Свържи се с нас

Новини

Владимир Путин идва за Шипченската епопея през август?

Published

on

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Съществува реална възможност руският президент Владимир Путин да пристигне в България, за да присъства на честванията, по повод 140-годишнината от Шипченската епопея, които ще се проведат на 25 и 26 август. Това стана известно от думите на посланика на Руската федерация у нас Анатолий Макаров, който бе на посещение в Габрово и региона.

За да бъде осъществена такава визита обаче е необходимо българският държавен глава Румен Радев да отправи покана до руския си колега, която по думите на Анатолий Макаров освен за тържествата на Шипка през август, да бъде изпълнена със съдържание, включваща съвместни проекти, и най-вече да бъде създаден национален инициативен комитет.

„Вчера посетих Шипка и храм-паметника Шипка. Забелязах с какво уважение българите се отнасят към нашата обща история. Вземайки предвид, че това е нашият общ празник, трябва да се създаде национален инициативен комитет, по отбелязване на годишнината. Надявам се, че представители на новото българско правителство ще бъдат включени в него и той ще бъде създаден“, заяви посланик Макаров.

От казаното стана ясно още, че посолството на Русия в България ще стартира поредица от мероприятия, едно от които е представяне на дневника на Цар Освободител по време на пребиваването му в Дунавската армия. „Това е свързано с 140-годишнината от манифеста, с който Александър II Освободител обявява война на Турция“, информира Анатолий Макаров.

Той разчита, че с новото българско правителство ще започне по-активна работа в сферите на културата и туризма, като посочи за пример пребиваването на 600 000 руски граждани у нас само през миналата година.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„В областта на туризма съществуват големи възможности. В България има много хубави балнеоложки курорти и е богата на културно – исторически забележителности. Може да се развива и поклонническият туризъм. Разчитам, че с новия министър на туризма ще обсъдим тези въпроси. Имам големи очаквания.

Най-важното е междуправителствената българо – руска комисия. В рамките на тази комисия могат да бъдат обсъдени конкретни въпроси. Готови сме. Дори можем да предложим заседанието й да се проведе в Москва. Очакванията са добри и се надявам да започнем да работим заедно, щом бъде сформирано правителство в България“, добави още посланикът на Русия.

Официалният повод за двудневното му гостуване в Габрово и региона бе откриването на кабинет по руски език в СОУ „Васил Левски“ в Севлиево, посещение на храм – паметника Шипка, връх Бузлуджа, предприятията МАК и Мехатроника в Габрово.

Посланикът подчерта, че е впечатлен от видяното в двете местни фирми съобщи, че ще разпореди на търговското си аташе да посети Габрово, с цел намиране на начин за активизиране на българо – руските търговско – икономически отношения.

снимка: Областна администрация – Габрово

По-рано днес Анатолий Макаров, заедно със съветници по културните и икономически въпроси и прессекретаря, проведе работни срещи с областния управител на Габрово Иванка Баева и кмета на Габрово Таня Христова.

По време на срещата си с Иванка Баева, зам.областният управител Ивелина Петрова, съветници на посланика, Станка Шопова – председател на фондация „Устойчиво развитие за България“ и Стефан Деевски – представител на габровския бизнес, беше обсъден икономическият потенциал на региона и в частност секторът туризъм.

Областният управител подчерта, че желанието й, заедно с това на заместник – областния управител Ивелина Петрова и целия екип на администрацията, е да се работи за благоденствието на жителите от областта.

Затова и всяко едно международно сътрудничество, което би могло да доведе до конкретни дейности, ще е крачка в тази посока. По този повод бе поет ангажимент да се изготви потенциален профил на региона и да бъде обсъдена възможност за побратимяване с руска  област, с която имаме допирни точки в различни сфери.

снимка: Община Габрово

При габровския кмет Таня Христова бяха представени възможностите и програмите, с които посолството на Русия разполага за популяризиране на руския език и култура в България.

При желание от страна на габровските образователни институции може да бъде организирана среща, на която да бъдат представени програмите за обмен между висшите училища, както и стъпките, които трябва да се предприемат за разкриване на кабинет по руски език в някое от училищата в града.

Интересен е фактът, че само за тази година в посолството са получени около 500 заявки от български младежи, които желаят да продължат висшето си образование в Русия като обучението е напълно безплатно.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Кметът Иван Иванов подписа споразумения за над 12 милиона

Published

on

Кметът на Севлиево д-р Иван Иванов подписа в Министерството на регионалното развитие и благоустройството 4 споразумения за стартиране на проекти на обща стойност 12 360 050 лв.

Първото от тях е за проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и упражняване на авторски надзор на обект: „Основен ремонт на улици в град Севлиево“. По него ще бъдат изплатени разходи за ремонт на улиците: ”Христо Ботев”, “ П. Р. Славейков”, “Дунав“, „Стара Планина”, „Хан Аспарух“,“Генерал Скобелев“,“Д-р Стойчо Христов”, „Ген. Никола Генев”, „Свети Княз Борис I”,“Воденичарска“,“Отец Паисий“, ул. “Здравец“. Проектът е на стойност: 3 620 800,00 лева с ДДС.

Второто споразумение е за инженеринг – проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и упражняване на авторски надзор на обект „Реконструкция на GAB1182“ (Добромирка – Младен) с дължина 7 км., на стойност 4 209 250 лева с ДДС.

По третото споразумение ще бъде извършено проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и упражняване на авторски надзор на обект: Реконструкция на участък от GAB1176 с дължина 2,7 км. на стойност 1 435 000,00 лева с ДДС, а четвъртото е за проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и упражняване на авторски надзор на обект: „Реконструкция на участък от GAB3161“ с дължина 5 км., на стойност 3 095 000,00 лева с ДДС. Това са двете части на пътя от местността “Чакала” до село Душево.

Зареди още

Култура

Фотоизложба разказва улични съдби, заснети с любов

Published

on

На 4 юли , петък, от 17.30 ч. в експозиция „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново ще бъде открита трогателната фотоизложба „Светът на Улични сърца“. Изложбата е посветена на живота и обитателите на Приюта за безстопанствени кучета „Улични Сърца БГ“ в село Глушка.

Посетителите ще имат възможност да се потопят в атмосферата на приюта, като видят света през погледа на неговите четириноги обитатели чрез силни, емоционални и разтапящи сърцето фотографии.

„Светът на Улични Сърца“ ще може да бъде разгледана до 28 юли, като всеки кадър от експозицията разказва история на надежда и преданост. Събитието насочва внимание към нелеката съдба на изоставените кучета и провокира хората да осиновят домашен любимец.

Зареди още

Любопитно

Исторически фестивал на „Градище“ тази събота (Програма)

Published

on

Тази събота, 5 юли, местността „Градище“ над Габрово ще оживее със сцени от миналото по време на Историческия фестивал „Градище“, организиран от Регионалния исторически музей – Габрово.

Събитието отбелязва значими годишнини, сред които 165 години от обявяването на Габрово за град и 142 години от създаването на историческия музей. Програмата ще предложи на посетителите исторически възстановки, включително изграждане на походен лагер, антични ритуали и демонстрации на римската армия.

Любителите на древната култура ще могат да се включат в кулинарни и винени презентации, стрелба с лък, монетосечене и занаяти като свещолеене и дърворезба.

Един от акцентите в програмата е концертът на Теодосий Спасов и Иван Шопов от 20.00 ч., последван от светлинно шоу с дронове, което ще озари небето над Габрово.

Събитието е с вход свободен, а организаторите обещават незабравимо преживяване за всички, които искат да се докоснат до духа на миналото.

ПРОГРАМА
от 10.00 часа до 22.00 часа

Туристически пешеходен поход:
По Римския път с Travel Plus История и природа – интерпретиран пешеходен преход по Римския път Начало: Габрово (с автобус до Боженци) – в 8:30 ч.
Край: м. Градище (Габрово)
Подходящ за възрастни и за семейства с деца над 8-годишна възраст
Записването се осъществява на адрес travel.plus@abv.bg
Повече информация на: https://travel-plus.net/tours/po-rimskiya-pat-bozhenci-gabrovo/

10.00 часа – Откриване,
Исторически възстановки на живота в крепостта, с продължителност през целия ден

20.00 часа – Концерт на Теодосий Спасов и Иван Шопов, продължителност 60 минути

21.00 часа – СВЕТЛИННО ШОУ С ДРОНОВЕ, с 204 дрона

Участници:
Асоциация „Виа Претория“; Asociatia Culturala Tomis – Констанца, Румъния, свободни реконструктори и занаятчии. Общ брой на участниците – 32 души. Сдружение Via Praetoria е оборудвано с екипировка за късна античност, IV–VI век, каквато е датировката на обект Ранновизантийска крепост „Градище“.

Всеки може да се запише за участие в томбола с награди. Ще получи номер, който трябва да пази и още един, който да пусне в кутията.

В програмата на фестивала ще може да видите:
10.00 ч. Представяне на участниците и екипировката, характерна за периода IV-VI век. Изграждане на походен лагер, отряд с прилежащото цивилно селище на търговци и занаятчии, заведение за храна и напитки (по антични рецепти) и религиозни ритуали.

10.30 ч. Антични ритуали – раждане, припознаване на новороденото.

12.00 ч. Кулинарна презентация – същност и развитие на кулинарията през античността, ритуал за убиване на животно за пир, дегустация на блюда по рецепти на Апиций, Катон и Плиний Стари. Ще се приготвят дегустационни порции за минимум 70 човека.

Винена презентация – виното през късната античност, култове, начин на отглеждане на лозята, начин на приготвяне на виното, дегустация на подправени вина, приготвени по запазени рецепти.

13.30 ч. Представяне на занаяти, практикувани през Античността.

– Керамична презентация – възникване, развитие и значение на керамичния занаят, техники за изработка на керамични съдове, демонстрация на работа с крачно керамично колело;
– Свещолеене, дърворезба, монетосечене и бижутерия;
– Пазар, представяне и продажба на ръчно изработени занаятчийски продукти;
– Стрелбище и стрелба с лък. 15.00 ч. Строй и порядки в римската армия – късният римски легион.

17.00 ч. Трансформация на армията, готите в римската империя, визиготи и остроготи – от битката при Адрианопол до Теодорих Велики.

18.00 ч. Томбола с награди.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица