Свържи се с нас

Култура

ЕМО „Етър“ пресъздаде обичая „На гости на млада булка“

Невестата на Рачо Ковача не унива пред грижите, най-голямата от които са роднините на собствения й мъж.

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

Невестата на Рачо Ковача не унива пред грижите, най-голямата от които са роднините на собствения й мъж. Миналата година Рачо Ковача си взе за невеста една невинна девойка. Днес тя вече е жена в пълния си разцвет. Запазила е красотата си и се е научила да не унива пред грижите, най-голямата от които са роднините на самия Рачо.

По време на карнавалното шествие в Габрово екип на ЕМО „Етър” представи обичая „На гости на млада булка”, а Рачо Ковача и невестата му бяха главни действащи лица.

снимка: ЕМО „Етър“

Защо символът на Габрово си взе жена от „Етър”-а? Казват, че любовта е сляпа, но в случая очите му са били широко отворени. Както и сърцето. А за избора му кой ли не завижда?

Габровската същност на роднините на Рачо Ковача се видя по време на самото карнавално шествие. Както е известно, на Тодоровден в Габровско на младата булка се носят подаръци, с които да бъде подпомогнато домакинството й.

Но в Габрово – по габровски. Ето с какво роднините на Рачо дариха невестата му:

Метла на края на силите си, но все още годна за употреба и идеална за нанасяне на удари по главата по време на препирня.

Тава втора употреба, но все още с много потенциал в нея.

Пробита тенджера – мечтата на всяка домакиня, попаднала в неловка ситуация да няма къде да набоде мушкато, откраднато от съседката.

Торба с празни буркани – частично измити, но пък здрави, готови за пълнене с туршия.

Лизгар без дръжка – ново поколение, с цепка по средата за по-трудно обръщане на земята.

Два резервни бушона – за смяна, когато на младите им „гръмнат бушоните”.

Торба с малко употребявани пирони, които могат да се предадат на вторични суровини.

снимка: ЕМО „Етър“

Някоя по-люта булка би се разгневила на такива дарове. Не и невестата на Рачо Ковача. Тя с благодарност прие и като истинска къщовница прибра даровете. А усмивката така и не слезе от лицето й. Същите тези роднини имат дъщери за женене, а някои наскоро са минали под венчило и след година ще приемат роднини по обичая „На гости на млада булка”. Тогава Рачо и невестата му ще имат с какво да ги дарят – за едни метла на края на силите и тава втора употреба, за други – пробита тенджера, торба празни буркани и лизгар без дръжка. Бушоните ще останат в дома на Рачо, а пироните той сам ще отнесе на вторични суровини, за да може да добави нещо към сметката, в която жена му заделя пари за пътуване до Чикаго и назад.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси

Published

on

Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.

Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.

Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.

Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.

Зареди още

Култура

Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето

Published

on

С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.

Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.

Зареди още

Култура

Габровски таланти с първи награди от международен фестивал в Израел

Published

on

Младата българска изпълнителка Гала Ивова Савчева бе отличена с първо място в категория „Българска народна песен“ по време на десетото юбилейно издание на Международния фестивал „Българска душа на свята земя“, който се проведе онлайн от израелския град Бат Ям.

Савчева впечатли журито със завладяващо изпълнение на северняшката безмензорна песен „Нигде се боляст не чува“ от Габровска област – произведение, станало емблематично благодарение на легендарния народен певец Борис Машалов. Нейният автентичен стил, емоционална дълбочина и вокално майсторство донесоха заслужено признание.

Фестивалът „Българска душа на свята земя“ се е утвърдил като сцена за съхраняване и популяризиране на българското фолклорно и културно наследство сред българските общности по света. В тазгодишното издание през 2025 г. участие взеха изпълнители от различни държави, които представиха богатството на българския дух.

Сред отличените бяха и талантливите деца от Вокално-фолклорна група „Зеленика“ към НЧ „Будителите 2017“ – Габрово, с ръководител Таня Соколова.

Десетгодишната Алина Чепурной спечели първо място, а Мая Луканова и Мария Дедева, също на 10 години – завоюваха трето място в своята категория.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица