

Култура
Тодоровден в ЕМО „Етър“ (снимки)
„На Тодоровден с вино и ракия се черпи. Вашите са много хубави, догодина пак да донесете”

снимка: ЕМО „Етър“
На Тодоровден в габровския край най-характерно е да си ходи на гости на млада булка. Там посреща цялото семейство и разбира се важна роля има свекървата.

снимка: ЕМО „Етър“
„Булката не може да пие, тя е…”, казва с известна деликатност в гласа свекървата и прави жест с ръка на корема. Намекът е повече от ясен. Булката очаква дете. Но свекървата затова е свекърва, за да нарежда и пояснява. Очевидно всички жени, които са на празника на младата булка са наясно за какво става въпрос. За мъжете обаче се налага пояснение, иначе биха си помислили, че става въпрос за „женски им работи”.

снимка: ЕМО „Етър“
Затова след жеста, с който показва нарастващ корем, свекървата отсича:
„Булката не може да пие, трудна е”.

снимка: ЕМО „Етър“
Обичаят „На гости на млада булка” бе представен в ЕМО „Етър” на Тодоровден преди обед. Следобед, от 13:30 часа, посетителите в музея отново ще могат да видят възстановката на този толкова тачен в габровско обичай, който много изненадва гостите на музея, които са от други краища на страната.

снимка: ЕМО „Етър“
На Тодоровден в габровско се черпи с питка и хайвер.

снимка: ЕМО „Етър“
Иванка Петкова не е габровка, но познава обичаите и характерните за региона места по-добре от много кореняци. През 1980 година съпругът й я довежда тук и тя се влюбва в мястото, където и е отредено да живее. Тази сутрин, преди да дойде с мъжа Иван Петков си в ЕМО „Етър” Иванка е приготвила хайвер.

снимка: ЕМО „Етър“
„Хайде сега да видим дали този, с който черпите в музея е по-вкусен от моя”, казва с усмивка тя. И споделя рецептата си. Казва, че е габровска, но признава, че досега не се е запитвала защо на Тодоровден в габровско се черпи с хайвер, при условие, че този район не е познат с рибарски традиции.

снимка: ЕМО „Етър“
„Хайверът се вади от бурканчето, където се съхранява, измива се с вода, слага се в съд и се разбива с миксер. Прибавя се олио, аз не слагам лук, на някои домакини го правят”.

снимка: ЕМО „Етър“
Иванка Петкова знае много и за самия обичай „На гости на млада булка”. „Нарича се „малката сватба”, защото на самата сватба не се носят дарове. Даровете се дават на Тодоровден от всички хора, които са били на сватбата. Младото семейство ги посреща с кравай и разбит хайвер”.

снимка: ЕМО „Етър“
Когато Иванка идва да живее в Габрово, приема обичая с отворено сърце. „В Габрово има толкова много неща да се видят, дори за един ден да дойде човек, има какво да научи”, категорична е тя.
В София не се ходи на гости на млада булка. Софиянци отиват в Банкя и гледат кушията. Пеят се песни и е весело. Разказва го Юлия Георгиева, която на Тодоровден е сред посетителите в ЕМО „Етър”.
„Харесват ми носиите. Тези са по-градски, представят по-напреднал стадий от Българското Възраждане”, добавя Юлия, наблюдавайки облеклото на участничките във възстановката в ЕМО „Етър”.
Изненадани са и две жени от Добрич – Венелина Йорданова и Сийка Христова. В техния роден край, както в софийско, се правят кушии, но не се ходи при млада булка. Затова смятат, че е изключително интересно да се види как са отбелязвали Тодоровден габровци. Изказват съжаление, че традициите вече не са толкова важна част от живота. И отчитат ролята на институции като ЕМО „Етър”, които ги съхраняват.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 4 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 7 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 7 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Кримипреди 4 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Новинипреди 4 дни
ДСБ – Габрово избра ново ръководство
-
Икономикапреди 4 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“