Свържи се с нас

Култура

Европейски дни на художествените занаяти в Боженци

Published

on

снимка: МАИР „Боженци“

На 1 и 2 април МАИР „Боженци“ ще се включи за трета поредна година в Европейските дни на художествените занаяти в България. В нашата страна инициативата се координира от РСО „Централна Стара планина“. Тази година стари и нови занаяти ще оживеят заедно.
Изящество, стил и красота ще ни покажат „Ornamento“.

снимка: МАИР „Боженци“

Техните ръчно изработени плочки предават на всяко място уникалност и личен почерк. Творците от „Ornamento“ рисуват картини и създават цветни мечти.

снимка: МАИР „Боженци“

На 1 и 2 април в Старото школо в Боженци „Ornamento“ за първи път ще реализират демонстрация и ще ни направят участници в 150 годишна традиция. Посетителите ще имат възможност да разгледат разнообразието от готови изделия и сами да изпитат собственото си въображение и сръчност. Плочките на „Ornamento“ съчетават богатство от цветове, естествени материали и натурални пигменти.

Естети ли сте? Заповядайте и проверете. Майсторите на „Ornamento“ са!

снимка: МАИР „Боженци“

Друг интересен участник са майсторите от „Пластик“. Единствените в България изработващи стъклени играчки и украшения за елха. В миналото всички бяха стъклени, но неусетно те бяха изместени от пластмасови серийни изделия. Макар и извън сезона, ще ви покажем майсторството при работата със стъкло и как се случва магията на играчките. Ръчно изработените стъклени фигурки са уникални и носят духа и топлината на новогодишните празници.

Сигурни сме, че майсторите от „Пластик“ ще изненадат посетителите с нещата, които ще могат те сами да си изработят.

Знаете ли как се правят стъклените играчки? Елате, вижте и си направете сами!

снимка: МАИР „Боженци“

Глината „пее“, казва майстор грънчарят Румен Георгиев. Традиционните занаяти тази година ще бъдат представени от грънчаря Румен Георгиев. Той казва за своята работа, че работи с традиционни материали по нетрадиционен начин, търси нови форми и образи на своите творби. Добре изпечената глина пее с ясен глас и има характерен, бистър звук когато чукнем по керамичното изделие. Всички познаваме и използваме готовата керамиката, но колко от нас са сядали на грънчарското колело? Превръщането на парче глина в готово изделие е преживяване за цялото семейство. Преживяване, което създава спомени.

Работата на грънчарското колело е подходяща за възрастни и за деца. Повеселете се заедно цялото семейство на 1 и 2 април в Боженци.

Що е то съвременно кошничарство с еко материали? Кошничарството е традиционен занаят, чиито изделия са широко използвани в миналото ни. Днес те са рядкост, а занаята умиращ. Ванеса е от младите хора, които преоткриват занаятите. С модерни и еко материали и традиционна техника тя успява да създаде детайли и аксесоари подходящи за всяка жена. Това което прави жилището дом са детайлите. А когато те са изработени от вас домът става ваш.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица