

Култура
Ретроспективна изложба на художника Георги Василев тази вечер

снимка: ХГ „Христо Цокев“
Художествена галерия „Христо Цокев” – Габрово представя ретроспективна изложба на художника Георги Василев, роден в Габрово през 1885 г. Откриването ще се състои тази вечер, 11 юли, от 17.30 часа в габровската галерия, ет. 1, зала проф. „Кънчо Цанев“.
Експозицията представя 49 творби от различни периоди от творчеството на автора. Сред ранните творби са пейзажите му с конкретен сюжет, маркирани от характерни елементи на рисуваното място – „Куманово”, „Кюстенджа”, „Траянов вал”, „Казиното в Кюстенджа”. Реалистичността на детайла в тези картини дава допълнителна убедителност на присъствието на автора. От същия период са и редица портрети, сред които се откроява „Автопортрет“ – от младежките му години с подчертана романтична нотка в изграждането на картината .
Основната част на представените творби се състои от пейзажи, които независимо че носят името на дадена местност, тя не присъства в самото изображение – „Павлово”, „Из Бояна”, „Край град Трявна”, „Край Габрово”. Георги Веасилев се отличава като майстор на натюрморта. Този най-интимен за художника жанр е представен чрез поредица от картини, изобраяващи цветя и плодове, рисувани с педантична точност и с типичния за художника приглушен колорит.

снимка: ХГ „Христо Цокев“
Представените портрети са от по-късния му период и носят белега на идиалистичната хармония – „Портрет на поетесата Ненова”, „Соня”, „Портрет на жена със синя рокля”. Експозицията завършва хронологично с творбите: „Изглед от Дома на културата” и „Площад 1 май” – последната се откроява като сполучлива авторска реализация с добре изграден колорит и атмосфера, характерни за възрожденския град.
Картините в изложбата са част от дарение, направено на габровската галерията от наследниците на художника през 90-те години на ХХ век.
Георги Василев завършва живопис в Държавното рисувално училище през 1907г., с много добър успех в един от първите випуски при преподавателите Иван Мърквичка, Антон Митов, Петко Клисуров, Жеко Спириридонов, Ото Хорейши и други. Веднага след това получава сертификат за учител по рисуване и започва работа в Априловската гимназия. По-късно е разпределен в мъжката гимназия в София, където се установява до смърта си през 1972 г. Вероятно е бил военен художник по време на Първата световна война. Художникът твори в жанровете пейзаж, натюрморт и портрет. Негови платна са собственост на Националния военноисторически музей в София.
Култура
Излезе от печат първото книжно издание „Преминал майстор през земята“



Излезе от печат първото книжно издание, събрало отличените творби от Националния детски конкурс, посветен на майстор Колю Фичето – „Преминал майстор през земята“. Конкурсът се организира традиционно от Исторически музей – Дряново и Община Дряново, и се радва на широка популярност сред децата и младежите в страната.
Луксозното цветно издание е богато илюстрирано и обхваща в ретроспекция трите последни издания на конкурса – от 2022 до 2024 година. На 120 страници са събрани отличените творби в категориите „Изобразително изкуство“, „Литературно творчество“ и „Макет“, представени по възрастови групи. Книгата включва също и фотографии от церемониите по награждаване, запечатали емоционални моменти и вълненията на участниците.
За създаването на книжното издание работи авторски екип на Исторически музей – Дряново. Съставител е Гергана Симеонова, фотографиите са дело на Венцислав Симеонов, а издателството е „Фабер“, 2025.
През 2025 година се навършват 90 години от рождението на поетесата Теодора Ганчева (1935 – 2015 г.), автор на емблематичното стихотворение „Преминал майстор през земята“, което преди 3 години вдъхновява инициативата.


Култура
Габрово посреща хитовата комедия „Лъжата“


На 2 юни от 19.00 ч. в Дома на културата „Емануил Манолов“ в Габрово, зрителите ще могат да се насладят на хитовата театрална постановка „Лъжата“ от Флориан Зелер, с режисура на Борислав Чакринов.
Събитието се реализира благодарение на Импресарска къща „Верди Арт“ и продуцентска компания Viva Arte. На сцената ще се качат някои от най-популярните и обичани български актьори: Асен Блатечки, Койна Русева, Стефан Иванов и Милена Маркова – Маца.
Пиесата „Лъжата“ представя живота на две семейни двойки от средната класа, въвлечени в поредица от изневери, подозрения и недоизказани истини.

Спектакълът е едновременно смешен и болезнено реалистичен – портрет на съвременния човек, изгубен между морал, удобство и страх да погледне истината в очите.
Комедията предлага на зрителите вихрушка от интриги, полуистини и неочаквани обрати, поднесени с много хумор и актьорска експресивност. Режисьорът Борислав Чакринов успява с лекота да преведе публиката през лабиринта на съвременните човешки взаимоотношения и да провокира смях, съчувствие и размисъл.

Билети можете да намерите на касата на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово, всеки работен ден от 10.00 – 14.00 ч. и 15.00 – 19.00 ч. Вашите резервации можете да направите на телефон: 0896 745 100 или да закупите онлайн билети – скоро достъпни на: https://entase.to/upf
*Допълнителна информация: 0898 293 951. При закъснение над 10 минути, местата по билетите не са гарантирани. Зрителите ще бъдат настанявани по преценка на организаторите.


Култура
Проф. Светла Димитрова и Светлозар Тодоров представят музей „Етър“ на международен форум


Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова и ръководителят на отдел „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров участват в Международното лятно училище по музеология, което се провежда в Копер, Словения от 25 до 28 май.
Организатор е Международната фондация „Форум за славянски култури“, на която българският музей на открито е активен член. Тази година темата е „Ехото на наследството в бъдещето на музеите“.

Международното лятно училище по музеология разглежда развиващата се роля на музеите като динамични пространства, които свързват миналото с бъдещето. В основата на тази тема стои разбирането, че наследството не е статична колекция от артефакти, а жив и развиващ се разказ, който продължава да влияе на нашето настояще и бъдеще.
Това издание се фокусира върху това как музеите могат да съхраняват, преосмислят и предават културната идентичност пред лицето на съвременни предизвикателства като климатичните промени, глобализацията, дигиталната трансформация и променящите се обществени ценности.


-
Културапреди 8 часа
Габрово посреща хитовата комедия „Лъжата“
-
Новинипреди 6 дни
Ден за борба със затлъстяването се проведе в парк „Маркотея“
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ излиза за победа в битката за бараж
-
Новинипреди 6 дни
Габрово ще отбележи тържествено 24 май
-
Новинипреди 6 дни
Таня Христова изпрати лично послание към габровските абитуриенти
-
Новинипреди 5 дни
Честит 24 май! Ден на българската просвета и култура и славянската писменост
-
Новинипреди 6 дни
Музейни специалисти и библиотекари протестираха за по-високи заплати
-
Новинипреди 2 дни
„Янтра“ изпрати най-успешния си сезон във Втора лига