

Култура
Домът на хумора и сатирата гостува с изложба в БАН

снимка: Дом на хумора и сатирата
Тази година Музеят „Дом на хумора и сатирата“ в Габрово отбелязва своята 45-годишнина. Под мотото „45 години смях не стигат“ екипът на емблематичната за града институция посвещава редица събития на годишнината и представя из страната изложби на колекции от музейния фонд.
Поредното гостуване на габровската Весела къща е в столицата – от 7 юни до 23 юни т.г. в Българската академия на науките ще бъде представена тематичната изложба „Наука по законите на хумора“. Колекцията е подбрана от музейния художествен фонд „Хумор на народите“ и включва 34 карикатури на 32 художници от 19 държави. Гостуващата изложба се осъществява по идея и със съдействието на Регионалния академичен център на БАН в Габрово.
Проблемите, които решава науката, научните достижения и открития в полза на човечеството, както и неразгаданите досега тайни на света са теми, които открай време вълнуват не само учените, а и художниците. Творците на хумористично изкуство, обаче, са особено изобретателни в третирането на научната тематика и в произведенията им намират място както добронамерените шеги, така и жилещата сатира.
Имат ли учените чувство за хумор? Как гениите достигат до откритията си? Ще разгадаем ли напълно възможностите на човешкия мозък? Лесно ли се „плува“ в дълбините на науката? Как ни влияят новите технологии и доколко сме зависими от тях? Тясна ли е вече Земята за хората и кога ще населим друга планета? Дали ще опазим растенията и животните? Полезно ли е генното инженерство? Докъде ще ни доведат иновациите и дали роботи ще ни командват в бъдеще?
На тези въпроси търсят отговор карикатуристите по начина, който владеят най-добре. Творбите се отличават с добронамерено намигване към професията на учения, със свеж хумор и елегантна ирония, с оригинални рисунъчни техники. Всички те предизвикват усмивка, но и провокират към размисъл.
„Наука по законите на хумора“ представя произведения на автори от близки и далечни страни – Аржентина, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Израел, Италия, Иран, Китай, Колумбия, Литва, Полша, Русия, Сърбия, Турция, Унгария, Украйна, Хърватия и Япония. Творбите са събирани и съхранявани в музейния фонд от създаването на Дома на хумора и сатирата до наши дни. Карикатурите са постъпвали като дарения от участници в Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата, от самостоятелни изложби на художници и като откупки от Музея.
Художественият фонд „Хумор на народите“ на Музея „Дом на хумора и сатирата“ включва основен фонд от 33 600 хумористични и сатирични произведения от цял свят (карикатури, шаржове, сатирична графика и рисунка, екслибрис, живопис, скулптура, графичен плакат, фотография), както и научно-спомагателен фонд, който наброява 174 450 единици. Голяма част от тези художествени ценности са дарения (71 200) от 18 050 творци и културни институти от цял свят.
В изложбата са представени творби от:
Хуан Франсиско Виляруел – Аржентина, Бернандо Алмонасид – Аржентина, Патрик Хейманс – Белгия, Лотар Ото – Германия, Волганг Шлегел – Германия, Константинос Вуцас – Гърция, Гиокас Панайотис – Гърция, Таави Олберг – Естония, Генади Литински – Израел, Григори Кац – Израел, Иля Кац – Израел, Юри Очаковски – Израел, Франко Бачи – Италия, Камбиз Дерамбакш – Иран, Сун Шън Ийн – Китай, Дуан Джифу – Китай, Ли Хао – Китай, Рикардо Маурицио Роа – Колумбия, Арвадас Пакалнис – Литва , Владимирас Березньовас – Литва, Еизабета Крюговска – Полша, Станислав Ашмарин – Русия, Михаил Златковски – Русия, Александър Блатник – Сърбия, Саша Димитриевич – Сърбия, Ердоган Башол – Турция, Йеньо Далош – Унгария, Ласло Духополски – Унгария, Юрий Кособукин – Украйна, Ненад Остоич – Хърватия, Кеичи Макино – Япония, Юкийоши Токоро – Япония.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Новинипреди 5 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 6 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Културапреди 2 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката