Свържи се с нас

Култура

„Снежанка и седемте джуджета” в НМО – Габрово

Published

on

снимка: НМО – Габрово

С театрална постановка „Снежанка и седемте джуджета” и юбилейна изложба в Националния музей на образованието НУ „Васил Левски” – Габрово отбеляза 135 години от основаването си. С премиерата на една от най-обичаните приказки на Братя Грим музеят стартира Прегледа на училищните театрални групи и състави „Старото школо разказва”.

Прегледът ще се провежда всяка година в рамките на Месеца на словото и знанието през май. Познатата в огромен брой публикации, вариации и екранизации двувековна приказка получи нов прочит на 26 май вечерта в кинозалата на Националния музей на образованието.

снимка: НМО – Габрово

Под ръководството на трима професионални актьори от ДТ „Рачо Стоянов” – Петко Петков, Надежда Петкова и Димо Димов, театралният състав на училище „Васил Левски” изненада публиката със свежа и по детски позитивна драматургия, с осъвременено действие и близки до реалността ситуации, с много чувство за хумор и най-вече с екипна игра.

В ролята на Снежанка се изяви Никол Велчева, принцът игра Теодор Атанасов, Елица Анчева блесна като Злата кралица. Заедно с останалите актьори от втори и четвърти клас – Ирен, Калояна, Цвети, Еленка, Мартин, Кирчо, Митко и Боби, те влизаха в различни персонажи и приказни ситуации. Момичетата за секунди сваляха наметките в музейната „гримьорна”, слагаха шапките и влизаха в ролята на джуджета и обратно. Ловецът ставаше джудже, джуджето – войник…

снимка: НМО – Габрово

„Това, което направиха децата не е геройство, а повече – аз ги подложих на изключителен творчески тормоз – призна, радостен от успеха, ръководителят на театралния състав Петко Петков. – Театърът е екипно изкуство, това е истината за сцената. От Петринел Гочев, с когото най-много съм работил, наследих принципа „Всеки играе всичко” и в „Снежанка и седемте джуджета” се вижда как и децата могат да работят един за друг.”

Работата на професионалните актьори с училище „Васил Левски” започва по проект „Изкуството – докосване до божественото”, финансиран по програма Култура на Община Габрово за 2016 година. Инициатор на дейностите по проекта е 3/5/7/ Cats’ House.

снимка: НМО – Габрово

Идеята е деца от всички възрасти да преминат през различните творчески етапи на театралната постановка – драматургия, създаване на костюми и сценография, подбиране на подходяща музика, хореография. Децата от „Васил Левски” се справиха с всички етапи всички етапи, проектът е завършен, но Петков обещава, че ще продължи да работи с тях.

Ръководството на училището в лицето на Валентина Венкова каза, че винаги ще осигурява място за репетиции на малките актьори, дори по-големите да излязат от НУ „Васил Левски”. Директорът на НМО Мая Карагьозова обеща на театралната група, че винаги ще има партньор в лицето на музея и всички зали могат да бъдат сцена за техни представления.

Творческият екип получи кошница с цветя като на истинска премиера и бонбони от Националния музей на образованието. Режисьорът Петко Петков прие поканата да бъде ментор на Прегледа на училищните театрални групи и състави „Старото школо разказва”. Той сподели, че за него музеят е една нова сцена и партньрството с НМО би било много ползотворно.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица