Свържи се с нас

Новини

Национална платформа и Център „Музейно училище” инициират НМО и РУО

Published

on

Мая Карагьозова и Георги Маринов откриват изложба на НМО „Едно място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си”.

Националният музей на образованието и Регионалното управление на образованието – Габрово стартират партньорска инициатива за създаване на Национална платформа и Център „Музейно училище” в НМО – Габрово, ориентирани към добрите музейно-педагогически практики.

Националният музей на образованието е единственият специализиран музей, който изпълнява общонационални функции по опазване и представяне на културните ценности, свързани с просветното минало.

Награждаване на ученици, участници в конкурса „Знанието е светлина”

От началото на годината НМО работи с нов Устройствен правилник, според който музеят е и специализирано обслужващо звено за съхраняване и развитие на образованието към МОН. В този смисъл музеят има уникалната мисия да пренася културно-историческото наследство в съвремието чрез връзката между музейната и училищна общности в помощ на образователния процес.

В съответствие с новите функции НМО изгради Мултимедийно студио за учебни визуализации, което разработва методически помагала за III – XII клас. Те са още една форма за популяризиране на съхраненото културно наследство в училище, стимулират интерес към музея и се приемат много добре от учителите.

Награждаване на ученици, участници в конкурса „Знанието е светлина”

Натрупаният опит, музейно-училищната практиката, маркетинговите проучвания и оценка за взаимодействието между музея и училището показват, че комуникационните връзки между двете страни са нарушени.

Музейните специалисти не са наясно с новите учебни програми и изискванията на училищната методика и дидактика. Учителите считат, че музейните образователни програми не са адаптирани добре към учебните.

Координацията между музейните специалисти и учителите е недостатъчна. Липсва мотивация за въвеждане на нови, иновативни и интерактивни практики за съвместни дейности.

Открит урок във Възстановката на взаимно училище, НМО

Добрите практики на много места в страната се дължат на индивидуални усилия и епизодична съвместна работа на представители на музеи, детски градини и училища. Няма обща политика и стратегия, която да направи работата в тази посока дългосрочна и с видими резултати.

Целта на Националната платформа и Центъра е да се създаде координация между музея и училището в помощ на учителите и педагогическите специалисти за представяне и ползване на националното културно наследство в образователния процес.

Дейността на Центъра ще се изразява в създаване на съвместни образователни програми за иновативни училищно-музейни практики, организиране и провеждане на семинари, конференции, практически занятия, открити уроци в музея и други.

Платформата ще свързва музейните и педагогическите кадри, ще обединява информацията и натрупания потенциал, ще дава възможност за популяризине на музейно-образователните програми.

Открит урок във Възстановката на взаимно училище, НМО

Не на последно място идеята на партньорския център „Музейно училище” е неговата дейност да бъде обвързана с процеса на кариерното развитие на педагогическите кадри и нормативното регламентиране на уроци в музея и музейни уроци в училище.

Информация за инициативата е представена на Парламентарната комисия по образованието и науката, Министерството на образованието и науката и Министерството на културата.

НМО и РУО – Габрово подготвят национална работна среща за обсъждане инициативата Национална платформа и Център ”Музейно училище” с участието на представители на Министерството на образованието и науката, Министерството на културата, Регионални управления на образованието, Национален център за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти – София, Сдружение „Български музеи”, Национално издателство „Аз Буки”, преподаватели от висши учебни заведения, учители и музейни специалисти.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов

Published

on

Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.

Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.

През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.

Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.

„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.

Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Крими

Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово

Published

on

76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.

Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.

На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.

Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.

Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица