

Икономика
Университетът започва проект с бизнеса, Общината – партньор!

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Габровският технически университет започва проект, който ще направи обучението на студентите по-динамично, практически ориентирано и адаптивно за нуждите на бизнеса, информира Миглена Въгленова, гл. експерт „Публичност и визуализация“ в местната общинска администрация.
Разработката е за 342 529 евро, с наименование „Клъстер – стажове за подготвени за индустрията бъдещи инженери“. По схемата за професионално образование и обучение на програма „Еразъм+“ са постъпили 59 предложения, като 11 са одобрени за финансиране от Европейската комисия.
Идеята е да се насърчи обучение на работното място и стажове в местните фирми, преодоляване на разликата между търсените и предлаганите умения сред младежите, намаляване на безработицата в машиностроенето.
Община Габрово е партньор в проекта с бюджет 9 540 евро, от които 1 908 евро – собствен принос. Техническият университет ще получи безвъзмездно 53 104 евро и ще дофинансира с 13 277 евро. Периодът за изпълнение е две години.
Финансиране получават и останалите участници – габровското дружество „Мехатроника“, полската Технологична компания „Термекс“, Техническият университет в гр. Кошалин – Полша и висшето училище „Йоанеум“ в австрийския гр. Грац. Габровската търговско-промишлена палата и местната структура на синдикат „Подкрепа“ са асоциирани партньори.
Ще бъде разработен общ учебен план и 25 програми за специалност „Мехатроника“ в бакалавърската степен. С подкрепата на австрийския партньор ще се създадат клъстери за обучение на работното място в областта на машиностроенето в България и Полша. Академичен персонал и вътрешнофирмени обучители ще участват в кръжоци за трансфер на опит.
Целта е да се изгради партньорство между доставчици на услуги в професионалното образование и обучение, малки, средни и големи предприятия, органи на местната и регионалната власт, подкрепени от социални партньори.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Икономика
Приемат документи за фотоволтаици и енергийна ефективност за бизнеса

Започна приема на документи за финансиране до 100 000 лв. за фотоволтаици и енергийна ефективност за бизнеса.
Микро, малки и средни предприятия могат да се възползват от възможността да получат безвъзмездна финансова помощ между 30 000 и 100 000 лв. по процедура BG16RFPR001-2.004 – част от Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП) 2021–2027 г.
Процедурата цели да подпомогне над 1 200 български фирми при преминаването към по-устойчив и енергийно ефективен модел на работа. Общият бюджет възлиза на 126 млн. лв., като финансирането покрива до 65% от стойността на проекта.
Срокове за кандидатстване
Приемът на проектни предложения започна на 11 юли 2025 г., а крайният срок за подаване на документи е 13 октомври 2025 г. до 16:30 ч. Препоръчително е фирмите да не изчакват последния момент, тъй като при изчерпване на бюджета, процедурата може да бъде прекратена предсрочно.
Какво се финансира?
- изграждане на фотоволтаични системи за собствено потребление;
- батерии за съхранение на енергия;
- енергийно ефективни машини и съоръжения;
- подмяна на остаряло осветление с LED и интелигентни системи;
- разходи по проектиране, монтаж и пускане в експлоатация.
Кой може да кандидатства?
Допустими са предприятия, които:
- са регистрирани преди 31.12.2021 г.;
- имат минимален оборот за 2023 г. – 100 000 лв. (микро), 300 000 лв. (малки), 1 000 000 лв. (средни);
- извършват дейност в допустимите сектори по КИД-2008.
Габрово – сред приоритетните райони
Габрово попада в списъка с приоритетни области, определени по програмата. Това означава, че фирмите със седалище в региона, които реализират проекта си тук, получават максималните 5 допълнителни точки при оценка. Дори и фирми от други региони, които инвестират на територията на област Габрово, получават 4 точки – реално предимство в конкурентна процедура.
Интересът в региона е осезаем – все повече компании търсят решения за енергийна независимост, устойчивост и по-ниски разходи за електроенергия. Една добре проектирана фотоволтаична система с батерия се изплаща средно за 3–4 години, като работи ефективно над две десетилетия.
Интер Пауър – доверен партньор за вашия проект
Фирма Интер Пауър, е с дългогодишен опит в изграждането на фотоволтаични системи и внедряване на енергийно ефективни решения в индустриални и търговски обекти.
Екипът предлага цялостна подкрепа на предприятията в процеса на кандидатстване: Проверка на допустимост по програмата; Изготвяне на индивидуално предложение и точкова оценка; Подготовка и оформяне на пълния набор документи за кандидатстване; Проектиране, доставка и монтаж на фотоволтаична система; Съдействие с техническата и проектна документация;
Интер Пауър предлага безплатна първоначална консултация, включваща оценка по критериите на програмата, за да се определи шансът Ви за одобрение.
Фирмата предлага и индивидуални решения за физически лица – съобразени с енергийните нужди на всяко домакинство, с гъвкави схеми на плащане и възможности за бъдещо финансиране по национални програми.
За повече информация относно програмата, кандидатстването и условията, свържете се с Интер Пауър на e-mail: r.peykova@inter-power.eu или на тел. 0877 801 815.

Икономика
ВАИКАР търси механик за Пътна помощ

Фирма ВАИКАР търси мотивиран и енергичен млад мъж (20–25 г.), който иска да се обучи за механик на Пътна помощ и има желание да работи именно тази професия!
Задължително изискване: шофьорска книжка категория C (предимство е категория C+E).
Предлагаме обучение, сигурна работа и най-ценното – реален опит, предаден от професионалисти.
Свържи се с нас: 0890 305005 – обади се още днес и започни своето развитие!
Икономика
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.
Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.
За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.
-
Любопитнопреди 5 дни
Щъркели накацаха околовръстното на Габрово (снимка)
-
Новинипреди 6 дни
Ивайло Иванов застава начело на националите по ръгби
-
Културапреди 5 дни
Откриха древна византийска златна монета на крепостта Хоталич (снимки)
-
Културапреди 6 дни
„Пътепис от Етър, България“ от Йон Андерс
-
Новинипреди 6 дни
Черен „баварец“ едва не катастрофира край велоалея в Севлиево (видео)
-
Новинипреди 5 дни
Безплатен транспорт за Националното честване на Шипченската епопея
-
Новинипреди 4 дни
Внимание, кибератака: Фалшиви мейли от името на РЗОК – Габрово!
-
Културапреди 5 дни
МК „Весела“ с нови награди от международен конкурс