Свържи се с нас

Култура

Международна академия по драматургично писане

„Човечеството безспорно има едно много ефективно оръжие – смехът. Нищо не може да устои на атаката на смеха.“ Марк Твен

Published

on

снимка: Община Габрово

Община Габрово ще бъде домакин на Лятна международна академия по драматургично писане.

За втора поредна година екипът на сдружение АРТЕ УРБАНА организира лятна академия за драматургично писане.

Тазгодишното издание е озаглавено „Да умреш от смях“ и ще се проведе в Боженци, Габрово и София от 29-ти юли до 9-ти август.

Съорганизатори на събитието са Музей на архитектурно-исторически резерват „Боженци“ и Община Габрово.

Летният лагер е предназначен за студентите и младите професионалисти от всички области на изкуството и творчеството.

Разнообразни лектори ще развиват уменията на участниците в писането на драматургични текстове, ще обърнат внимание на физическия подход в него, ще наблегнат на документалното кино, както и на други интердисциплинарни и авангардни форми в изкуството.

В програмата са подбрани лектори от цяла Европа от различни сфери:

Андреа Брунело (Италия) е актьор, режисьор и драматург с докторантура в областта на физиката. В неговото творчество, той свързва театъра с науката.

Марко Стаменкович (Сърбия) е изкуствовед и философ, ръководител на проекти и изложби в цяла Европа.

Фернандо Цанчес-Кабесудо (Испания) е актьор и режисьор, основател на Kubik Fabrik, творческо пространство в Мадрид.

Линда Кларк (Великобритания) е писател и създател на видеоигри, съосновател на интерактивен клуб на писателите в Нотингам .

Елица Георгиева (Франция/ България) е режисьор на документални филми, писател и артист. Родена в София и живееща в Париж от 2002.

Катарина Машенка Хорн (Германия) е хореограф и преподавател в Берлин.

Сара Грочала (Полша/Великобритания) е многобройно награждаван автор на театрални пиеси живееща в Лондон.

Събитието е подходящо не само за български творци, но и за чуждестранни участници, тъй като всички лекции и ателиета ще се провеждат на английски език.

Официалното откриване ще се състои на 29-ти юли в София. Първата лекция ще бъде на 30-ти юли. Още същия ден всички участници ще отпътуват към Габрово и след това за Боженци, където ще останат до края на събитието. На 9-ти август ще има финални презентации и закриващ концерт и DJ парти.

Важни отправни точки ще бъдат посещенията на Бузлуджа, монументът често спряган като „най-сюрреалистичното и странно изоставено място на Земята”, както и любопитна лекция на изложба с куратор Марко Стаменкович, сръбски философ и специалист по история на изкуството, в Дома на хумора и сатирата в Габрово.

Участниците ще могат да се насладят на село Боженци, архитектурен резерват и кандидат за културен паметник на ЮНЕСКО и ще бъдат настанени в традиционни къщи от 19-ти век. За тези, които искат да спят на палатка и да се почувстват по-близо до природата, ще има специален лагер с всички удобства.

За да участвате, е необходимо да изпратите вашето резюме с кратко мотивационно писмо и да посочите ателиетата, в които бихте желали да се включите. Крайният срок за кандидатстване е 1-ви май 2017 г.

Пишете на bozhentsi2017@gmail.com.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица