Свържи се с нас

Култура

Европейски дни на художествените занаяти 2017

Published

on

снимка: Община Габрово

За трета поредна година България става част от Европейските дни на художествените занаяти, като през 2017 г. местни власти, музеи, училища за приложни изкуства и занаятчии са обединени от темата „Да изковем връзки”. Дните 31 март, 1 и 2 април са избрани за популяризиране на разнообразието от занаяти и насърчаване на контактите на майсторите с партньори от различни сфери (културна, социална, икономическа), различни поколения, различни сектори и различни територии. В нашата страна инициативата се координира от РСО „Централна Стара планина”.

С подкрепа от общините Габрово, Дряново, Елена, Севлиево и Тетевен, ЕМО „Етър“ и МАИР „Боженци“, многобройните паралелни събития ще насочат вниманието на участниците и широката публика към онези компоненти на традиционните и на съвременните занаяти, които ни сближават и обединяват.

Събитията на 1 и 2 април, които ще се проведат на територията на габровските музеи ЕМО „Етър“ и МАИР „Боженци“, ще бъдат гарантирано вдъхновяващи и интересни. Като взема под внимание мотото на Европейските дни на художествените занаяти за 2017 г., ЕМО „Етър” е решил в този период да „изкове връзки” между традиционните занаяти и съвременния дизайн, да обедини различните поколения и да покаже, че заедно сме по-креативни и можем повече. В Център „Българка” на комплекса ученици от националните училища по приложни изкуства в Трявна и Троян ще обучават деца и възрастни по иконопис, дърворезба и грънчарство. Освен това тук ще могат да се изработват изделия от плъсти и да се рисува върху бръшлян.

В изложбената зала на Старо школо на МАИР „Боженци”, са организирани демонстрации и ателиета по ръчно изработване на циментови плочки, издухване и украсяване на стъклени играчки, грънчарство и съвременно кошничарство с еко материали.

Архитектурно-възрожденски комплекс „Дандолови къщи” в Севлиево ще отвори своите врати в 10:00 часа на 31 март за изложба на плетива от фонда на градския Исторически музей, ателие по керамика и демонстрации на дърворезба, плетене на една и пет куки.

Поканата от Дряново е за 1 април, когато на пешеходната зона ще се проведат майсторски ателиета по дърворезба, иконопис и изработка на сувенири. Експозиция от занаятчийски вещи и пособия ще разкаже своята история със съдействието на училищните клубове „Млад родолюбец” и „Опознай България”.

В първия ден на м. април и градският площад в Тетевен ще бъде пъстър и оживен. Демонстрациите на изработване на накити, изделия от кожа и ковано желязо, бродиране, плетене и художествена обработка на дърво ще бъдат съпътствани от базар на творби от местни майстори и богата фолклорна програма.

Две събития ще се случат в Елена за втори път в дните 1 и 2 април 2017 г. Европейските дни на художествените занаяти ще се проведе паралелно с Фестивала на модерното изкуство „Пъстър балкански свят“ и така възрожденският град ще потопи в света на традицията и модерността своите граждани и многобройните гости. Официалното откриване ще бъде на 1 април, в 11:00 часа, на сцената на площад „Христо Ботев“. Заедно с песните, танците, арт инсталациите и уроците по латино танци и изобразително изкуство, зрителите ще могат да се насладят и на разположените в близост занаятчийски кътове, където освен готовите изделия ще могат да се видят и демонстрации на дърворезбари, грънчари, кошничари, флористи, майстори на българска дантела и плетива. Туристическият дом ще се превърне в работилница за захарни и хлебни изделия, запазена територия за най-малките.

Европейските дни на художествените занаяти се провеждат от 2006 г. по инициатива на Националния институт за художествени занаяти на Франция.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица