Свържи се с нас

Култура

„Към всичко подхождай с любов…“

Published

on

 

снимка: РИМ – Габрово

Докторът по българска литература Радка Пенчева завежда къщата-музей „Емилиян Станев” във Велико Търново. Тя откри изложбата „Към всичко подхождай с любов…”, посветена на големия творец, в Регионален исторически музей-Габрово.

Наименованието на изложбата е цитат мисъл на Станев – „Към всичко подхождай с любов – към цветето, към дървото, към птицата и човека, дори когато той не заслужава такова чувство. Иначе няма да разбираш, тоест – да прощаваш!

При г-жа Пенчева, интересът към писателя идва преди години, когато постъпва на работа в къщата-музей. Определя Емилиян Станев като един от най-големите български писатели и го поставя редом до Димитър Талев и Димитър Димов.

снимка: РИМ – Габрово

„Емилиян Станев оставя едно творчество, което може да се нарече класическо за белетрист – с разкази, с повести и новели, с романи. Знаете, че през 1944-45 година се връща в нашия край и става управител на едно ловно стопанство край Елена. Плод на тези му ловни страсти са разказите и приказките, посветени на животни”, коментира доктор Пенчева и допълва, че сборникът „Вълчи нощи” е ненадминат в българската литература.

В представената в РИМ-Габрово изложба се проследява жизнения и творчески път на Емилиян Станев чрез способите на визуализацията. Посетителите могат да видят факсимилета, снимки, преводи на негови книги в чужбина. Представен е интереса към неговото творчество от страна на театралните среди. Изложбата показва и една слабо позната на широката публика страна от творчеството на Емилиян Станев – неговата поезия.

От експозицията човек може да се запознае с прототипите на героите от романа „Иван Кондарев”.

Преди години от къщата-музей предлагат в учебниците за осми клас да бъде включена повестта „Крадецът на праскови”. За учениците в тази възраст Емилиян Станев вече е познат. Докоснали са се до творчеството му, чрез историите, предназначени за детската аудитория – „Чернишка” и „Къщичка под снега”.

Емилиян Станев е бил и политик – има един мандат като народен представител. След това се оттегля и казва, че в Народното събрание трябва да избират едноръки хора, които да гласуват по един и същ начин. Писателят е депутат от Димитровград и съдейства за откриването на театър в града. Емилиян Станев е единствения народен представител от времето на социализма, който гласува за нещо против. Не е съгласен с приемане на закона, който предвижда на писатели да се дават пари преди да е ясно дали изобщо ще напишат някаква книга. Тогавашният Първи – Тодор Живков, му казва, че всички писатели ще го намразят.

Изложбата бе открита пред публика от ценители, но е насочена към широката публика, която има интерес към българското творчество. Габровци могат да я видят до средата на април. При откриването й бе показан „Вечните ловни полета”, документален филм, в който главен герой е Емилиян Станев.

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица