Новини
Отпуснаха средства за ремонта на църкви от габровската духовна околия

снимка: Областна администрация – Габрово
48 000 лв са отпуснати за финансиране на неотложни ремонтни дейности за църкви от габровската духовна околия. Новината съобщиха от Областна администрация – Габрово. Дирекция „Вероизповедания“ към МС одобри проектите за църквите в селата Гъбене, Царева ливада, Агатово, Горна Росица, Кръвеник, Крушево и Плачковци. Предвидените суми са между 4000 лв и 10 000 лв.
По този повод областният управител Невена Петкова изпрати мотивирано искане за финансиране на новоизграждащия се на територията на община Габрово храм „Св.св. Онуфрий, Дамаскин и всех мучеников Габровских“, с което категорично заявява своята подкрепа за осигуряване на финансови средства за продължаване на строежа му.
В писмо до дирекция „Вероизповедания“ към Министерски съвет Невена Петкова излага хронологията на събитията около строящия се храм – от идеята за неговото издигане до стартиралите строителни дейности през 2016 година, което става възможно благодарение на събрани дарения.
Отпускането на финансиране от Дирекция „Вероизповедания“ би осигурило нужното време за събиране на нови дарения от общността, счита областният управител и допълва, че по този начин ще се избегне „замразяването“ на строителните дейности и ще се заяви участието на държавата в процеса по съхраняване духовните устои на българите.
„От изключителна важност е да бъде осигурена непрекъснатост на строителния процес, за да не бъде компрометирано вече съграденото. От друга страна, видимите резултати от строежа ще мотивират гражданите да продължат да даряват и оказват подкрепа“, категорична е Невена Петкова.
Тя изразява увереност, че ще бъде оказана подкрепа за габровския храм при разглеждане на заявленията за финансиране на сесията през м. юни 2017г.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
Изтича крайният срок за подкрепа на Преслава Василева за „Кралица на Варна“

Финалната права е тук. Остават броени часове до края на онлайн гласуването в конкурса „Кралица на Варна 2026“, а габровката Преслава Василева продължава своята достойна надпревара сред десетте финалистки.
19-годишната студентка по педагогика във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ впечатлява не само с визия, но и с характер. Тя се занимава със съдийство по футбол – поле, в което увереността и бързата преценка са задължителни. В ежедневието си Преслава е дисциплинирана, активна и последователна, а спортът е неизменна част от живота ѝ. Самата тя с усмивка споделя, че хобито ѝ е „да тренира и красотата“ – израз, който отлично описва баланса между вътрешна сила и външно излъчване.
След успешен кастинг тя заслужено намери място сред избраните финалистки в седмото издание на престижния конкурс, който събира участнички от цялата страна. Част от крайното класиране обаче зависи именно от онлайн подкрепата.
Гласуването приключва днес в 18.00 часа.
Това е моментът Габрово да се обедини и да застане зад своето момиче на морската сцена. Всеки вот е важен, всяка подкрепа има значение.
Всеки, който желае да подкрепи габровската финалистка, може да го направи тук или през уеб сайта на конкурса „Кралица на Варна“: https://www.queenvarna.com/vote2026/p/tmz9wgwcb2t99e4jymfsss25fbgh8b.
Нека финалните часове бъдат силни за Габрово. Защото зад всяка корона стои подкрепа – а днес тя е по-ценна от всякога.

Новини
„Янтра“ се наложи убедително над „Етър“ в дербито на региона

„Янтра“ записа убедителна успех с 4:0 над „Етър“ (Велико Търново) в регионалното дерби, играно на 24 февруари на стадион „Христо Ботев“ в Габрово.
Двубоят бе рядко срещан за родния професионален футбол, тъй като и двата тима заложиха изцяло на български футболисти. Срещата предложи и любопитен братски сблъсък, след като един срещу друг отново се изправиха Тони Иванов и Росен Иванов.

Домакините доминираха още от първите минути и поведоха в 27-ата, когато точен бе Денислав Ангелов. В края на първото полувреме Миличо Ангелов удвои в 45-ата минута, а след почивката той реализира второто си попадение в 54-ата. Крайното 4:0 оформи отново Денислав Ангелов с гол в 71-ата минута.
Така „Янтра“ затвърди превъзходството си над „болярите“, след като и есенният двубой между двата съперника на стадион „Ивайло“ във Велико Търново завърши с успех 1:0 за габровци. Тогава победното попадение бе дело на Мартин Райнов, който и в настоящата среща се очакваше да има водеща роля в състава на „ковачите“.

Новини
Монтират кран за изграждането на бъдещия Център за дигитални умения

Във връзка със строително-ремонтните дейности по изграждането на бъдещия Център за дигитални умения и иновации в сградата на бившето училище „Радион Уминков“ в Габрово, в петък, 27 февруари, в ранните часове на работния ден ще бъде извършен монтаж на кулов кран за нуждите на обекта.

За целта през централната част на града ще премине строителна механизация. Движението ѝ от и до обекта ще се осъществява по маршрут, утвърден от органите на реда, без въвеждане на допълнителни ограничения и промени за останалите участници в движението.
За целия период на строително-ремонтните дейности паркирането в непосредствена близост до сградата ще бъде забранено.
Община Габрово се извинява за причиненото неудобство и призовава гражданите и водачите на моторни превозни средства да спазват въведената организация и указанията на контролните органи.

-
Новинипреди 6 дниГЕРБ-Габрово: Опозицията в Общински съвет-Габрово каза „Не” на габровския футбол
-
Кримипреди 7 дни22-годишен обра възрастен габровец пред входа на блок на ул.“Свищовска“
-
Кримипреди 7 дни„Втрещен“ от близо 4 промила преди пладне едва не направи голяма беля
-
Новинипреди 6 дниИМ – Дряново представи „30 години от основаването на Общински комитет „Васил Левски“
-
Любопитнопреди 6 дниПреслава Василева сред финалистките на „Кралица на Варна 2026“
-
Новинипреди 6 дниДен на отворените врати в АГ и Неонатологията на МБАЛ „д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 5 дниОбластният свика консултации с партиите за състава на РИК
-
Културапреди 5 дниКулинарен събор „Бабините тефтери“ събира пазители на традициите в Драгановци







