Свържи се с нас

Новини

Ваканция в музея

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

На два стана се тъче трудно, но между две места с много забавления се снове лесно. Очакваме ви на 4, 5 и 6 август в Музеен детски център и Център „Българка” към ЕМО „Етър”.

Ще има демонстрации на занаяти и домашни занятия, подходящи за деца, ателиета, караоке с български народни песни, семейни опознавателни игри, настолни игри и други интересни занимания за малки и големи.

Програма
4 август (петък) 11:00 – 16:00 ч.
Музеен детски център
Тъкани за деца – тъкане на станчета;
„Спешна помощ”- ателие за реставрация на стари плашила;
Източване на грънчарски изделия;
Оцветяване на глинени фигурки;
Пирографиране върху дърво.
Център „Българка”
Любителите на народната музика могат да изпробват таланта си на караоке с български народни песни в Център „Българка“ към ЕМО „Етър“.
5 август (събота) 11:00 – 16:00 ч.
Музеен детски център
Изработване на фигурки от царевична шума;
Оцветяване на сувенирни магнити;
Източване на грънчарски изделия;
Оцветяване на глинени фигурки;
Пирографиране върху дърво.

В часовете между 11:00 и 15:00 ч. гостите на музея могат да се включат в семейната опознавателна игра на ЕМО „Етър“.
Център „Българка”

Тазгодишното издание на КЕВИС, посветено на есетрите, ще се проведе между 31 юли и 6 август в ЕМО „Етър”. Резултатите от работата на артистите ще бъде представена публично на 5 август в рамките на Ден на отворените врати в Център „Българка“ от 11:00 ч.

От 11:30 ч. ще имате възможността да изгледате документалния филм на WWF за опазването на есетрите в река Дунав и да разберете защо пълнолунието през месец август се нарича „Есетрова луна“.

6 август (неделя) 11:00 – 16:00 ч.
Музеен детски център
Басмаджийство – художествено печатане върху текстил посредством дървени щампи;
Източване на грънчарски изделия;
Тъкани за деца – тъкане на станчета;
Оцветяване на глинени фигурки;
Пирографиране върху дърво;
Оцветяване на сувенирни магнити.
Център „Българка”
Ден на настолните игри на мама и татко в Център „Българка”.

Любителите на народната музика могат да изпробват таланта си на караоке с български народни песни в Център „Българка“ към ЕМО „Етър“.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Отбелязваме Велика събота!

Published

on

На Велика събота църквата възпоменава телесното погребение на Христос и слизането му в ада. Църковното богослужение започва рано сутринта и продължава непрекъснато до края на деня. Последните съботни песнопения се сливат с възкресните (неделните) и свършват вече при звуците на тържественото “Христос воскресе!”

Днес хората отдават почит на починалите си близки, посещават гробищата, преливат и прекадяват. Обикновено в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове. Велика събота е и последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден.

Празникът е свързан с оплакването и погребението на Исус Христос от майка му Света Богородица и от жени, носещи миро. Гробът му е запечатан и пред него е поставена стража.

По обичая на юдеите Йосиф и Никодим снели пречистото тяло Господне от кръста, обвили ги в пелени с благовония и го положили в нов каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалеч от Голгота. Първосвещениците и фарисеите знаели, че Исус Христос е предрекъл възкресението си. Не вярвайки на предсказаното, а и страхувайки се да не би Апостолите да откраднат тялото, измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самия гроб запечатали.

Църквата прославя Велика събота като “най-благословения седми ден”. Защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете.

Положен вече в гроба, Духът на Исус е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново райските двери. Това ще се случи на другия ден – в Неделята, наречена с най-краткото име – Великден.

Зареди още

Новини

Иван Демерджиев в Дряново: Без край на корупционния модел няма как да има силна индустрия

Published

on

Водачът на листата на коалиция „Прогресивна България“ в Кърджали Иван Демерджиев посети Дряново, където заедно с Николай Косев – водач на листата на коалицията в 7 МИР – Габрово, и Иван Събев – кандидат за народен представител от същата листа, проведе среща с представители на местния бизнес.

В рамките на визитата тримата разговаряха с предприемачите Марияна Печеян и Веселин Кръстев, както и с екипа на „Кентавър“ – едно от водещите индустриални предприятия в региона, развиващо високотехнологично производство и реализиращо продукция на международните пазари.

Основен акцент в срещата бяха предизвикателствата пред българската индустрия – недостигът на квалифицирана работна ръка, нарастващите разходи за производство и липсата на предвидима и стабилна бизнес среда.

От предприятието беше поставен и въпросът за трудностите при задържането на млади кадри, въпреки усилията за развитие на дуално обучение и инвестиции в модерни технологии.

Беше проведена среща и с представители на „Боряна груп“ и управителя Валентин Велчев, като в разговорите бяха засегнати различни аспекти от развитието на бизнеса както на местно, така и на национално ниво.

Иван Демерджиев акцентира върху необходимостта от прекъсване на корупционните практики, които изкривяват икономическата среда, и създаване на ясни и предвидими правила за бизнеса.

„Българските предприятия показват, че могат да бъдат конкурентни на световно ниво. Задачата на държавата е да създаде условия този потенциал да се развива устойчиво“, посочи той.

„Регионът има индустриален потенциал, който трябва да бъде подкрепен с ясни правила и активна държавна политика“, заяви Николай Косев. По думите му липсата на работна ръка и обезлюдяването са сред най-сериозните рискове пред развитието на местната икономика.

Иван Събев подчерта значението на връзката между местния бизнес и държавата:„Хората тук искат не обещания, а работещи решения – условия, при които трудът се оценява и младите виждат перспектива да останат.“

По време на посещението бяха разгледани и производствените мощности на компанията, която е сред примерите за успешно развитие на българската индустрия и активно присъствие на международните пазари.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „Прогресивна България“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „Прогресивна България“ е под номер 21 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Зареди още

Новини

Днес е разпети петък!

Published

on

Велики петък или по-известен като Разпети петък е денят, в който е разпнат Божият син Исус Христос, за да изкупи греховете на човечеството.

На този ден Божият син претърпява неимоверни страдания. На този ден е разпнат на кръст.

Разпнат между двама разбойника за поругание при страшни природни смущения издъхнал, приел смърт, за да избави от смърт цялото човечество.

Това е ден за душевно пречистване. На същия този ден Исус бил погребан.

На този ден в храмовете се извършва неговото опело. Поклонниците на Разпети петък ходят на църква, минават три пъти под масата за здраве, излизат и целуват разпятието.

Носят запалена свещ и обикалят 3 пъти около църквата, като внимават да не угасне. После я отнасят запалена вкъщи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица