Свържи се с нас

Култура

ХV Международен панаир на традиционните занаяти се провежда в ЕМО „Етър” от 2 до 6 септември

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

ХV Международен панаир на традиционните занаяти ще се проведе от 2 до 6 септември в ЕМО „Етър” – Габрово. Това е единственото у нас събитие, съобразено с българските традиции, което се организира по музейна концепция. Панаирът има сериозен принос за опазване на родното културно наследство.

В тазгодишното издание над 120 участници от цял свят ще се включат в Международното изложение-базар на традиционни занаяти. Представяните предмети са ръчно изработени и са живата връзка с националните или местните художествени традиции. В изложението ще участват майстори от България, Република Южна Африка, Судан, Хърватия, Сърбия, Русия, Румъния и др.

Международната майсторска надпревара през 2017 година е по Иконопис. Участниците – зографи от България, Русия, Украйна, Румъния и Албания, ще популяризират традиционните иконографски школи, характерните за тях техники, сюжети и материали. Победителят в Надпреварата получава Голямата награда „Сребърна хлопка” и правото на самостоятелна изложба в ЕМО „Етър”.
На 2 септември е откриването на изложбата–базар „Текстилни изделия”, с която се представя Марияна Георгиева от Пловдив, победител в Майсторската надпревара „Тъкане на колани на кори” през 2016 г.
За първи път в рамките на Панаира се провежда Младежка секция, в която ще участват ученици от Националната художествена гимназия „Димитър Добрович” в Сливен, Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов” в Пловдив и Националната гимназия по приложни изкуства „Тревненка школа”. От 3 до 5 септември те ще имат възможността да представят своето творчество пред зографите, участници в Майсторската надпревара.

На 2 и 3 септември в ЕМО „Етър” може да се види изложението-базар „Традиционни техники за украса и багрене”, по време на което ще бъдат представени боядисване с растителни багрила, украса на традиционно облекло, басмаджийство, изработването на декоративни плъсти, изделия от царевична шума, багрене на гайтан и украса на родопски терлици.

За пръв път в историята на Панаира има специално обособено пространство, където съвременни творци да представят свой „прочит” на традиционни занаяти. От 4 до 6 септември на това изложение-базар, наречено „АртЗона“, може да се види развитието и модерното приложение на стари техники за шиене, плетене, украса и багрене. Произведенията са уникални и са само ръчна изработка.

XIII Международна научна конференция „Народните занаяти – минало, настояще и бъдеще“ ще бъде открита на 4 септември, от 12:00 ч. Работата на форума, който продължава и следващия ден, е разпределена в две секции: „Иконопис” и „Традиционни занаяти в миналото и днес”. Участие са заявили 42 български и 7 чуждестранни специалисти от Хърватска, Румъния, Сърбия, Судан, Македония.

На 2 септември, от 10:30 часа, е откриването на изложбата „Традиционни занаяти от Иран”. Тя може да бъде разгледана до 6 септември и съдържа произведения на традиционната иранска миниатюра и калиграфия, както и предмети на традиционните ирански занаяти – „каламзани” ( гравиране върху метал), „минакари” (емайлиране) и „хатамкари” (инкрустация върху дърво).

Още през юни в ЕМО „Етър” бе открита изложбата „Майсторство от близо и далеч”, посветена на ХV Международен панаир на традиционните занаяти. Експозицията представя чуждестранното участие през годините чрез фото и видео материали, както и над 100 дарени и откупени експонати, съхранявани във фонда на музея.

На 4, 5 и 6 септември посетителите на ХV Международен панаир в ЕМО „Етър” ще могат да се запознаят с възстановки и демонстрации на занаяти и домашни занятия от традиционния бит на българите – биене на масло в балканска мандра, пушене и сушене на сини сливи, приготвяне на мармалад, демонстрация и обучение в ковачество и мелене на царевица във воденица-караджейка, построена през 1780 година.

ХV Международен панаир на традиционните занаяти предлага музикална и танцова програма с изпълнения на Национален Фолклорен Ансамбъл „Българе“, Фолклорен ансамбъл „Зипка“ от Хърватия, Вокална група „Авигея“, Габровски фолклорен ансамбъл „Сивек”, Димитър Льолев квартет и Оркестър „Габрово”.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица