Свържи се с нас

Новини

Общината е раздавала „тлъсти“ хонорари за майските празници

Published

on

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Община Габрово е похарчила „тлъсти“ хонорари за майските празници, обяви на пресконференция общинският съветник от левицата Николай Григоров. „Прави впечатление, че са похарчени пари за „тлъсти“ хонорари и други дейности, за които не съм убеден, че са изразходвани прозрачно и целесъобразно“, коментира пред медиите той.

Повод за тези думи бе отговор на питане до кмета Таня Христова, във връзка финансовия отчет за празниците през месец май. От изнесените от Григоров данни стана ясно, че майските празници са стрували 260 000 лв. на местния данъкоплатец.

От тях 19 000 лв. са били разпределени за Международното биенале на хумора, а останала сума е отишла за покриване на разходите за карнавала и съпътстващите го дейности.

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Община Габрово е дала потресаващите 11 000 лв. хонорар за сценария и режисурата на карнавала.

„Редно ли е такава сума да се дава, при положение, че преди няколко години сумата варираше между 700 и 1000 лв.“, възмути се Григоров.

Според информацията на общинския съветник дизайнът на костюмите на кметската администрация и някои външни лица е струвал 6 900 лв., за грим са били дадени 6 500 лв., като цялата сума по карнавалното облекло и използваните материали възлиза на 20 000 лв.  В същото време костюмите, облечени от децата, участвали в Карнавала били стари.

Според Николай Григоров образите на Мелания Тръмп и Мария Антоанета в карнавала са излезли скъпо на габровци. За пример той посочи и скандалното участие на приятеля на бившата шефка на Водния цикъл на Габрово Марта Петрова, отдавна не работеща в Общината, което не им е попречило да вземат участие в кметската картина, а костюмите и грима им – да бъдат платени от джоба на габровските данъкоплатци.

Прекрасната заря и 3D мапингът струват 43 240 лв., а гостуващите групи са стрували на местната хазна 52 500 лв. Близо 12 000 лв. са отишли по сметката на БГ Радио за отразяване на карнавалното събитие, съобщи още Николай Григоров.

„Ние винаги сме твърдели, че парите на габровските данъкоплатци се харчат непрозрачно и нецелесъобразно от Общината“, категорично заяви той.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Зам.-областният Андрей Николов поздрави ПМГ за празника

Published

on

С концерт – спектакъл „Свободата вътре в нас“, ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ отбеляза своя патронен празник и 150 години от Априлското въстание. Заместник – областният управител Андрей Николов поздрави директора на гимназията Цветана Кюмюрджиева.

Той ѝ подари цветя в знак на признателност за високите постижения на учениците и учителите, които заедно изграждат облика на училището като едно от най-престижните в региона и страната.

В приветствието си Цветана Кюмюрджиева припомни имената на многобройните изявени възпитаници на гимназията: Михаил Михалев, Ангел Раев, Никола Цанев, Добромир Тосев, Петър Мурджев, Мира Русинова, Вяра Пенчева, Вероника Косова, Михаил Башев, Димитър Чакалов, Александър Едгар, Давид Едгар, Александър Савеков, Виктория Живкова и още много прекрасни младежи, прославили училището в града и извън пределите на Габрово.

В продължение на час и половина зала „Възраждане“ се превърна в сцена на таланта, духа и родолюбието. Прозвучаха незабравими патриотични стихове и любими на поколения българи песни, а своя емоционален поздрав с танц отправиха ТШ „Лиана“ и ДФА „Габровче“.

Публиката неведнъж избухваше в аплодисменти, развълнувана от искреното послание на младите хора – че свободата не е само историческа памет, а жива ценност, която всеки носи в сърцето си.

Зареди още

Култура

Четирима пианисти от МК „Весела“ ще свирят на рояла на Панчо Владигеров

Published

on

Мира Русинова, Иво Велков, Ай Хасегава и Полина Флориду са четиримата млади пианисти от Музикален клуб „Весела”, които ще свирят в София на 23 май на личния роял на композитора Панчо Владигеров. Изявата им е точно в навечерието на най-цветния и най-български празник 24 май, а поводът – Европейската нощ на музеите.

Прекрасната инициатива предвижда различни събития, които се организират в музеите на столицата и страната, и дава възможност за безплатен достъп до тях на всички хора. Любезната покана за участие към Музикален клуб „Весела” идва от директора на къща – музей „Панчо Владигеров”-София, г-жа Юлияна Караатанасова.

С една от трите едногодишни стипендии на МОН, определени за деца с изявени дарби от Националния конкурс „Път към славата” бе удостоена Полина Флориду – 11 клас. За отличното си участие на Международния конкурс „Вивапиано”, тя спечели Първа награда с най-висок бал от точки.

Мира Русинова – 9 клас, спечели „Златна лира на Орфей” от конкурса „Орфееви таланти”- Пловдив и диплом за Отлично представяне от конкурса „Път към славата”- София. На Международния конкурс „Вивапиано”, Мира завоюва Първа награда, както и Специална награда за концертно участие в Люксембург, което предстои. Тя участва и като солист на Габровски камерен оркестър в концерта на деца-солисти.

Ай Хасегава – 10 клас, осъществи своята награда, като пътува до едноименната столица на Люксембург и участва с 20-минутна програма в концерта на лауреатите от „Вивапиано”, спечелили тази награда. Организатор и символичен домакин на събитието бе композиторката Албена Петрович-Врачанска, която живее и работи там. А на конкурса „Музиката и Земята” в София, Ай получи награда за най-добро изпълнение на пиеса от български композитор.

За изпълнението си на „Песен” от Димитър Ненов, Иво Велков – 9 клас, получи мечтаната награда за най-добра интерпретация на българска пиеса от конкурса „Децата на България”- Шумен. На Международния конкурс „Вивапиано”-София, Иво спечели втора награда в своята възрастова група.

Кристина Стефанова – 4 клас, завоюва Първа награда на Международния конкурс „Вивапиано”-София, както и Специалната награда на името на композитора Михаил Пеков, връчена й лично от дъщерята на композитора.

За успешното си участие в Международния конкурс „Орфееви таланти” –Пловдив, Невин Халил- 3 клас бе наградена със „Златна лира на Орфей”, а на Националния конкурс „Светослав Обретенов”- Провадия получи диплом за Отлично представяне.

Интензивните музикални изяви на Адриана Кънева – 12 клас, през последните месеци бяха добра подготовка за нейното предстоящо ежедневие. На конкурса „Музиката и Земята”-София, тя спечели награда за ярък талант от пианиста Фидоси Керчев, член на журито. От онлайн- конкурса „European Virtuoso” завоюва Златен медал. Пътува и до Будапеща, където се изяви в две концертни участия. Адриана свири 4 пъти като солист – с Камерен оркестър-Хасково, с Габровски камерен оркестър и 2 пъти с оркестър „Симфониета”-Шумен. Младата пианистка ще продължи образованието си в Музикалната академия в София, където вече е приета за студентка в инструменталния факултет, в класа на проф. Борислава Танева.

Зареди още

Новини

Отново ще има безплатни кръщенета на деца в Габрово

Published

on

На 1 юни, понеделник, в църквата „Успение на Пресвета Богородица“ в Габрово за поредна година ще се извършват безплатни кръщенета на деца до 18 години, родени в Габровската духовна околия. Това съобщи архиерейският наместник отец Руслан Личев.

Ритуалът по приемане на Първото тайнство и въвеждане в християнството ще бъде извършен напълно безвъзмездно. Желаещите да запишат децата си трябва да подадат информация до 29 май на място в църквата.

Допълнителна информация може да бъде получена в храма „Успение на Пресвета Богородица“ в Габрово.

Свето Кръщение е първото от седемте тайнства на Църквата, в което човек приема Божието благословение. Кръщенето е един от най-светлите празници в живота на всяко християнско семейство.

Изборът на Кръстник или Кръстница е от голямо значение, защото те стават негови духовни родители. Тайнството Кръщение се извършва само веднъж в живота и никога не се повтаря.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица