Свържи се с нас

Култура

Проведе се първото обществено обсъждане за хотела към музей Етър

Проведе се първото обществено обсъждане към предстоящия архитектурен конкурс „Хотел към музей Етър“

Published

on

снимка: Urbanistas

В четвъртък, 6 юли, в сградата на Община Габрово се проведе първото от двете планирани обществени обсъждания по националния архитектурен конкурс Хотел към музей Етър. Участие в събитието взеха кметът на Габрово Таня Христова, директорът на ЕМО “Етър” доц. д-р Светла Димитрова, организаторите от Urbanistas, представители на общинската администрация, регионалната колегия на Камара на архитектите, потенциални участници в конкурса, културни и туристически оператори. Целта на обсъждането беше публично обсъждане на работната концепция на заданието.

Директорът на ЕМО Етър Светла Димитрова очерта мотивите зад организирането на конкурс – националната значимост на етнографския музей Етър, необходимостта от модернизиране на хотела, разширяване на административната функция и други.

снимка: Urbanistas

Подкрепата на Община Габрово беше потвърдена от кмета, която подчерта че обновяването на хотела е част от намеренията за по-широка инвестиционна програма за обновяване на зоната на етнографския комплекс. Организаторите на конкурса Urbanistas представиха първоначално заложените цели и задачи на конкурса, както и предстоящите проучвания.

От АЛОС – център за неформално образование и култура, изтъкнаха значението на политиката на хотела към организатори на културни събития и отстъпките за групи, както и потенциала на зимния конферентен и бизнес туризъм.

Арх. Мария Хлебарова, председател на КАБ-Габрово и автор на заданието за инвестиционен проект за хотела, обърна внимание върху авторския архитектурен проект за хотела и разположението му в охранителна зона на ЕМО Етър.

снимка: Urbanistas

Обсъдени бяха още предвидените изисквания в част интериор и енергийна ефективност, функционалната програма на заданието, критериите за оценка на проектите и формирането на бюджета на инвестиционния проект.

Основната цел на конкурса е експертен, прозрачен и мотивиран избор на идеен архитектурен проект за преустройство на хотел “Странноприемница”, част от най-посещавания групов туристически обект в България.

Следващото обсъждане по конкурса ще се проведе на 20 юли, четвъртък, от 18:00 в Зала 230 на Архитектурния факултет на УАСГ, бул. Христо Смирненски 1, София.

Анкета по конкурса е достъпна на страницата му във фейсбук и на директен линк тук. Анкетата ще може да бъде попълвана и на място по време на предстоящото обсъждане. Обобщените резултати ще бъдат споделени публично при обявяването на конкурса.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Проф. Светла Димитрова и Светлозар Тодоров представят музей „Етър“ на международен форум

Published

on

Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова и ръководителят на отдел „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров участват в Международното лятно училище по музеология, което се провежда в Копер, Словения от 25 до 28 май.

Организатор е Международната фондация „Форум за славянски култури“, на която българският музей на открито е активен член. Тази година темата е „Ехото на наследството в бъдещето на музеите“.

Международното лятно училище по музеология разглежда развиващата се роля на музеите като динамични пространства, които свързват миналото с бъдещето. В основата на тази тема стои разбирането, че наследството не е статична колекция от артефакти, а жив и развиващ се разказ, който продължава да влияе на нашето настояще и бъдеще.

Това издание се фокусира върху това как музеите могат да съхраняват, преосмислят и предават културната идентичност пред лицето на съвременни предизвикателства като климатичните промени, глобализацията, дигиталната трансформация и променящите се обществени ценности.

Зареди още

Култура

ИМ – Дряново представя книгата „Фердинандеум“ на проф. дин Петър Стоянович

Published

on

Поради големия интерес, само в рамките на два месеца, проф. дин Петър Стоянович ще бъде отново гост на Исторически музей – Дряново. На 29 май, четвъртък, от 17:30 ч. в залата за временни изложби към експозиция „Колю Фичето“ ще се състои представяне на книгата му „Фердинандеум“.

Изданието проследява ролята на цар Фердинанд I в процесите на европеизация на България в края на XIX и началото на XX век. Особено внимание е отделено на приноса му в сферата на държавното управление и обществения живот в периода 1887–1918 г.

Проф. Петър Стоянович – утвърден историк, университетски преподавател и общественик – ще представи лично труда си пред дряновската публика. Гостите на събитието ще имат възможност да задават въпроси, да получат автограф и да разговарят с автора.

Заповядайте на една вълнуваща среща, която ще ви пренесе в света на българската история и личностите, оставили траен отпечатък върху нея. Входът е свободен.

Зареди още

Култура

Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!

Published

on

Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.

Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.

Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.

Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.

Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица