Новини
Кои са спортните прояви в Габрово през март? (Календар)

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
СПОРТНИ ПРОЯВИ В ГАБРОВО ПРЕЗ МЕСЕЦ МАРТ 2017
4 март (събота)
ХАНДБАЛ
„А“ РХГ – мъже
„Чардафон“ (Габрово) – НСА (София)
Спортна зала „Орловец“, начало 15.00 часа
11 март (събота)
ХАНДБАЛ
Купа България – мъже
Полуфинали
Спортна зала „Орловец“, начало 15.00/17.00 часа
12 март (неделя)
ХАНДБАЛ
Купа България – мъже
Финали
Спортна зала „Орловец“, начало 14.00/16.00 часа
13 март (понеделник)
ХАНДБАЛ
Турнир – зона „Мизия“
Момичета до 11 години
Спортна зала „Орловец“, 12.00 – 16.30 часа
15 март (сряда)
БАСКЕТБОЛ
Ученически игри`2017
Областен кръг
Спортна зала „Орловец“, 09.00 – 15.00 часа
16 март (четвъртък)
ХАНДБАЛ
Турнир – зона „Мизия“
Момичета до 10 години
Спортна зала „Орловец“, 12.00 – 16.00 часа
17 – 19 март (петък – неделя)
СТРЕЛБА С ЛЪК
Държавно първенство
Спортна зала „Орловец“
19 март (неделя)
ФУТБОЛ
Трета лига – Северозапад
„Янтра Габрово“ – „Академик“ (Свищов)
Стадион „Христо Ботев“, начало 14.30 часа
23 март (четвъртък)
БАСКЕТБОЛ
Ученически игри`2017
Областен кръг
Спортна зала „Орловец“, 09.00 – 17.00 часа
29 март (сряда)
ХАНДБАЛ
Ученически игри`2017
Областен кръг
Спортна зала „Орловец“, 10.00 – 15.00 часа
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Ученик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово

17-годишният Георги Пенчев, ученик в 11 клас в Национална Априловска гимназия, хвана кръста в Габрово на днешния голям християнски празник Богоявление (Йордановден).
Пред стотици габровци, събрали се в района на моста Игото, за да наблюдават ритуала по потапяне на Богоявленския кръст, близо 30-на бяха смелчаците, пробвали се в борбата. Сред тях обаче възпитаникът на Априловската гимназия бе най-бърз и ловък, и първи стигна до него.

Късметлията, извадил светинята на днешния празник, сподели, че това е третото му поредно участие в ритуала, но за първи път хваща светинята. Той пожела на всички българи здраве и късмет през новата година.
Георги получи подаръци от кмета на Габрово Таня Христова и от областния управител Мария Башева.

Според поверието, щастливецът, извадил кръста на Йордановден, ще бъде здрав през цялата година, носи здраве и късмет на всеки, докоснал се до него.
Кристиян беше поздравен от кмета на Габрово Таня Христова и областния управител Мария Башева. Празникът започна с Велик Богоявленски водосвет, отслужен във всички габровски храмове.
Литийното шествие на габровските свещеници тръгна от православния храм „Успение Богородично“ към площад „Първи май“, където бе отслужен водосвет за Празника. След него се пристъпи към ритуала по потапяне на Светия кръст.
лк
Участие в събитието взе и Младежкият гвардейски отряд към ПТГ „Д-р Никола Василиади“, подреден на моста „Игото“, което придаде още по-голяма тържественост и завършек на ритуала.


Новини
Момче е първото родено бебе в Габрово

Първото бебе в Габрово за 2026 г. е момче. Малкият Тимотей е проплакал на 2 януари в 16.22 часа, информираха от МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.
Мъничето е трето дете в семейството и тежи 2.75 кг. Тимотей се роди под грижите на д-р Албена Паньова, акушерка Даниела Дончева и неонатологичен екип – д-р Анелия Толева и неонатологичната акушерка Снежана Тъмнева.
През 2025 г. в Отделение по Акушерство и гинекология са родени общо 274 бебета, което е с 25 повече от 2024 г.


Новини
Габрово ще отбележи Богоявление с ритуал по потапяне на кръста

И тази година Габрово ще спази традицията, почитайки големия християнски празник Богоявление (Йордановден) на 6 януари. Той ще бъде отбелязан с ритуал по потапяне на Светия кръст във водите на река „Янтра“.
На Йордановден във всички габровски храмове ще бъде отслужен Велик Богоявленски водосвет.
Празникът ще започне сутринта със Света литургия и водосвет, отслужени в църквата „Успение Богородично“ в центъра на Габрово.
Оттам ще тръгне и литийното шествие на габровските свещеници, което ще стигне до площад „Първи май“, където в 11.30 часа бъде отслужен водосвет за Богояление.
Около 12.00 часа се очаква ще бъде извършен и ритуалът по потапянето на богоявленския кръст, в района на моста „Игото“.
Във връзка с провеждането на празника на 6 януари ще бъде ограничено движението на автомобили по ул. „Генерал Радецки“, от пл.“1-ви Май“ до пресечката с ул. „Отец Паисий“ и по ул. „Отец Паисий“ от пресечката с ул. “Генерал Радецки“ до пл. „Игото“, за времето от 11.30 до 13.00 часа.








