания за област Габрово
-
Икономикапреди 7 дниМирослав Дончев бе сред ключовите участници на Forbes Sustainability
-
Новинипреди 5 дниКампанията „НЗОК за теб“ бе представена в НАГ
-
Любопитнопреди 6 дниМладежко събитие тази събота в Дома на културата
-
Новинипреди 5 дниОбявена е поръчката за инженеринг на зала „Орловец“
-
Кримипреди 5 дниРъст на преписките и наркоделата, отчетоха габровските прокурори
-
Новинипреди 4 дниСилен екип на ПП-ДБ за 7 МИР Габрово










