

Новини
Национална платформа и Център „Музейно училище” инициират НМО и РУО

Мая Карагьозова и Георги Маринов откриват изложба на НМО „Едно място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си”.
Националният музей на образованието и Регионалното управление на образованието – Габрово стартират партньорска инициатива за създаване на Национална платформа и Център „Музейно училище” в НМО – Габрово, ориентирани към добрите музейно-педагогически практики.
Националният музей на образованието е единственият специализиран музей, който изпълнява общонационални функции по опазване и представяне на културните ценности, свързани с просветното минало.

Награждаване на ученици, участници в конкурса „Знанието е светлина”
От началото на годината НМО работи с нов Устройствен правилник, според който музеят е и специализирано обслужващо звено за съхраняване и развитие на образованието към МОН. В този смисъл музеят има уникалната мисия да пренася културно-историческото наследство в съвремието чрез връзката между музейната и училищна общности в помощ на образователния процес.
В съответствие с новите функции НМО изгради Мултимедийно студио за учебни визуализации, което разработва методически помагала за III – XII клас. Те са още една форма за популяризиране на съхраненото културно наследство в училище, стимулират интерес към музея и се приемат много добре от учителите.

Награждаване на ученици, участници в конкурса „Знанието е светлина”
Натрупаният опит, музейно-училищната практиката, маркетинговите проучвания и оценка за взаимодействието между музея и училището показват, че комуникационните връзки между двете страни са нарушени.
Музейните специалисти не са наясно с новите учебни програми и изискванията на училищната методика и дидактика. Учителите считат, че музейните образователни програми не са адаптирани добре към учебните.
Координацията между музейните специалисти и учителите е недостатъчна. Липсва мотивация за въвеждане на нови, иновативни и интерактивни практики за съвместни дейности.

Открит урок във Възстановката на взаимно училище, НМО
Добрите практики на много места в страната се дължат на индивидуални усилия и епизодична съвместна работа на представители на музеи, детски градини и училища. Няма обща политика и стратегия, която да направи работата в тази посока дългосрочна и с видими резултати.
Целта на Националната платформа и Центъра е да се създаде координация между музея и училището в помощ на учителите и педагогическите специалисти за представяне и ползване на националното културно наследство в образователния процес.
Дейността на Центъра ще се изразява в създаване на съвместни образователни програми за иновативни училищно-музейни практики, организиране и провеждане на семинари, конференции, практически занятия, открити уроци в музея и други.
Платформата ще свързва музейните и педагогическите кадри, ще обединява информацията и натрупания потенциал, ще дава възможност за популяризине на музейно-образователните програми.

Открит урок във Възстановката на взаимно училище, НМО
Не на последно място идеята на партньорския център „Музейно училище” е неговата дейност да бъде обвързана с процеса на кариерното развитие на педагогическите кадри и нормативното регламентиране на уроци в музея и музейни уроци в училище.
Информация за инициативата е представена на Парламентарната комисия по образованието и науката, Министерството на образованието и науката и Министерството на културата.
НМО и РУО – Габрово подготвят национална работна среща за обсъждане инициативата Национална платформа и Център ”Музейно училище” с участието на представители на Министерството на образованието и науката, Министерството на културата, Регионални управления на образованието, Национален център за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти – София, Сдружение „Български музеи”, Национално издателство „Аз Буки”, преподаватели от висши учебни заведения, учители и музейни специалисти.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
„Българската литература nakratko“ на Иво Сиромахов гостува в Габрово


Как може един учител да задържи вниманието на учениците в час по литература? С упорство и изобретателност – като буквално играе произведенията и биографиите на авторите!
Заповядайте да видите как се случва това и да се посмеете на премиерата на „Българската литература NAKRATKO“, на 21 февруари от 19.00 часа в зала „Възраждане“ в Габрово.
Авторът на постановката Иво Сиромахов разказва за абсурдната ситуация в българското образование и нелепостите, с които се сблъскват ученици и учители. Режисьор на творбата е Златомир Молдовански, художник-сценограф Ивелина Минева, а музикалното оформление е дело на D-Trax.
Премиерата в Габрово се случва благодарение на Продуцентска къща „Ажур Пико“.
На сцената на зала „Възраждане“ публиката ще види в ролята на трима изтерзани, но усърдни учители, Мария Игнатова – за която това е дебют на театрална сцена, Ненчо Илчев и Антоан Петров.
Изправени пред предизвикателството да преподадат българската литература атрактивно и модерно, така че да бъде разбрана от съвременните ученици, те избират забавен подход. Всеотдайно разиграват конфликтите между Иван Вазов и Пенчо Славейков, Йовков и Елин Пелин, любовния триъгълник между Яворов, Лора и Мина и правят инсценировки на моменти от „Под игото“, „На браздата“, „По жицата“.
Постигат ли целта си? Заповядайте да разберете сами! Заповядайте да гледате премиерата, която ще разсмее всеки от сърце, улавяйки точно с горчива ирония моменти от битието на българското образование.
Билети за представлението Ви очакват във фото „Спринт“, на централната ул. „Радецка“ №24-26 в Габрово. За повече информация и резервации: тел. 0894 654 920 – Даниела Метева.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Държавният архив показа как се е празнувал Трифон Зарезан


Днес, 1 февруари, празнуваме Трифон Зарезан. Държавен архив – Габрово показа как се е отбелязвал празникът в миналото, публикувайки снимки и припомняйки ни какво повелява обичаят.

Традицията повелява жените да омесят пресен хляб, да сготвят кокошка, пълнена с ориз или булгур. Извършва се ритуална резитба на лозята, с която се поставя началото на земеделската година.

Мъжете взимат в нова вълнена торба всичко приготвено, заедно с бъклица вино и отиват на лозето. Прекръстват се, отрязват по три пръчки, отново се прекръстват и извършват ритуала „зарязване“, т.е. поливат с виното, което са донесли.
Един от тях се избира за Цар на лозята, около когото всички се събират, окичват го с венци от отрязани лозови пръчки и играят хоро.

Представените снимки са от отбелязването на празника в с. Бериево, Севлиевско, през 1966 г. и се съхраняват в Държавен архив – Габрово, фонд № 817 „Окръжен център за фотопропаганда и фотооблсужване – Габрово”.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Общинският съвет отпусна средства за най-новата книга на Милка Пурел


Общинският съвет отпусна близо 3 500 лева за отпечатване на най-новата книга на Милка Пурел „Какво даде Габрово на България и света“.
Изданието включва истории за живота на талантливи габровци от различни поколения, които прославят Габрово и допринасят за просперитета му.
Желанието на автора и носител на почетния знак на Габрово, е книгата да достигне до максимално много млади габровци.
Самото представяне ще се състои на 4 февруари от 16.00 часа в зала „Възраждане“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
-
Икономикапреди 5 дни
Представиха възможностите за подпомагане за ВЕИ в предприятия и домакинства
-
Новинипреди 6 дни
„Титан гард“ – „Братекс“ е финалът на турнира по минифутбол на Габрово
-
Любопитнопреди 5 дни
Зимни забавления по габровски в миналото
-
Новинипреди 6 дни
Картират социалните услуги и в габровския регион
-
Новинипреди 6 дни
Томислав Дончев постави въпрос в НС за палежа на цех в село Враниловци
-
Новинипреди 5 дни
„Титан гард“ е новият шампион на Габрово!
-
Кримипреди 6 дни
Контрольор в градския транспорт на Габрово пострада при инцидент
-
Новинипреди 5 дни
Работещите в „Български пощи“ готвят стачка, стартира подписка