

Новини
Национална платформа и Център „Музейно училище” инициират НМО и РУО

Мая Карагьозова и Георги Маринов откриват изложба на НМО „Едно място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си”.
Националният музей на образованието и Регионалното управление на образованието – Габрово стартират партньорска инициатива за създаване на Национална платформа и Център „Музейно училище” в НМО – Габрово, ориентирани към добрите музейно-педагогически практики.
Националният музей на образованието е единственият специализиран музей, който изпълнява общонационални функции по опазване и представяне на културните ценности, свързани с просветното минало.

Награждаване на ученици, участници в конкурса „Знанието е светлина”
От началото на годината НМО работи с нов Устройствен правилник, според който музеят е и специализирано обслужващо звено за съхраняване и развитие на образованието към МОН. В този смисъл музеят има уникалната мисия да пренася културно-историческото наследство в съвремието чрез връзката между музейната и училищна общности в помощ на образователния процес.
В съответствие с новите функции НМО изгради Мултимедийно студио за учебни визуализации, което разработва методически помагала за III – XII клас. Те са още една форма за популяризиране на съхраненото културно наследство в училище, стимулират интерес към музея и се приемат много добре от учителите.

Награждаване на ученици, участници в конкурса „Знанието е светлина”
Натрупаният опит, музейно-училищната практиката, маркетинговите проучвания и оценка за взаимодействието между музея и училището показват, че комуникационните връзки между двете страни са нарушени.
Музейните специалисти не са наясно с новите учебни програми и изискванията на училищната методика и дидактика. Учителите считат, че музейните образователни програми не са адаптирани добре към учебните.
Координацията между музейните специалисти и учителите е недостатъчна. Липсва мотивация за въвеждане на нови, иновативни и интерактивни практики за съвместни дейности.

Открит урок във Възстановката на взаимно училище, НМО
Добрите практики на много места в страната се дължат на индивидуални усилия и епизодична съвместна работа на представители на музеи, детски градини и училища. Няма обща политика и стратегия, която да направи работата в тази посока дългосрочна и с видими резултати.
Целта на Националната платформа и Центъра е да се създаде координация между музея и училището в помощ на учителите и педагогическите специалисти за представяне и ползване на националното културно наследство в образователния процес.
Дейността на Центъра ще се изразява в създаване на съвместни образователни програми за иновативни училищно-музейни практики, организиране и провеждане на семинари, конференции, практически занятия, открити уроци в музея и други.
Платформата ще свързва музейните и педагогическите кадри, ще обединява информацията и натрупания потенциал, ще дава възможност за популяризине на музейно-образователните програми.

Открит урок във Възстановката на взаимно училище, НМО
Не на последно място идеята на партньорския център „Музейно училище” е неговата дейност да бъде обвързана с процеса на кариерното развитие на педагогическите кадри и нормативното регламентиране на уроци в музея и музейни уроци в училище.
Информация за инициативата е представена на Парламентарната комисия по образованието и науката, Министерството на образованието и науката и Министерството на културата.
НМО и РУО – Габрово подготвят национална работна среща за обсъждане инициативата Национална платформа и Център ”Музейно училище” с участието на представители на Министерството на образованието и науката, Министерството на културата, Регионални управления на образованието, Национален център за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти – София, Сдружение „Български музеи”, Национално издателство „Аз Буки”, преподаватели от висши учебни заведения, учители и музейни специалисти.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой


Образувано е досъдебно производство по случай с 13-годишното момче, прието в болница в Габрово със счупено ребро.
След проведен координационен механизъм в Дирекция „Закрила на детето“ – Габрово с участието на представител на Районната прокуратура на 30 юни е образувано досъдебното производство за това, че на 29 юни т.г. в Габрово, била причинена лека телесна повреда на 13-годишно момче, изразяваща се във фрактура на 6-то ребро, като същата е нанесена в условията на домашно насилие.
За престъплението е предвидено наказание лишаване от свобода до 3 години. Досъдебното производство се провежда под наблюдението на Районна прокуратура – Габрово.
Детето е освидетелствано. Провеждат се разпити на свидетели, предстои изготвяне на съдебно-медицинска експертиза.

Култура
Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор


Младият певец Никълъс Александър Мак Доналд от музикалната школа “Wild Sound” към читалище “Будителите 2017” – Габрово, с вокален педагог Зора Колева, завоюва първо място и спечели купа на XIII Международен фестивал на изкуствата “Морско конче”, провел се в Обзор.
С впечатляващо сценично присъствие и блестящо вокално изпълнение на песните „Болката от ляво“ на Васил Найденов и „I’m Still Standing“ на Елтън Джон, Никълъс впечатли международното жури и публиката.
Фестивалът събра над 200 участници – вокални и танцови изпълнители от България, Грузия, Естония и Украйна. Компетентното жури бе с председател Румяна Иванова и членове Мила Пендичева, Красимир Янкулов и Александър Ромалийски от Украйна.



Култура
Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново


Тази събота, 5 юли, от 11.00 часа, в храма „Свети Никола“ в Дряново ще се състои тържествен концерт на мъжкия хор към храм „Успение на Пресвета Богородица” – Габрово и мъжкия хор към храм „Св. Троица” – Габрово.
Събитието се осъществява със съдействието на Архиерейско наместничество – Дряново и е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор – строител, които се организират от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерство на културата.
Преди концерта, от 09.00 часа, в църквата ще бъде отслужена Света литургия. Не е случайно, че музикалното събитие ще се състои именно в храма „Св. Никола“ – едно от най-значимите архитектурни постижения на възрожденския майстор Колю Фичето.
Построен през 1851 г., храмът е сред трите запазени негови обекта в родния му град. Именно тук той проявява своя собствен архитектурен почерк и създава един от шедьоврите си.
Обявен за паметник на културата от национално значение, храмът „Св. Никола“ е и една от най-посещаваните забележителности на територията на община Дряново.


-
Новинипреди 6 дни
Габрово ще отбележи националния ден на безопасност на движението на 29 юни
-
Културапреди 5 дни
История и изкуство се преплитат в Националния пленер по живопис на Дряново
-
Икономикапреди 6 дни
Над 4 млрд. лева ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност
-
Културапреди 5 дни
Литовският оркестър „Garsas“ ще омагьоса публиката на Биг Бенд парада в Габрово
-
Новинипреди 6 дни
District R Auto-Moto Fest стартира на летище „Алфа-Метал“ край Габрово
-
Новинипреди 3 дни
Габрово излезе в подкрепа на българския лев
-
Новинипреди 22 часа
Габровските джудисти с впечатляващо представяне в Димитровград
-
Новинипреди 4 дни
Жителите на кв. „Шенини“ в Габрово започват изграждането на нов параклис