Свържи се с нас

Култура

Алтернативни форми на изкуство II – Комичната страна на нещата

Published

on

снимка: Община Габрово

Свеж хумор, качествена музика и пълноценен релакс върху прясно окосена трева, ще предложи в разгара на лятото второто издание на фестивала „Алтернативни форми на изкуство“, информираха от Община Габрово.

За тези, които бяха част от прощъпулника миналата година, е излишно да се прави реклама, а тези, които чуват за него едва сега, задължително трябва да впишат в графика си – 4 и 5 август, в Габрово, на поляната до читалището в квартал Русевци.

Събитието е алтернатива на традиционните в страната фестивали, а мястото, типично по габровски, е избрано като алтернативна градска среда, която предлага бягство от асфалтовия център и бетонираните квартали, без да е необходимо дълго, сложно и скъпо извънградско пътуване.

Музикантите, които ще огласят поляната, а и целия квартал, изпълняват фолклор със съвременно звучене, своеобразен микс от етно-джаз, при който фолклорът и свободните импровизации се преливат в необичайна симбиоза, в която мелодии, носители на историческа и национална традиция, придобиват характер, присъщ на новото време.

Второто издание ще предложи още: Stand-up comedy, Beatbox, а поляната ще бъде преобразена от арт инсталация „Балкана ми е до колене“ – горско-морска фото точка, изработена от сборна формация художници.

Начало 19.30 часа, а входът е свободен!

А ето и участниците:

4 август

Acoustic Corporation – стилът им е смесица от acoustic funk, swing, reggae и balkan ethno music

Miroslav Simeonoff „за Връзката“ – тежка категория смях! – Stand Up comedy

Pe4enkata Beatbox – световен шампион по бийтбокс

ETNOTIX – най-младата етно, поп и рок група в България. Ново явление за българската музикална култура, пресъздадена от талантливи и млади музиканти, с изключителна визия. Групата се състои от квартет гъдулки, вокал, перкусии и соло китара и предлага музикална програма от популярни хитови пиеси от световната класическа и поп музика. Съвременният етно саунд и популярни тракове от филми и спектакли звучат по оригинален и атрактивен начин.

5 август

Stand up Comedy – (очаквайте неочакваното!)

Balkan kHans – етно-фолк супергрупа, създадена от виртуозния ромски цигулар Венци Такев, гайдаря Кольо Иванов, мултиинструменталиста Николай Иванов и бийтбокс шампиона Skiller. Български, цигански и балкански фолклорни ритми са преплетени с влияния от Изтока, джаза и електронни бийтове, а цялата тази лудост е допълнена с дълбоката туба на Митко Узунов, взета от репетициите на „Рейн Голд“ на Вагнер в Националната опера.

Skiller – бийтбокс шампион

Тъпани и гайди – Хорхе, Бъни, Росен, Тодор и Григор. Хорхе свири на диджериду, а Бъни на кахон. Неразделна част са от Оратница и са сладкия кошмар на всеки озвучител с нетрадиционните инструменти, които са избрали. Резултатът обаче е прекалено завладяващ и истински, влиза директно във вените на слушателя и няма пускане… Росен, Тодор и Григор са гайдари. Те допълват числото от известния български проект „101 каба гайди”.

Фестивал „Алтернативни форми на изкуство“ II e проект на НЧ „Христо Смирненски – 1949“, финансиран по програма Култура на Община Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица