Свържи се с нас

Новини

Областният Невена Петкова разговаря с директора на „ВиК“ към МРРБ

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Във връзка с извършващата се в момента водна реформа Областният управител на Габрово Невена Петкова проведе среща с Иванка Виденова, директор Дирекция „Водоснабдяване и канализация“ към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. На нея бяха коментирани неизяснени въпроси, касаещи дейността на Асоциацията по ВиК, информираха от пресслужбата на губернатора.

Петкова е получи уверение, че областта ни ще бъде включена в предстоящото възлагане за изработване на регионални прединвестиционни проучвания, които трябва да бъдат готови до 6 месеца, на базата на които ще се приоритизират потребностите в региона.

От страна на Министерството е направена обществена поръчка за консултантска и правна помощ за съответните дейности.

Коментиран е бил и въпросът с водния проблем на Община Севлиево. На този етап от бюджетната си програма министерството по програма „Устройствено планиране, благоустройство, геозащита, водоснабдяване и канализация” – съгласно Споразумение No РД-02-30-5/23.01.2017 г. ще финансира три проекта, с реализирането на които да бъде частично разрешен проблемът.

Това са обект „Увеличаване капацитета на БПС Севлиево чрез инфилтрационно подхранване на водовземните тела на шахтовите кладенци с вода от НС „Видима“ (яз. „Ряховски ливади“) с подобект „Довеждащ водопровод и съоръжения към него за водоснабдяване на системите и съоръженията за изкуствено подхранване на подземните води”.

Целево финансиране за близо 500 000 лв получава и обект: „Реконструкция на съществуващ водопровод за захранване на населените места: кв. Войново, с. Поповци, с. Рачевци, с. Гергини, с. Янковци, мах. Николчевци, мах. Божковци, с. Стоевци, с. Михайловци, с. Райновци, с. Новаковци, с. Враниловци, с. Драгановци, с. Смиловци, с. Драгиевци и с. Гъбене”, които да преминат към захранване от габровският язовир „Христо Смирненски“, където в момента се извършват строителни дейности по проект: „Мерки за възстановяване на проектната конструктивна устойчивост с дълготрайно обезпечаване водоплътността на стоманобетонната конструкция на надградената част на язовир „Христо Смирненски“.

Невена Петкова е обърнала внимание и върху още един нерешен казус, какъвто е сливането на двете дружества Бяла ЕООД и ВиК ООД. Станало е ясно, че за това също ще се търси компетентна правна помощ, тъй като това е нещо ново и всяка една от Асоциациите в страната носи специфичен характер. Сливането на Бяла с ВиК – Габрово не може да стане механично и не може да се приложи, която и да е друга практика.

Стана ясно още, че при тази консолидация на Асоциацията, която вече имаме, общините – членки на АВиК могат да кандидатстват по оперативните програми и по ПРСР, но по ОП „Околна среда“ ще могат да кандидатстват едва след изработването на прединвестиционните проучвания.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Янтра се изкачи до втора позиция след ценен успех в София над ЦСКА II

Published

on

Изключително ценен успех постигна отборът на Янтра в битката за второто място във Втора лига, даващо право на участие в бараж за влизане в елита. „Ковачите“ се наложиха като гости на един от най-стойностните тимове в групата – дубъла на ЦСКА.

Срещата завърши 0:1, а победното попадение реализира Денислав Ангелов – негово 13-о за сезона. Така габровският тим взе и своеобразен реванш за поражението от „червените“ през есента в Габрово.

Емануел Луканов заложи на схема 4-5-1 с изнесен в предни позиции Денислав Ангелов и по-наситена халфова линия, в която като титуляр се завърна капитанът Петър Казаков. Янтра изигра силно първо полувреме и използва своя шанс да поведе. Това се случи в 37-ата минута, когато Ивайло Енчев центрира отлично отдясно, а Ангелов засече с плонж и с глава прати топката в левия ъгъл за 0:1.

През втората част съставът на Валентин Илиев упражни сериозен натиск, но с много битка и себераздаване футболистите на Янтра не позволиха изравняване. Иван Тасев и Мартин Сотиров пропуснаха добри възможности, а веднъж Мартин Райнов изчисти от голлинията след ъглов удар. Емануел Луканов направи точните смени и „ковачите“ затвориха играта в последните 30 минути.

В края Янтра дори можеше да стигне до второ попадение. Тихомир Димитров пропусна с глава в 89-ата минута, а в добавеното време Велизар Къналян не успя да засече топката на метър от голлинията.

В следващия кръг габровският тим приема Вихрен. Срещата е в понеделник, 11 май, от 17.45 часа на стадион „Христо Ботев“.

Зареди още

Култура

Зора Колева и нейните ученици с нови върхове на музикалната сцена

Published

on

Ловеч и Велико Търново се превърнаха в сцена на млади музикални таланти, а възпитаниците на вокалния педагог Зора Колева от музикална школа Wild Sound се отличиха с впечатляващи постижения на два престижни международни конкурса.

По време на фестивала „Новите звезди на България“ в Ловеч младите изпълнители демонстрираха високо ниво на подготовка и артистичност. Виктория Гатева завоюва второ място в категория „Етно“, докато Уна Бурек спечели първо място с изпълнението на „Гинем“ и второ място в категория „Рок“.

Силно представяне отбеляза и Анастасия Плачкова, която се нареди два пъти на второ място. За своя принос в развитието на младите таланти Зора Колева беше отличена с диплом за високи педагогически постижения.

Успоредно с това, на международния конкурс „Звукът на времето“ във Велико Търново учениците от школата също се представиха блестящо. Йоана Николова завоюва две първи места в категориите „Мюзикъл“ и „Детска песен“. Наташа Демерджиева и Далия Колева добавиха към успеха с по едно второ място, съответно в обща категория и в „Песен на чужд език“.

Кулминацията на успехите дойде днес, 5 май, когато на международния конкурс Abanico, в категория „Италианска песен“, възпитаник на школата спечели първо място, затвърждавайки високото ниво на подготовка и международното признание.

Зареди още

Новини

282 кг опасни отпадъци предадоха габровци безплатно

Published

on

282 кг опасни отпадъци предадоха безплатно габровци по време на първата за годината организирана кампания от Община Габрово, оповестиха от местната администрация.

Специализираният пункт беше разположен в два дни на две различни локации в Габрово – пред спортна зала „Орловец“ и в кв. Младост.

Обичайно домакинствата предават фармацевтични продукти като лекарства с изтекъл срок на годност, живаксъдържащи отпадъци, опаковки, съдържащи остатъци от опасни вещества или замърсени с опасни вещества, бои, мастила, лакове и др.

Всичко това изхвърлено нерегламентирано замърсява околната среда и влияе отрицателно върху здравето на хората. Може да постави под риск живота на хората, животните и растенията.

Това е целта на кампанията, която два пъти годишно Община Габрово организира – получените от хората опасни отпадъци да бъдат предадени за обезвреждане или последващо третиране.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица