Новини
Габрово и Велико Търново посрещат Световната купа по хандбал

снимка: ОСИ – Габрово
Габрово и Велико Търново ще бъдат домакини на първенството по хандбал за мъже, които ще се борят за Купата на Световната федерация по хандбал. Ще участват 16 национални отбора. Шампионатът ще се проведе от 12 до 18 юни и всеки ден едновременно ще се играят по четири мача в спортна зала „Орловец“ и Двореца на културата и спорта в старата столица.
Специално за проявата на 16 юни в България ще пристигнат двете най-влиятелни личности в световния хандбал – президентът на Международната федерация (IHF), която организира първенството – д-р Хасан Мустафа, и шефът на Европейската федерация по хандбал Михаел Видерер.
Същият ден за тях е организирана среща във Велико Търново, на която са поканени вицепремиерът Томислав Дончев, спортният министър Красен Кралев и кметовете на двата града Таня Христова и Даниел Панов.
„Над 450 участници – състезатели и съдии, идват за първенството. 56 са официалните лица от различни страни“, заяви на пресконференция президентът на БФХ Росица Бакърджиева.
България е в Група „С“, заедно с отборите на Кипър, Андора и Азербайджан и ще играе срещите си в зала „Орловец“. Тук ще се проведат двубоите и от предварителна Група „D“, в която са Китай, Фарьорски острови, Армения и Молдова.
Във Велико Търново са мачовете от група Група „А“ – Турция, Косово, Албания и Ирландия, и Група „В“ – Люксембург, Грузия, Малта и Великобритания. Срещите от първата фаза са от 12 до 17 юни от 14, 16, 18 и 20 часа, като само 15 юни е почивен ден.
Първите два отбора от всяка група ще се класират за четвъртфиналите, а медалистите от първенството ще получат автоматично право да попаднат в основната схема на квалификациите за Европейското първенство за мъже през 2020 година, което за първи път ще бъде с 24 отбора.
Това е второто издание на Купата на Световната федерация по хандбал (IHF). Косово беше домакин на първото, спечелено от отбора на Фарьорски острови. Сред сегашните фаворити са Молдова и Косово, а България има амбициозната задача да стигне до финалните срещи.
Нашият тим е съставен от 16 хандбалисти – от шампиона „Локомотив“ (Варна), вицешампиона „Добруджа“ (Добрич) „Фрегата“ (Бургас), и състезатели от чужбина. Сред тях е габровският талант Росен Колев, който се състезава в Германия за отбора на „Шалке 04“. В треньорския щаб на отбора също има габровско участие. Наставникът на „Чардафон“ Христо Йорданов ще бъде един от асистентите на старши треньора Георги Андреев.
Състав на националния отбор на България:
Под № 1 Михайл Пенев – Локомотив (Варна), № 3 Стефан Ефтимов – Добруджа (Добрич), № 4 Николай Нейчев – Шалке 04 (Германия), № 5 Росен Колев Шалке – Шалке 04 (Германия), № 6 Георги Атанасов – Локомотив (Варна), № 10 Галин Найденов – Локомотив (Варна), № 11 Златан Петров – Добруджа (Добрич), № 12 Иван Иванов – Локомотив (Варна), № 13 Росен Колев – Фрегата (Бургас), № 14 Кирил Савов – Локомотив (Варна), № 16 Емил Иванов – Добруджа (Добрич), № 18 Светлин Димитров – Club Omnisports Vernouillet (Франция), № 23 Пресиян Русенов – Фрегата (Бургас), № 24 Тансер Юсню – Локомотив (Варна), № 55 Бранимир Балчев – Локомотив (Варна) и под № 77 Джошкун Якубов – Добруджа (Добрич).
Треньорски щаб:
Георги Андреев – старши треньор, Иван Иванов – треньор, Христо Йорданов – треньор, Юри Золтаревски – доктор.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Любо Киров с нов албум и концерт в Габрово на 4 юли

C нов албум, ново видео и класен звук, комбиниран с великолепна лирика, Любо Киров отбелязва следващата голяма стъпка в своята кариера с „Футурофония“. Проектът включва 10 песни, зад всяка от които стои история. Сред тях са няколко колаборации и изненадващи музикални решения, които ще бъдат представени в Габрово на 4 юли от 21.00 часа на сцената на Летния театър.

„Това е албум за красивите неща – за времето, което минава, за хората, които остават, и за музиката, която има смисъл. Прилича на музика, която сякаш не сме чували от години, но звучи като бъдеще. Благодаря ви, че сте с мен в това пътуване“, споделя Любо Киров.

Като водещ сингъл излиза едноименната песен „Футурофония“, за която е изработена специална радио версия, мастерирана в Abbey Road Studios в Лондон, станало синоним на The Beatles и приело музикални икони като Pink Floyd, Amy Winehouse, Radiohead и много други. С албума излиза и официалното видео към едноименната песен, изградено около силен символ – огромна фуния, която е метафора на гласа, нуждата да бъдем чути и да чуваме себе си.
„За мен „Футурофония“ е за избора сами да решаваме какво е днес, защо е днес и кои сме днес, без значение от миналото, трендовете и правилата“, казва Любо Киров. „В този албум има срещи, които за мен са много специални – със Стенли, MONA, както и с авторите Момчил, Александър Петров, Мария Ганева и Петър Анастасов. Три поколения. Различни стилове. Едно звучене.“, добавя той.

Албумът вече е достъпен във всички платформи и може да бъде поръчан на lubokirov.com и musicmall.bg на CD, винил и флаш драйв. Самото име е авторска дума, създадена от артиста, съчетаваща „футуро“ – бъдеще, и „фония“ – звук, глас. Така „Футурофония“ се превръща в концепция, която преминава през цялата година за Любо Киров.

Предстоящото му турне носи същото име и ще срещне публиката с албума на живо на големите летни сцени в 13 града в страната, включвайки и два поредни концерта в Зала 1 на НДК в София.
БИЛЕТИ: https://artvent.bg/event/liubo-kirov-futurofoniia-nacionalno-turne-2026 Медиен партньор на турнето е БГ Радио.
Любо Киров е сила в българската музикална култура. Един от най-значимите и влиятелни артисти в страната. Глас и енергия, които вече 25 години променят облика на музиката в България.

С над 45 номер едно хита, платинени албуми и разпродадени концерти в най- големите зали и сцени, той е символ на безкомпромисно качество и мащаб. Автор на текстове и композитор, чиито песни се превърнаха в саундтрак на хиляди. Артист, който не се побира в рамките на жанрове, стилове и тенденции.
Музиката му е в учебниците, а името му – в историята на българската сцена. Той е единственият музикален артист, който за трета поредна година е сред първите 10 в годишната класация на Forbes „Топ 70 на българските знаменитости“.

Крими
Ст. комисар Илиян Иванов отново поема ръководството на ОДМВР – Габрово

Със заповед на министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев старши комисар Илиян Иванов е преназначен на длъжността директор на Областна дирекция на МВР- Габрово. Днес той бе представен пред състава на областната дирекция от заместник-министъра на вътрешните работи Калоян Милтенов.
Заместник-министърът очерта основните приоритети в работата на Министерството на вътрешните работи, акцентирайки върху противодействието на икономическата и конвенционалната престъпност, борбата с наркотичните вещества и повишаването на пътната безопасност.

Той пожела успех на служителите и ги призова към професионализъм, отговорност и активност в ежедневната им работа. Старши комисар Илиян Иванов подчерта, че държи на стриктното спазване на закона, професионалното изпълнение на служебните задължения и работата в интерес на обществото.
Илиян Иванов е роден на 05.06. 1969 г. в Трявна. Завършил е магистърска степен в Технически университет- Габрово, впоследствие има придобита магистратура от Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов. Постъпва на държавна служба в МВР през 2000 г, като последователно работи в сектор „Координация и информационно аналитична дейност“ в ОДМВР- Габрово, в РЗ „Борба с организираната престъпност“.

Назначен е за началник на сектор „Оперативен анализ“ в областната дирекция в Габрово, работил е в сектор „Борба с организираната престъпност, Държавна агенция „ Национална сигурност“, през 2023 година е преназначен за директор на ОДМВР- Габрово, а през 2026 е преназначен за директор на ОДМВР- Шумен.
Награждаван е многократно за високи професионални постижения. Семеен, с две деца.

Новини
Кристина Сидорова е новият областен управител на Габрово

Кристина Сидорова е новият областен управител на Габрово. Това стана ясно днес, 13 май, след като Министерски съвет прие решение, с което назначава нови 28 областни управители и освобождава досега заемащите тези длъжности.
Сидорова е заемала същата длъжност в периода юли 2022 г. – юли 2023 г. От юни 2021 г. до януари 2022 г. е била заместник-областен управител на област Габрово, а преди това – общински съветник от 2014 г. до 2017 г.
Избрана е за народен представител в 44-ото Народно събрание.

-
Кримипреди 6 дниНапрежение в Габрово заради побой над двама, задържани са някои от биячите
-
Любопитнопреди 7 дниГотови ли сте за истинска италианска пица?
-
Новинипреди 6 дниДенят на Европа в Габрово ще бъде отбелязан с изложба за женската сила и смелост
-
Любопитнопреди 6 дниКарнавалният екип представя модните тенденции на сезона
-
Кримипреди 6 дниОбявиха подробности около инцидента, породил напрежение в Габрово
-
Новинипреди 7 дниНови свидетелства за отразяването на Априлското въстание в световния печат
-
Културапреди 7 дниГала Савчева с ново престижно отличие и музикален проект
-
Кримипреди 3 дниЩе ескалира ли напрежението в Габрово заради протестите?




