Свържи се с нас

Култура

Ретроспективна изложба на художника Георги Василев тази вечер

Published

on

снимка: ХГ „Христо Цокев“

Художествена галерия „Христо Цокев” – Габрово представя ретроспективна изложба на художника Георги Василев, роден в Габрово през 1885 г. Откриването ще се състои тази вечер, 11 юли, от 17.30 часа в габровската галерия, ет. 1, зала проф. „Кънчо Цанев“.

Експозицията представя 49 творби от различни периоди от творчеството на автора. Сред ранните творби са пейзажите му с конкретен сюжет, маркирани от характерни елементи на рисуваното място – „Куманово”, „Кюстенджа”, „Траянов вал”, „Казиното в Кюстенджа”. Реалистичността на детайла в тези картини дава допълнителна убедителност на присъствието на автора. От същия период са и редица портрети, сред които се откроява „Автопортрет“ – от младежките му години с подчертана романтична нотка в изграждането на картината .

Основната част на представените творби се състои от пейзажи, които независимо че носят името на дадена местност, тя не присъства в самото изображение – „Павлово”, „Из Бояна”, „Край град Трявна”, „Край Габрово”. Георги Веасилев се отличава като майстор на натюрморта. Този най-интимен за художника жанр е представен чрез поредица от картини, изобраяващи цветя и плодове, рисувани с педантична точност и с типичния за художника приглушен колорит.

снимка: ХГ „Христо Цокев“

Представените портрети са от по-късния му период и носят белега на идиалистичната хармония – „Портрет на поетесата Ненова”, „Соня”, „Портрет на жена със синя рокля”. Експозицията завършва хронологично с творбите: „Изглед от Дома на културата” и „Площад 1 май” – последната се откроява като сполучлива авторска реализация с добре изграден колорит и атмосфера, характерни за възрожденския град.

Картините в изложбата са част от дарение, направено на габровската галерията от наследниците на художника през 90-те години на ХХ век.

Георги Василев завършва живопис в Държавното рисувално училище през 1907г., с много добър успех в един от първите випуски при преподавателите Иван Мърквичка, Антон Митов, Петко Клисуров, Жеко Спириридонов, Ото Хорейши и други. Веднага след това получава сертификат за учител по рисуване и започва работа в Априловската гимназия. По-късно е разпределен в мъжката гимназия в София, където се установява до смърта си през 1972 г. Вероятно е бил военен художник по време на Първата световна война. Художникът твори в жанровете пейзаж, натюрморт и портрет. Негови платна са собственост на Националния военноисторически музей в София.

Култура

Излезе от печат първото книжно издание „Преминал майстор през земята“

Published

on

Излезе от печат първото книжно издание, събрало отличените творби от Националния детски конкурс, посветен на майстор Колю Фичето – „Преминал майстор през земята“. Конкурсът се организира традиционно от Исторически музей – Дряново и Община Дряново, и се радва на широка популярност сред децата и младежите в страната.

Луксозното цветно издание е богато илюстрирано и обхваща в ретроспекция трите последни издания на конкурса – от 2022 до 2024 година. На 120 страници са събрани отличените творби в категориите „Изобразително изкуство“, „Литературно творчество“ и „Макет“, представени по възрастови групи. Книгата включва също и фотографии от церемониите по награждаване, запечатали емоционални моменти и вълненията на участниците.

За създаването на книжното издание работи авторски екип на Исторически музей – Дряново. Съставител е Гергана Симеонова, фотографиите са дело на Венцислав Симеонов, а издателството е „Фабер“, 2025.

През 2025 година се навършват 90 години от рождението на поетесата Теодора Ганчева (1935 – 2015 г.), автор на емблематичното стихотворение „Преминал майстор през земята“, което преди 3 години вдъхновява инициативата.

Зареди още

Култура

Габрово посреща хитовата комедия „Лъжата“

Published

on

На 2 юни от 19.00 ч. в Дома на културата „Емануил Манолов“ в Габрово, зрителите ще могат да се насладят на хитовата театрална постановка „Лъжата“ от Флориан Зелер, с режисура на Борислав Чакринов.

Събитието се реализира благодарение на Импресарска къща „Верди Арт“ и продуцентска компания Viva Arte. На сцената ще се качат някои от най-популярните и обичани български актьори: Асен Блатечки, Койна Русева, Стефан Иванов и Милена Маркова – Маца.

Пиесата „Лъжата“ представя живота на две семейни двойки от средната класа, въвлечени в поредица от изневери, подозрения и недоизказани истини.

Спектакълът е едновременно смешен и болезнено реалистичен – портрет на съвременния човек, изгубен между морал, удобство и страх да погледне истината в очите.

Комедията предлага на зрителите вихрушка от интриги, полуистини и неочаквани обрати, поднесени с много хумор и актьорска експресивност. Режисьорът Борислав Чакринов успява с лекота да преведе публиката през лабиринта на съвременните човешки взаимоотношения и да провокира смях, съчувствие и размисъл.

Билети можете да намерите на касата на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово, всеки работен ден от 10.00 – 14.00 ч. и 15.00 – 19.00 ч. Вашите резервации можете да направите на телефон: 0896 745 100 или да закупите онлайн билети – скоро достъпни на: https://entase.to/upf

*Допълнителна информация: 0898 293 951. При закъснение над 10 минути, местата по билетите не са гарантирани. Зрителите ще бъдат настанявани по преценка на организаторите.

Зареди още

Култура

Проф. Светла Димитрова и Светлозар Тодоров представят музей „Етър“ на международен форум

Published

on

Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова и ръководителят на отдел „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров участват в Международното лятно училище по музеология, което се провежда в Копер, Словения от 25 до 28 май.

Организатор е Международната фондация „Форум за славянски култури“, на която българският музей на открито е активен член. Тази година темата е „Ехото на наследството в бъдещето на музеите“.

Международното лятно училище по музеология разглежда развиващата се роля на музеите като динамични пространства, които свързват миналото с бъдещето. В основата на тази тема стои разбирането, че наследството не е статична колекция от артефакти, а жив и развиващ се разказ, който продължава да влияе на нашето настояще и бъдеще.

Това издание се фокусира върху това как музеите могат да съхраняват, преосмислят и предават културната идентичност пред лицето на съвременни предизвикателства като климатичните промени, глобализацията, дигиталната трансформация и променящите се обществени ценности.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица