Новини
Наградиха отличените в конкурса „С очите си видях бедата“ (снимки)

снимка: РДПБЗН – Габрово
За пета поредна година Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово, съвместно с Художествена галерия “Христо Цокев” – Габрово организират изложба на рисунките, представени в областния кръг на Международния конкурс за детска рисунка “С очите си видях бедата”.

снимка: РДПБЗН – Габрово
В областния кръг на конкурса бяха допуснати 47 рисунки, класирани на първите три места във всяка категория и възрастова група от общинските кръгове.

снимка: РДПБЗН – Габрово
Рисунки подготвиха малките художници от детски градини “Дъга”, “Младост”, “Перуника”, “Радост” – гр. Габрово, ДГ “Слънце” и ДГ “Пролет” – гр. Севлиево.

снимка: РДПБЗН – Габрово
С рисунки в конкурса участваха и учениците от НУ “Васил Левски”, ОУ “Ран Босилек”, ОУ “Св. Св. Кирил и Методий”, ОУ “Цанко Дюстабанов”, ОУ “Христо Ботев”, СУ “Райчо Каролев” и ПМГ “Акад. Иван Гюзелев” – гр. Габрово, СУ “Васил Левски” – гр. Севлиево, ОУ “Св.Св.Кирил и Методий” – с. Петко Славеиков, СУ “Петко Р. Славейков” – гр. Трявна и ОУ “Васил Левски” – гр. Плачковци.

снимка: РДПБЗН – Габрово
Свои рисунки представиха и ученици от дневен център за деца с увреждания гр. Габрово. Участваха и представители на ШИИ “ВВ-АРТ” – гр. Севлиево, СУ “Райчо Каролев” – гр. Габрово, художествено ателие Ива Мошкова и НЧ “Априлов-Палаузов 1861” – “Сдружение по изкуствата” Ема Вертерова.

снимка: РДПБЗН – Габрово
На тържествена церемония бяха връчени грамоти и награди на отличените млади художници, осигурени от „Сдружение за приятелство Габрово – Тун“.
Съгласно регламента, жури оцени и класира творбите на най-добрите млади художници по категории и възрастови групи, както следва:
Първа категория – Деца и ученици от всички общообразователни училища и центрове за подкрепа на личностно развитие в системата на предучилищно и училищно образование
Възрастова група 7-10 г.
1-во място Никол Пламенова Пенчева – НУ “Васил Левски” – гр. Габрово
2-ро място Цветина Цветанова Белчева – СУ “Райчо Каролев” – гр. Габрово
3-то място Светломира Ивайлова Стефанова – ОУ “Васил Левски” – гр. Плачковци
Присъдена е и 1 поощрителна награда на:
Мартин Красимиров Дамянов – ОУ “Васил Левски” – гр. Плачковци
Възрастова група 11-13 г.
1-во място Симеон Мартинов Петков – ОУ “Ран Босилек” – гр. Габрово
2-ро място Димитър Ясенов Яранов – ПМГ “Акад. Иван Гюзелев – гр. Габрово
2-ро място Надежда Иванова Иванова – СУ “Васил Левски” – гр. Севлиево
3-то място Петър Пламен Кръстев – ОУ “Ран Босилек” – гр. Габрово
Възрастова група 14-18 г.
1-во място Ралица Петкова Драгнева – СУ “ Петко Р. Славейков” – гр. Трявна
Втора категория – деца и ученици от профилирани паралелки, училища и школи по изобразително изкуство
Възрастова група 7 – 10 г.
1-во място Мартин Емилов Петков НЧ “Априлов-Палаузов 1861” – “Сдружение по изкуствата” Ема Вертерова
2-ро място Вяра Пламенова Пенчева – СУ “Райчо Каролев” – гр. Габрово, художествено ателие Ива Мошкова
2-ро място Преслава Миленова Антонова – ШИИ “ВВ-АРТ” – гр. Севлиево
3-то място Деница Михайлова Михайлова – ШИИ “ВВ-АРТ” – гр. Севлиево
Възрастова група 11-13 г.
1-во място Симеон Стефанов Цанев – НЧ “Априлов-Палаузов 1861” – “Сдружение по изкуствата” Ема Вертерова
2-ро място Ивет Калоянова Косева – ШИИ “ВВ-АРТ” – гр. Севлиево
3-то място Любомира Ивайлова Колева – СУ “Райчо Каролев” – гр. Габрово, художествено ателие Ива Мошкова
Възрастова група 14-18 г.
1-во място Борислава Каракочева – НЧ “Априлов-Палаузов 1861” – “Сдружение по изкуствата” Ема Вертерова
2-ро място Иоан Данаилов Данаилов – ШИИ “ВВ-АРТ” – гр. Севлиево
3-то място Мартина Добринова Тотевска – ШИИ “ВВ-АРТ” – гр. Севлиево
Трета категория – Деца и ученици от училища за деца със специални потребности и домове за деца в неравностойно положение
Възрастова група 7-10 г.
1-во място Кубрат Николаев Кръстев – Дневен център за деца с увреждания – Габрово
Възрастова група 11-13 г.
1-во място Виктория Магдова Нисторова – Дневен център за деца с увреждания – Габрово
2-ро място Радка Правдомирова Христова – Дневен център за деца с увреждания – Габрово
Възрастова група 14-18 г.
1-во място Ивелин Димитров Граматиков – Дневен център за деца с увреждания – Габрово
2-ро място Боян Христов Петков – Дневен център за деца с увреждания – Габрово
3-то място Виктор Венциславов Генов – Дневен център за деца с увреждания – Габрово.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Денков в Габрово: Обезлюдяването не е случайно, нужни са антикорупционни действия

Акад. Николай Денков проведе в Габрово открит разговор за това как да бъде спряна корупцията в страната и какви са реалните решения за проблемите на региона. В дискусията бяха засегнати темите, които хората поставят все по-често – обезлюдяването, липсата на инвестиции, състоянието на инфраструктурата и развитието на туризма.
Денков заяви пред габровци, че тежките демографски процеси не са неизбежни, а са резултат от лошо управление и порочни практики, които отблъскват инвеститорите и ограничават възможностите за развитие. По думите му това принуждава активните хора да търсят реализация извън региона, а младите все по-често избират да учат в чужбина и не се връщат. Само за последните 15 години Габровска област е загубила повече от 20% от населението си – показател за дълбочината на кризата.
Като решение той очерта създаването на стабилна икономическа среда, по-високи доходи и по-добри условия за живот – качествено образование, достъпно здравеопазване и сигурна инфраструктура. Сред конкретните мерки са стимули за бизнеса, компенсации за високите цени на горивата и електроенергията, както и увеличение на прага за регистрация по ДДС до 85 000 евро, за да се облекчат малките предприемачи.
Задълбочаващата се криза с безводието допълва тази картина. Денков посочи, че над 200 хиляди българи са на воден режим, а причините са години на липса на инвестиции и неефективно управление. Решението изисква целенасочени държавни действия и по-добра координация между институциите. В този контекст беше отбелязана и ролята на водача на листата Богомил Петков, който е работил за включването на ключови ВиК проекти в държавния бюджет – важна стъпка към трайното решаване на проблема.
Денков подчерта и потенциала на региона в туризма, който остава недостатъчно развит заради липсата на ясна концепция и инвестиции. Според него именно борбата с корупцията е в основата на всички решения, тъй като тя спира инвестициите, добрите работни места и реалното развитие.

В рамките на събитието официално се представиха лицата от листата на Коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“ за Габровския избирателен район – водачът с номер 101. Богомил Петков, както и: 102. Николай Томитов, 103. Алекс Згрипаров, 104. Ивелин Стоянов, 105. Михаил Гилин, 106. Антония Добрева, 107. Стефан Костадинов, 108. Петя Куманова.
Кандидатите заявиха готовност да работят за реални решения и развитие на Габрово и региона и призоваха гражданите да ги подкрепят с номер 7 в бюлетината.
В заключение Денков изрази увереност, че с последователни политики и силна обществена подкрепа тези процеси могат да бъдат обърнати и Габрово и регионът да се превърнат отново в привлекателно място за живот и развитие.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „ПП – ДБ“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „ПП – ДБ“ е под номер 7 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*
Култура
Невидимата грижа за автентичността: Как се поддържа калдъръмът в музей „Етър“?

Близо 25 метра от калдъръма при главния вход на музей „Етър“ бяха укрепени със сипица – естествен минерал, който се използва за заздравяване на каменната настилка. Намесата е част от регулярната поддръжка на една от най-натоварените зони в музея – мястото, през което преминава основният поток от посетители, както и обслужващият транспорт за занаятчийските работилници.

Работата започва преди около седмица и половина и се извършва под ръководството на специалисти по реставрация. Един от тях е Павел Кунчев – помощник на главния реставратор, който ежедневно се грижи за съхраняването на каменните елементи в музея.

„Това е най-добрият начин да се стабилизира калдъръмът. Натоварването тук е сериозно и е напълно естествено подобни дейности да се извършват периодично“, обяснява Кунчев. По думите му сипицата постепенно прониква между камъните, като укрепва основата, но част от нея с времето се отмива и трябва да бъде подновявана.

Подобни намеси се извършват и в други части на музей „Етър“, където автентичната каменна настилка е ключов елемент от възрожденската атмосфера. Макар често да остават незабелязани от посетителите, тези дейности са от съществено значение за запазването на облика на музея.
Павел Кунчев е сред малкото професионално подготвени специалисти в България за работа с камък. Той е и първият майстор в страната, получил свидетелство за „Покривни работи (каменни плочи)“ – признание за високото ниво на неговите умения и познания в традиционните строителни техники.
Именно благодарение на такива майстори музей „Етър“ успява да съхрани не само видимата красота на възрожденската архитектура, но и нейната автентичност. Калдъръмът, каменните стълби и покривите от каменни плочи не са просто декоративни елементи – те са носители на памет, занаятчийска традиция и жива връзка с миналото.
Днес грижата за тези детайли продължава с внимание и професионализъм, за да може всяка разходка в „Етър“ да бъде истинско пътуване назад във времето.

Икономика
От Габрово към света: 10 години визия, технологии и устойчив растеж
Преди десет години идеята да се отвори IT офис в Габрово изглежда нетипична за индустрия, концентрирана почти изцяло в столицата. За Божидар Бошнаков обаче това не е компромис, а целенасочен избор.
Офисът стартира през 2016 г. под името FFW – с ясната визия, че високотехнологичен бизнес може да се развива успешно и извън София. Днес той е част от Jakala – утвърдена международна организация с глобално присъствие. Още от самото начало залогът е ясен: да се изгради силен екип и да се работи на световно ниво, независимо от локацията. С времето този модел не просто се доказва, а се превръща в устойчив подход за растеж.
Хората като ключов фактор
В основата на развитието стои не технологията, а екипът.
Фокусът е върху създаване на среда, в която хората остават – с добри възнаграждения, дългосрочна перспектива и отношение, което изгражда доверие. В индустрия с високо текучество това се превръща в реален диференциатор. Резултатът е стабилен екип, способен да работи по сложни проекти и да изгражда дългосрочни партньорства.

Глобални клиенти, локална база
От старта през 2016 г. до днес екипът работи с международни компании като Ranstad, Vodafone, World Health Organization, Pfizer, Mars, Ferrero – доказателство, че качеството на работа определя доверието, а не географията.
С ясни процеси и високи стандарти, офисът в Габрово се позиционира като надежден партньор на глобални клиенти, конкурирайки компании от утвърдени технологични хъбове.
С времето офисът в Габрово се превръща в едно от най-силните звена на компанията в глобален мащаб.
Развитие отвъд един офис
В последствие Божидар прилага успешния пример от Габрово и в старата столица, отваряйки офис във Велико Търново и затвърждавайки стратегията за развитие извън столицата.
Паралелно с това екипът участва в разнообразни дейности, провежда редица обучения и инициативи на местно ниво като „Чисто Габрово“ и създава академия за обучение – дългосрочна инвестиция в кадри и отговор на един от най-големите проблеми в индустрията: недостигът на подготвени специалисти.
Този модел показва ясно, че устойчивият растеж изисква не само наемане, а създаване на таланти.
Технологии, общност и влияние
Компанията не се ограничава само до бизнес резултати. През годините организира шест издания на Gabrovo Digital Summit – събитие, посветено на технологии и иновации в IT сектора.
Следващото издание ще се проведе на 20 юни 2026 г., като утвърждава ролята на Габрово като активна част от технологичната екосистема на страната.

В ерата на изкуствения интелект
Навлизането на изкуствен интелект променя динамиката на индустрията. Вместо да бъде възприеман като заплаха, той се разглежда като инструмент за развитие и ефективност.
Фокусът е върху адаптацията – както на процесите, така и на хората. Това позволява на екипа не просто да следва промените, а да ги използва като възможност за растеж.
Поглед напред
Десет години по-късно първоначалният риск вече има ясен резултат. Историята на FFW, днес част от Jakala, показва, че успешният технологичен бизнес не зависи от локацията, а от визията, последователността и способността да се инвестира в хора.
В случая на Божидар Бошнаков това е доказателство, че глобален бизнес може да бъде изграден от място, което мнозина биха подценили – стига някой да има смелостта да повярва в него.
-
Новинипреди 6 дниДнес е разпети петък!
-
Новинипреди 6 дниИван Демерджиев в Дряново: Без край на корупционния модел няма как да има силна индустрия
-
Новинипреди 5 дниОтбелязваме Велика събота!
-
Новинипреди 4 дниВеликден е! Христос Воскресе!
-
Новинипреди 3 дниОтбелязваме Светли понеделник!
-
Новинипреди 2 дниНиколай Косев: Необходими са ясни правила и контрол в строителството
-
Кримипреди 2 дниЧетирима се „лашнаха“ с пико по Празниците в Габрово, сред тях и жени
-
Културапреди 2 дни„Истории зад фасадите“ ще бъдат разказани в Исторически музей – Дряново









