

Култура
Трети „Национален фолклорен събор „Родолюбие“
„Музикална компания Родолюбие – Габрово“ и кметство Калофер
организират
Трети „Национален фолклорен събор „РОДОЛЮБИЕ“

снимка: Музикална компания Родолюбие, Архив
„Музикална компания Родолюбие – Габрово“ и кметство Калофер организират Трети „Национален фолклорен събор „Родолюбие“. Националният събор на майсторите на народни музикални инструменти „Родолюбие“ е събитие по идея на журналиста и народен музикант Николай Христов – Габровеца.
От „Събор на майсторите на народни музикални инструменти“, събитието прерасна в „Национален фолклорен събор Родолюбие“, като един от основните акценти си остава традиционната национална среща на майсторите на народни музикални инструменти.
„Каним всички желаещи от страната – изпълнители, ценители, любители на Българската народна музика и фолклор, майстори на народни инструменти, производители на народни носии, занаятчии и всички, които носят в душите и сърцата си неувяхващите Български традиции, обичаи, ценности.
Нека бъдат част от това уникално събитие – Трети „Национален фолклорен събор Родолюбие“, който ще се проведе от 1-ви до 4-ти юни в град Калофер. Нека припомним, че през 2015-та година съборът се проведе в ЕМО „Етър“ край Габрово, миналата година домакин бе възрожденска Трявна, а през 2017-та година ще ни приеме друг знаков, чист и много Български град като Калофер.“
Съборът се провежда всяка година на различни знакови – исторически места в страната. Целта е да да се покаже цветът на Българския фолклор пред по-голяма и различна публика. Съборът е част от традиционните чествания, посветени на гениалния български поет и революционер Христо Ботев.
На 1-ви юни от 10 ч. – Денят на детето, започват най-малките и талантливи българчета. Официалното откриване е от 19.30ч. на площада в град Калофер с военен ритуал, тържествена заря проверка и спектакъла „Възрожденски разказа“ на ансамбъл „Чинари“.
През 4-те дни на събора жителите и гостите на Калофер ще се насладят на много музика, танци, Нестинарски игри. Ще видят и чуят изпълненията на самодейни и професионални групи, ансамбли, танцови формации и народни оркестри. Ще се докоснат до изкуството на всички уникални майстори на народни музикални инструменти от цялата страна – събрани на едно място, производители на народни носии и занаятчии.
Това е добра възможност за всеки да види, пробва, сравни и да си избере подходящ народен инструмент, носия и много други уникални творения на Българските майстори занаятчии.
„Национален фолклорен събор Родолюбие“ има конкурсен характер и точно това амбицира участниците /майстори на народни инструменти, производители на народни носии, певци и инструменталисти, групи за изворен фолклор и много други…/ да представят най-доброто на което са способни.
По предварително зададен критерий ще бъдат оценявани и наградени най-добрите музикални инструменти и народни носии на „Национален фолклорен събор Родолюбие“ 2017-та година.
Най-добрите от Отличените инструменти и носии от журито, ще бъдат изкупени от организаторите и ще станат част от колекция „Родолюбие“ – уникални творения на българските занаяти.
„Любовта ни към всичко българско и родно, почитта ни към българските традиции, ценности и фолклор е нещото, което ни вдъхновява и кара да се посветим на тази идея, идеята за организиране и провеждане на традиционен „Национален фолклорен събор „Родолюбие““, споделя Николай Христов – Габровеца.
„Очакваме Ви на един събор на Българщината, в един град с Български дух и традиции!“
„Музикална Компания Родолюбие-Габрово“
За контакти: тел. 088 894 6962, 087 733 4390;
Имейл адрес: rodoljubie@abv.bg
Официален сайт: www.rodoljubie.com
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 4 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 7 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 7 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Кримипреди 4 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Новинипреди 4 дни
ДСБ – Габрово избра ново ръководство
-
Икономикапреди 4 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“