Свържи се с нас

Култура

ЕМО „Етър“ гостува на Крайдунавските празници на културата

Изложбата „Традиционни празници в „Етър”-а“ е включена в програмата на Крайдунавските празници на културата – Никопол 2017

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

Изложбата „Традиционни празници в „Етър”-а“ на Етнографски музей на открито – Габрово е включена в програмата на Крайдунавските празници на културата – Никопол – 2017. Откриването ще се състои днес (10 май), а експозицията от 24 табла със снимки и текст може да бъде видяна до 16 юни.

Живата експозиция на ЕМО „Етър” и уюта на възрожденските къщи, дава възможност посетителите да се запознаят с основното съдържание на празниците от народния календар. На тях се възстановяват елементи от традиционната обредност, които наред с познавателната си стойност, запазват своя развлекателен характер.

Те привличат множество чужди и български туристи и провокират интереса им към българското културно-историческо наследство.

В изложбата „Традиционни празници в „Етъра”-а” се проследяват основните моменти от празниците в музея през годините.

Някои от тях са предназначени за детска аудитория и се реализират с детско участие.

На 1 март – изработването на мартеници от вълнена прежда, боядисана с естествени багрила.

На Лазаровден – пролетните момински песни и игри.

На Благовещение – гоненето на злото и прескачане на огньовете.

Летният обичай за дъжд „Пеперуда“, заклаждането на седянката и др.

Музейните празници се изграждат като спектакли, с участието на групи за изворен фолклор, изявени инструменталисти и певци, фолклорни ансамбли.

снимка: ЕМО „Етър“

Един от най-хубавите пролетни празници, който съвпада със събуждането на природата е Гергьовден, 6-ти май. От този ден започва новата скотовъдна година, клането на агнетата и доенето на млякото. С празника са свързани множество обичаи и вярвания, целящи да подсигурят здравето на хората и плодородието по ниви и градини.

Друг празник, който събира много гости в музея е Еньовден. Той е посветен на билките и тяхната лечебна сила, на слънцето, което от този ден се завърта „на зима“, на животворната сила на водата. Посетителите минават през еньовски венец за здраве и научават много за лечебните и магически практи на българите.

Петровден е единственият ден в годината, когато се приготвя от прясно сирене и бяло брашно обредната храна „Бял мъж“. Тогава започва жътвата и целта на обреда е по магически път да подсигури чисто жито и бели хлябовете на хората.

През месец септември се провежда Международния панаир на традиционните занаяти, който събира майстори от всички райони на страната и от чужбина. В дните на Панаира се провеждат и състезания между майстори на различни занаяти. В програмата участват изявени фолклорни състави от цялата страна. Правят се възстановки на традиционни трудови дейности – пушене на сливи, плетене на кошове и кошници, варене на маджун от сини сливи, боядисване с растителни бои и др.

По Коледа в музея идват коледари, които благославят и пожелават здраве и берекет, а в къщите се слага обредна трапеза. Част от коледната и новогодишна обредност са сурвакниците от дряново дърво, изработени от децата, за да радват посетителите в новогодишната нощ.

Автори на изложбата: Иванка Лилова, Илия Вълев.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица