Свържи се с нас

Култура

Четвърти Национален фестивал „Семе българско“

С подкрепата на „Семе българско“ една севлиевска двойка се радва на своето ин витро бебе

Published

on

cover

снимка: РА „Елмазови“

На 7, 8 и 9 април за четвърта поредна година ще се състои Националният фестивал „Семе българско” в Севлиево. Форумът ще се проведе на територията на парк „Казармите” с домакинството и партньорството на Община Севлиево.

Мотото на тазгодишния фестивал е: „За земята, семената и децата на България”, а организаторите рекламна агенция „Елмазови” ще изненадат посетителите с много нови каузи и инициативи.

Първата инициатива в рамките на „Семе българско” e конференция, посветена на развитието на агропредприемачеството в България и ще се проведе на 7 април. Конференцията ще се реализира със специалното участие на Джуниър Ачийвмънт България, Министерство на земеделието и храните, Национална служба за съвети в земеделието и Селскостопанска академия.

Официалното откриване на фестивала ще е на 8 април в парк „Казармите“ с традиционен български привкус – ансамбъл „Развитие“ ще изнесе музикален спектакъл, с който България беше представена на Шестата международна фолклориада в Мексико.

Фестивалните дни ще бъдат изпъстрени с инициативи и конкурси, които всяка година надграждат и обогатяват фестивала „Семе българско“. С първата – „Надеждата България” всеки посетител ще може да втъче с любов въжделенията си за бъдещето на България в една обща трибагрена черга, която ще бъде дарена на предаването „Фермата”.

Друг акцент ще е най-дългата българска рисувана шевица от деца и младежи за послания с характерни мотиви за всеки регион на България.

Традиционна е инициативата „Шанс за бебе”, която ще се реализира за четвърта поредна година с партньорството на Фондация „Искам бебе”, чиято кауза е подпомагане на семействата с репродуктивни проблеми в България. С подкрепата на „Семе българско“ една севлиевска двойка се радва на своето ин витро бебе.

Тази година средствата от базара ще бъдат дарени на новия партньор на фестивала – Движението за национална кауза – ДНК, в полза на кампанията „Направи го за България“. Председател и учредител на ДНК е известният телевизионен водещ и продуцент Андрей Арнаудов, познат от предаванията „Сблъсък“ и „Фермата” по БТВ.

Нова е и инициативата „И за да пребъде България“, чрез която с изпратена земя от родните места на родолюбиви българи от цялата страна и поставянето й в съответната географска област, ще бъде очертана карта на страната ни в парк „Казармите”. На 9 април, водещият Андрей Арнаудов, заедно с ин витро деца и техните родители, ще засадят млада фиданка, за да материализират вярата, че българското ще бъде и ще пребъде.

Неизменна част от концепцията на фестивала е конкурсът „Никой не е по-голям от хляба” – за домашно приготвен сладък хляб със семена, произведен по традиционни рецепти и съвременни технологии. На връх Лазаровден, 8 април, ще бъде направена възстановка на българския народен обичай Лазаруване. В тазгодишната инициатива „Хоро на мегдана” в същия ден известната фолклорна певица Цветелина ще покани гостите на фестивала да се включат в тричасов фолклорен маратон.

Отново ще гостува и базарът „Забравени традиции, живи вкусове” (Селски МОЛ). На 8 април най-малките местни производители от цялата област ще предлагат изделия от селскостопанския двор, домашно приготвени храни от продукти, отглеждани в екологично чисти условия и др.

В последния фестивален ден, на 9 април обичани и желани гости на фестивала ще бъдат Николина Чакърдъкова и танцовата й трупа. Те, заедно с читалищни състави от цяла Северна България ще повдигат националната гордост и самосъзнание на гостите с изпълнения на автентична народна музика, песни и танци.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Очаква ни запомнящ се финал на Международен куклен фестивал „Рачо и Дешка“

Published

on

На 27 юли, събота, в 17.00 часа Фондация „Арте Вива“, София ще открие програмата на последния фестивален ден от Международния куклен фестивал „Рачо и Дешка“ с представлението „Привет, магьосници, и сбогом“. Място на събитието е площад „Възраждане“.

По забавен и пълен с изненади начин, с много хумор и музика публиката ще разбере, че във всеки от нас се крие по една малка зла магьосница. Тя може да стане голяма и силна. Дали ще ѝ позволим, зависи от нас. Спектакълът разказва как малкият Башир успява да я победи със своята доброта. „Привет, магьосници, и сбогом“ е по мотиви от френски приказки. Постановката е на Ваня Йонкова, сценографията – на Свила Величкова, а музиката е композирана от Методи Иванов. В спектакъла участват Симона Нанова и Елена Грозданова.

В 17.50 традиционната за фестивала работилница ще занимае своите гости с голямата тема за буквите в нашата азбука. Това става възможно благодарение на партньорството на Регионална библиотека „Априлов- Палаузов“, която подкрепи проекта на Фондация „ОТ БГ“.

В 18.30 Театър ВЕСЕЛ – Велико Търново ще покани всички в зала „Възраждане“, за да се потопят заедно в света на една „Русалка“ по „Легенда за Лорелай“. Легендата за Лорелай е вдъхновявала творци от различни епохи. Тя разказва за красивата дъщеря на беден рибар, която пленявала стари и млади със своите омайващи песни. Това е старата и вечна история за свободния дух и за погубената любов.

Спектакълът носи атмосферата на суровия северен пейзаж и въздейства с вълшебството на приказка и с драматизма на антична трагедия. Драматизацията и режисурата са на Тодор Вълов, сценографията и куклите – на Наталия Гочева, а музиката – на Пламен Мирчев – Мирона. С участието на Елка Баланова и Веселин Василев.

Зареди още

Култура

Пет млади пианистки от МК „Весела“ ще свирят във Виена

Published

on

„Виена ни очаква” – под това мото премина концертът на децата от Музикален клуб „Весела” преди отпътуването за австрийската столица на лауреатите Невин Халил – 1 клас, Лорен Николова – 4 клас, Ай Хасегава – 8 клас, Полина Флориду – 9 клас и Адриана Кънева-10 клас. Те ще се представят „на живо” със своите музикални програми във финалите на Международния конкурс „Виенска класика”.

Възпитаничките на клавирния педагог Весела Пенева са сред отличените 65 деца, спечелили необходимия брой точки и получили покани за участие в заключителния тур във Виена, който предстои.

„Това е уникално постижение за нашия клуб“, сподели музикалният педагог Весела Пенева и продължи – „То ни прави безкрайно щастливи от постигнатия невероятен успех, а именно да бъдем забелязани и отличени измежду над 200 деца от 50 държави! Каква огромна чест е това за едни деца, които не се занимават с музика професионално, а свирят на пиано, просто защото им харесва! Във всяка възрастова група са поканени само по 10 участници. И моите момичета са между тях! това е изключително висока оценка, дадена ни от международното жури!“

„Скъпи Неви, Лори, Ай, Поли и Ади – в музикалната столица Виена, вие ще се докоснете до европейската музикална история, ще имате незабравими срещи с изкуството, ще свирите в хубави зали и ще се запознаете с деца-музиканти от различни националности! Вашата най-голяма победа е, че сте участници в една музикална олимпиада, която ще бъде прекрасен спомен за цял живот ! Олимпийския принцип гласи „Най-важно е участието..”, а аз бих добавила – и трудът, който влагаме! Вече съм напълно убедена, че всяко усилие рано или късно се възнаграждава ! Пожелавам ви да свирите с любов, мисъл и вдъхновение! Гордея се с вас, обичам ви и ви вярвам!“, добави още Весела Пенева.

Зареди още

Култура

В очакване на третата фестивална събота на Международния куклен фестивал

Published

on

Международният куклен фестивал „Рачо и Дешка“ продължава на 20 юли, събота, от 17.00 часа на площад „Възраждане“. За габровци и гости на града организаторите от Фондация „ОТ БГ“ са поканили Театър „Арт Ленд“, София и Държавен куклен театър Бургас.

„Гон, малката лисица“ е една трогателна приказка, която носи послание за лицето на невидимото добро. Представена е чрез интересна културна ценност на Япония, а именно – уличен театър „камишибай” или „театър в картини”, особено популярен през 30-те години на 20 век.

Актьорите, разказвачи на истории, обикалят с колело, на което има малка сценична кутия с поставена история в картини. Спектакълът представя интересна форма за общуване със съвременната публика.

Постановката и сценографията на „Гон, малката лисица“ са на Мария Банова. Ролите изпълнява Юлия Коларова. Постановката е на Театър „Арт Ленд“, София. Творческата работилничка, която започва в 17.50 часа, този път е за майсторене на изделия от хартия.

В 18.30 часа гостите от Бургас ще представят на публиката „Две пръчки и три съчки“. Не си мислете, че баба Хели е вехтошарка! В своята количка с три колелета тя събира какво ли не и го преобразява в герои, приказки и вълшебства, за да задоволи безкрайните прищевки на своята внучка Лили.

Крои, кове, лепи, сглобява, измисля и твори по пет приказки на ден без почивен ден. Тя е истински феномен! Авторът на текста на „Две пръчки и три съчки“ е Христина Василева. Нейни са и сценографията, и постановката. Музиката е на „Puppetspirit“ – Белгия. В ролята на баба Хели влиза актрисата Румяна Кралева.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица