Новини
И след ремонта „Свищовска“ пак пропада! (снимки)

Дори и след извършените дейности по отстраняване на появилото се отново пропадане на пътното платно на ул.“Свищовска“ в Габрово, което в началото на седмицата беше запълнено с чакъл и камъни, компрометираният участък днес пак пропада, алармира до „Габрово Нюз“ бдителен читател.
При извършената незабавна репортерска проверка след получения сигнал, на мястото, където отново е забелязано пропадането, вече се бе отзовал авариен екип на „ВиК“ – Габрово и са предприети действия по повторното отстраняване на дупката, видя наш екип. Районът на дейностите е сигнализиран чрез знаци.

Хората от квартала обаче са разтревожени и са на мнение, че ситуацията с пропадането на „Свищовска“ вече е критична, защото ако не бъдат предприети по-сериозни и качествени мерки, съществува реална опасност дупката да се разпростре на по-голяма площ на улицата и „погълне“ още някой.
Според тях свършеното дотук не е достатъчно и са категорични, че в случая се касае за некачествен ремонт. Други пък защитават институциите, заявявайки, че вероятната причина за пропадането на асфалта точно в този участък се дължи на активизирал се свлачищен процес или подпочвени води. Нещо, което може да бъде доказано единствено от експертите.

Място за паника сред гражданите няма, считат запознати в сферата. По какъв начин, кога и с какво качество ще бъде разрешен проблемът престои да разберем.
Ще припомним, че вечерта на 22 август 2016 г. лек автомобил пропадна на същото място. Пътната настилка на улицата поддаде под тежестта на колата, която бе паркирана на въпросното място. В началото на тази седмица дупката бе отново забелязана, което наложи нейното повторно отстраняване, след публикация на „Габрово Нюз“.
Междувременно от от пресслужбата на „ВиК“ – Габрово информират, че заради извършване на аварийни ремонти без вода днес, 17 август, от 9.00 до 17.00 ч. ще остане част от ул.“Свищовска“ – от магазин Лидл до Крушата – и ул.“Иван Калпазанов“.
Ако и Вие желаете да ни покажете вашия поглед към събитията от деня, изпращайте ни снимки, коментари, мнения или сигнали на адрес: info@gabrovonews.vxpknrygwd-58e609mpx6d7.p.runcloud.link, а ние ще ги предоставяме на вниманието на широката общественост и аудиторията ни.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Диабетът във фокуса на здравна инициатива в Габрово

МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово със съвместна инициатива с Българската асоциация диабет по повод Световния ден на диабета. На 12 ноември от 11.00 часа д-р Цветослав Милчев, специалист от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната към УМБАЛ „Д-Р Г. Странски“ Плевен ще представи новости в лечението на захарен диабет в днешно време.
Срещата ще се проведе в библиотеката на областната болница, като е отворена за лекари, специализанти и за широката публика. Д-р Милчев е завършил Медицински Университет Плевен през 1998 г. Придобива специалност по ендокринология и болести на обмяната и се присъединява към екипа на Клиниката по Ендокринология и болести на обмяната при УМБАЛ “Д-р Г. Странски” Плевен. Член е на Българското дружество по ендокринология, Български лекарски съюз и Европейската асоциация за изследване на диабета (EASD).
Професионалните му интереси са в областта на захарния диабет – тип 1 и тип 2, съвременно инсулинолечение, неинсулинови терапии при диабет тип 2, сензори за глюкозното мониториране, диагностика и терапия при пациенти с инсулинова резистентност и метаболитен синдром, остеопороза (постменопаузална и сенилна) и заболявания на щитовидната жлеза.
Световният ден на диабета се чества всяка година на 14 ноември от 1991-а насам под егидата на СЗО. С резолюция 61/225 от 2006 г. на ООН той е официален празник, наблюдаван от ООН. Изборът на датата не е случаен- това е рожденият ден на Фредерик Бантинг, който заедно с Чарлс Бест прави епохалното откритие за ролята на инсулина при лечението на захарния диабет. Днес, в над 160 страни по света, денят се чества от различни организации, компании, здравни сдружения и съмишленици, обединени от една цел: подобряване начина на живот и лечението на хората с диабет.


Любопитно
Лексикон на успеха: Никола Рахнев от Гората.бг

Инициативата Лексикон на успеха продължава със среща с габровеца Никола Рахнев на 13 ноември от 17.30 часа в зала „Възраждане“. Новината оповестиха от Областна администрация – Габрово.
Световният ден на доброто будителят на десетилетието ще сподели за пътя си като самоизградил се милионер, сериен предприемач и инвеститор, но и вдъхновен мечтател, засадил над 5 милиона дървета.

Рахнев е организирал даряването на стотици тонове храна и още десетки каузи, които са докоснали сърцата на над половин милион българи.
Никола споделя, че е убеден, че всеки може да бъде успешен, щастлив и да живее пълноценен живот.
Входът е свободен, а за всички посетители ще има подаръци. Очаква Ви един открит разговор с много практични съвети, идеи, опит, истории и вдъхновение!


Култура
Излезе от печат том 5 на „Известия на Исторически музей – Дряново“

Излезе от печат том 5 от поредицата „Известия на Исторически музей – Дряново“, който вече е достъпен за читателите.
Изданието впечатлява с обновена визия на корицата, но запазва връзката с предходните томове и продължава основната мисия да събира, съхранява и популяризира научните изследвания на историци, музейни специалисти, архивисти, преподаватели и краеведи.
Книгата съдържа материалите от четвъртата Национална научна конференция „Епохи, личности, памет“, която се проведе в Дряново – родния град на майстор Колю Фичето – в периода от 1 до 3 октомври тази година.
Сборникът е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата, а печатът е осъществен от издателство „Фабер“ – Велико Търново.
В обем от 522 страници са събрани докладите на участниците в конференцията – представители на музеи, университети и национални културни институции от цялата страна.
Темите, представени в новия том, обхващат широк кръг въпроси – от историята на Дряново и региона, през личности и събития от национален мащаб, до проблеми, свързани с музейните колекции, културното наследство и неговото опазване.
Зад редакционната работа по сборника стои утвърден екип: проф. д-р Петко Ст. Петков от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, д-р Венелин Бараков – главен уредник в ИМ – Дряново, както и Стилияна Топалова – Марчовска и Дянко Колев, уредници в музея. Коректор на изданието е д-р Милена Йончева.
Петият том на „Известия на Исторически музей – Дряново“ вече може да бъде намерен в обектите на музея или поръчан онлайн чрез официалния сайт на ИМ – Дряново.


-
Кримипреди 5 дниЗадържаха под стража рецидивист след поредна кражба
-
Новинипреди 4 дниИван Екимов стана държавен шампион по шахмат
-
Кримипреди 4 дни20 години затвор за севлиевец, убил по жесток начин майка си
-
Новинипреди 5 дни„Янтра“ приема дубъла на ЦСКА в труден тест
-
Културапреди 4 дниИсторически музей – Дряново тръгва на тур с две книги за Колю Фичето
-
Икономикапреди 3 дниНов офис на Изи Пей в квартал „Трендафила“ в Габрово
-
Кримипреди 14 часаШест кашона с контрабандни цигари „цъфнаха“ от багажник (снимки)
-
Любопитнопреди 2 дниЖБД „Майчина грижа“ с нов сайт








