Свържи се с нас

Култура

Покровител на пчелите, пчеларите и меда е Свети Прокопий

Покровител на пчелите, пчеларите и меда е Свети Прокопий, името му означава „преуспяващ”

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

Антоанета Григорова представя мед и пчелни продукти в Център „Българка” на Етнографски музей на открито „Етър”. Пчелинът е на нейния свекър – Любомир Григоров, който има един от първите сертификати на Балканския полуостров за биологично производство.

„Медът ни е основно билков, много ароматен. Каквото и да правим, се стараем първо да има за пчелите, след това за нас”, разказва Антоанета. Тя смята, че у нас едно семейство може да се издържа от производството на мед.

Препоръчва полифлорния, не само защото произвеждат основно такъв, но заради богатството на вкуса му.

„Ядосвам се, виждайки майки, които купуват шарени близалки на децата си, а не мед. Човек трябва да се научи да го обича”, коментира Антоанета Григорова, която е убедена, че консумацията на мед е цяла култура.

„Напоследък много се говори за здравословното хранене. Има тенденция хората да се завърнат към натуралната, необработена храна. Ако ядеш лъжица-две мед сутрин, получаваш енергия до обяд.”

Антоанета предлага на посетителите в Център „Българка” на ЕМО „Етър” пчелен прашец, мед с ядки и още много продукти, които носят в себе си силата на природата.

Близо до нея е седнал Любомир Йорданов от Казанлък, който прави свещи от чист пчелен восък. Повече от 15 години се занимава с това. Тези свещи не пушат и не тровят въздуха. Интересът към натуралните продукти напоследък се възражда и това започва да личи по закупените свещи от чист пчелен восък.

В Център „Българка” на ЕМО „Етър” и утре, 9 юли, Антоанета ще представя пред посетителите ароматния мед на своето семейство, Любомир ще изработва свещи от пчелен восък, а в конферентната зала на Центъра ще бъдат прожектирани образователни филми, посветени на опазване на пчелите. Днес там Петя Чалъкова представи кампанията „На пчелите с любов“ и изнесе образователна лекция „Пчелата от А до Я“.

снимка: ЕМО „Етър“

В самия музей, пред Книгопродавницата, продължават лекциите на Румяна Денчева, които са особено атрактивни за широката публика.

Уредникът в ЕМО „Етър” представя историята на пчеларството. Хората могат да видят тръвни, разборен кошер, четирирамкова ръчна центрофуга за вадене на мед и дори восъчна пчелна пита от средата на 70-те години на миналия век.

„Медът, наравно с хляба, е най-уважаваната от българите храна. Той не се разваля, лековит е, смята се, че е благословен от Бога”, става ясно от увлекателния разказ на Румяна Денчева.

снимка: ЕМО „Етър“

„Приложението на пчелните продукти в българската народна медицина се радва на изключително многообразие. Най-лесен за приготовление е десерт от мед, смесен с орехови ядки. Като лекарство помага за общо укрепване на организма, повишаване на имунитета (и мъжката енергия). И до днес у нас се приготвя в домашни условия т.нар. „благ мехлем” с восък, който е незаменимо средство при рани, изгаряния, травми. Восъкът намирал много голямо приложение и в лечебни компреси, наричани „мушами”. Използва се и вълшебната сила на прополиса, който съвременните лекари наричат „природен антибиотик”.

снимка: ЕМО „Етър“

Покровител на пчелите, пчеларите и меда е Св. Прокопий, наричан пчелар. Името му означава „преуспяващ”.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица