

Култура
Включете се в Националния конкурс за „Бостанско плашило”

снимка: ЕМО „Етър“
На 1 март стартира традиционният национален конкурс за „Бостанско плашило”, организиран от Етнографски музей на открито „Етър”.

снимка: ЕМО „Етър“
Плашилото е човекоподобно чучело, облечено в стари дрехи, които са натъпкани със слама. То трябва да плаши и прогонва птиците от селскостопанските градини.

снимка: ЕМО „Етър“
Някога будело страх, а днес образът му провокира смях и веселие у габровци, прочути с чувството си за хумор, със своето остроумие и способността си да се самоиронизират. Изработените за конкурсите през 2015 г. и 2016 г. плашила взеха участие в габровския Карнавал.

снимка: ЕМО „Етър“
Всички плашила, които бъдат изпратени за участие в конкурса, трябва да са изработени от естествени материали – дърво, хартия, глина, слама, текстил и др.
Участниците трябва максимално да се придържат към представата за традиционните плашила, които са използвани до 80-те години на XX век. Експонирането им на територията на Етнографски музей на открито „Етър” налага те да бъдат направени от устойчиви материали и да бъдат с човешки ръст.
В конкурса могат да се включат индивидуални и групови участници.
Изпратените плашила ще се състезават в категориите:
най- традиционно плашило
най-смешно плашило
най-артистично плашило
най-страшно плашило
цялостна композиция
Плашилата, участващи в конкурса, не се връщат. След приключването му те се експонират на територията на музея.
Желаещите да участват в националния конкурс могат да изпратят изработените от тях плашила до 30 април.

снимка: ЕМО „Етър“
Плашилата за конкурса, придружени с имена на участниците, възраст, клас, име на училище/клуб/читалище/адрес и телефон за контакт се изпращат на адрес : Габрово 5309, ул „Ген. Дерожински” 144, Етнографски музей на открито „Етър”, за конкурс „Бостанско плашило”
Отличените плашила получават предметни награди и диплом:
първо място за най-традиционно плашило
второ място за най-традиционно плашило
трето място за най-традиционно плашило
най-смешно плашило
най-артистично плашило
най-страшно плашило
цялостна композиция
Предвиждат се поощрителни и специални награди. На всички участници в конкурса се връчват грамоти.
Награждаването на победителите е на 21 май в ЕМО „Етър”.
Председателят на журито е представител на музея „Дом на хумора и сатирата”, а членове са двама музейни специалисти от ЕМО „Етър”.
Националният конкурс „Бостанско плашило“ се стреми да провокира интереса на участниците към традиционното „Бостанско плашило“, използвано за опазване на реколтата, да насърчи творческите способности и фантазията на хората и да стимулира уменията за работа с естествени материали.
Докато тече конкурсът за плашила, от 1 март до 21 май, В ЕМО „Етър” ще бъдат организирани ателиета за изработване на плашила по предварителна заявка на телефон: +35966 810560.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 5 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 6 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Културапреди 2 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката