Свържи се с нас

Новини

Население и демографски процеси през миналата година в Габровско

Published

on

снимка: Областна администрация – Габрово

Население и демографски процеси през 2016 година в област Габрово, беше темата на заседание на Областния съвет по тристранно сътрудничество, който се председателства от заместник – областния управител Ивелина Петрова. Тя сподели, че тенденциите в това направление са видими за всички, за съжаление, и изрази надежда, че област Габрово няма да бъде обезличена и следващият доклад ще покаже по-добри резултати.

Данни за демографската ситуация в региона представи Георги Цветков, Началник отдел „Статистически изследвания – Габрово“. Преди да премине към конкретни цифри, Цветков коментира пред членовете на съвета годишния план за изпълнение на актуализираната Национална стратегия за демографско развитие на населението в България (2012-2030 г.), който систематизира набелязаните комплексни и секторни мерки, оказващи въздействие върху демографското развитие в краткосрочен и средносрочен времеви обхват.

По думите му „основните фактори, които влияят върху демографското развитие, са не само демографските процеси – раждаемост, смъртност, миграция, но и развитието на качеството на човешките ресурси.“

Той сподели още, че мерките ще бъдат финансирани от бюджетите на компетентните ведомства в рамките на утвърдените с държавния бюджет разходи, актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2017-2019 г., Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, други оперативни програми, както и по европейски и международни проекти.

Началникът на отдел „Статистически изследвания“ очерта и текущата демографска ситуация в област Габрово, която може да бъде описана с няколко характеристики – намаляващо и застаряващо население, дисбаланс в териториалното разпределение на населението; намаляване абсолютният брой на живородените и коефициентът на обща раждаемост; увеличаване броят на сключените бракове.

Подробно беше направен анализ на броя и структурата на населението, като към 31.12.2016 година населението на област Габрово е 112 334 души, за сравнение с 2015 г. населението на областта намалява с 1 938 или с 1.7%.

Продължава процесът на застаряване на населението в Габровска област. В края на 2016 г. лицата на 65 и повече навършени години са 31 316 или 27.9% /20,7% за страната/от населението на областта, като най-висок е този дял в общините Трявна – 31.1%, Дряново – 30.5%, Габрово – 27.5% и Севлиево – 26.8%. В сравнение с 2015 г. дялът на населението в тази възрастова група нараства с 0.4 процентни пункта.

Към 31.12.2016 г. децата до 15 години в областта са 12 758 или 11.4%/14,1% за страната/ от общото население, като спрямо 2015 г. този дял се увеличава с 0.1 процентни пункта.

„Тенденцията на застаряване на населението води до промени и в неговата основна възрастова структура – под, в и над трудоспособна възраст. Влияние върху съвкупностите на населението в и над трудоспособна възраст оказват, както застаряването на населението, така и законодателните промени при определянето на възрастовите граници за пенсиониране“ – каза още Георги Цветков.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Икономика

Над 900 данъчни декларации вече са подадени в НАП – Габрово

Published

on

Над 916 годишни данъчни декларации за доходи, придобити през 2025 г. от физически лица, са подадени до момента в офиса на Националната агенция за приходите в Габрово. Данните обхващат периода от старта на данъчната кампания – 10 януари. От общия брой 583 декларации са приети на място в салона за обслужване на клиенти, а 333 са подадени по електронен път чрез Портала за електронни услуги на НАП.

Активността в габровския офис следва националната тенденция. В цялата страна над 40 000 души вече са подали годишните си данъчни декларации от началото на Данъчната кампания 2026 г., която стартира онлайн на 10 януари и присъствено в офисите на приходната агенция на 12 януари. Кампанията ще продължи до 30 април, като повече от половината данъкоплатци предпочитат електронния път за деклариране на доходи и заявяване на данъчни облекчения.

Гражданите, които желаят да намалят годишната си данъчна основа за 2025 г., следва да попълнят Приложение № 10 към декларацията по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Лицата, извършващи дейност като търговци, едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане, ще подават декларациите си за тези доходи в периода от 1 март до 30 юни.

Тази година доходите и данъчните облекчения се декларират в левове, но дължимите суми се заплащат в евро. И през настоящата кампания лицата, получили облагаеми доходи през 2025 г., имат възможност да се възползват от всички предвидени в закона данъчни облекчения. При формиране на суми за възстановяване, те се изплащат в срок до един месец след подаване на декларацията, като в повечето случаи това става в рамките на седмица.

Едно от основните условия за ползване на данъчни облекчения е лицата да нямат публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение. От НАП препоръчват преди подаване на декларацията гражданите да проверят данъчно-осигурителната си сметка с персонален идентификационен код чрез електронната услуга „Справка за задълженията с възможност за извършване на плащания“.

Традиционно най-голям интерес има към данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания. В зависимост от облагаемите доходи на родителите, размерът на облекчението достига до 600 лв. за едно дете, 1200 лв. за две и 1800 лв. за три и повече деца. За отглеждане на дете с увреждания сумата е до 1200 лв.

Сред останалите възможности за данъчни облекчения са тези за ремонт и подобрения на собствено жилище, за млади семейства с ипотечен кредит, за лица с намалена работоспособност, както и за лични вноски за доброволно пенсионно и здравно осигуряване, застраховки „Живот“, закупуване на осигурителен стаж и направени дарения. Данъкоплатците могат да намалят данъчната си основа и при извършване на безкасови плащания, при определени условия.

Подробна информация за условията и реда за ползване на всички данъчни облекчения е публикувана на сайта на НАП и на официалната Фейсбук страница на агенцията. Разяснения могат да се получат и от Информационния център на НАП на телефоните 0700 18 700 и 02 9859 6801, както и на електронна поща infocenter@nra.bg

Зареди още

Крими

Внимание: Зачестяват опитите за телефонни измами в Габровско!

Published

on

Във връзка с отчетено активизиране на телефонни измамници и множество постъпили сигнали за опити за измами през последните дни, Областната дирекция на МВР – Габрово отново отправя апел към гражданите за изключителна бдителност и незабавно уведомяване на органите на реда при съмнение за измама.

Най-често потърпевши са възрастни хора, като извършителите целенасочено се възползват от тяхната загриженост за здравето и сигурността на деца, внуци и други близки.

Измамниците използват различни сценарии и се представят за полицаи, лекари или близки роднини, но във всички случаи настояват за спешно предоставяне на парични средства.

За да не позволят проверка на информацията, те държат жертвите си на телефонната линия до финализиране на измамата. Най-често използваните поводи са искане за съдействие на полицията за „залавяне на престъпници“, участие в пътнотранспортно произшествие, необходимост от спешно лечение, операции или други извънредни ситуации, свързани с близки роднини.

През последните дни телефонните измамници се представят и за служители на Енерго-Про.

ОДМВР – Габрово напомня категорично: Никоя институция не иска пари по телефона! Никога не предоставяйте лични данни или информация за свои близки на непознати! Не предавайте пари или ценности на лица, представящи се за посредници, куриери или „доверени хора“ – това е сигурен признак за измама! При получаване на подобно обаждане или при най-малко съмнение, прекратете разговора, свържете се незабавно с близките си, за да проверите информацията, и сигнализирайте на тел. 112 или в най-близкото Районно управление на МВР.

Зареди още

Новини

Приключи ремонтът на плувния басейн в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“

Published

on

Завърши ремонтът на коритата на малкия и големия плувен басейн в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, както и на прилежащата им тръбна мрежа, информираха от Община Габрово.

Предстоят последователни проби на РЗИ – Габрово за контрол на качеството на водата. След получаване на положително становище от здравната инспекция ще бъде издадено разрешение за експлоатация на съоръжението.

Община Габрово и ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ ще информират своевременно гражданите за точната дата на възобновяване на неговата дейност.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица