Свържи се с нас

Култура

Истинският празник успява да влезе в сърцата на хората и да въздейства

Когато един празник е истински, успява да влезе в сърцата на хората и да им въздейства

Published

on

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

“Хайде мъжо, време е да изберете “Цар на виното”, нарежда Рада Николова на мъж, облечен в народна носия. Доброто му настроение е подсилено от менчето с червено вино, което неговите съселяни често-често му подават.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Рада не му е истинска съпруга, нито път той е пиян, нищо че е избран за “Цар на виното”. Но възстановката на групата от село Богатово пред Саковата къща в ЕМО “Етър” е много убедителна.

Рада Николова, както повечето жени, не оставя нещата на случайността и въпреки че предлага на участниците във веселието да бъде избран “Цар на виното”, до гласуване не се стига. Самата тя посочва собствения си мъж за такъв.

“Ти ще си “Царя”, защото нашето вино е най-хубаво”, отсича жената и с този въпрос е приключено.

Титлата се дава на някой от участниците в празника Трифон Зарезан и колкото по пиян се прибере той на този ден в къщи, толкова по-богата е годината. Традиция, съхранена от векове, с която българите почитат светеца.

На празника, който в миналото се провежда там където са селските лозя, не само се яде и пие, но се пеят и песни, някои с доста провокативни текстове.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Имате ли вино, имате ли вино? Имате ли руйно вино, дайте го на нас!
Руйно ли е то, руйно или не, Щом се казва руйно вино, дайте го на нас!
Имате ли моми, имате ли моми? Имате ли млади моми – дайте ги на нас!
Млади ли са те, млади или не, Щом се казват млади моми – дайте ги на нас
Имате ли булки, имате ли булки? Имате ли щедри булки – дайте ги на нас!

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Въпросът дали изразеното желание за млади моми и булки не ги кара да ревнуват, разсмива жените от богатовската група, които смело твърдят, че не виждат нищо лошо да се съчетават два празника в един – на виното Трифон Зарезан и на любовта Свети Валентин.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

“Нека годината да е щастлива, да сме живи и здрави”, пожелават на своите зрители в ЕМО “Етър” участниците във възстановката.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Преди да дойдат в етнографския музей на открито, те отбелязват Трифон Зарезан с хората от цялото село. Това става в началото на февруари. Показаната в “Етър”-а възстановка не е просто игра, а реалност от живота в селата от региона.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Годината ще е много богата, защото избрания от тях “Цар на виното” е бил доста пиян. Истинско шоу обаче представил мъжът на една от участничките във възстановката на “Етър”-а – Йорданка Гечева. Той играл ръченица с чаша върху главата си, като не разлял нито капка, въпреки че му се наложило да прави резки подскоци и приклякания.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Йорданка обещава да го доведе следващата година в музея, за да покаже как се танцува с пълна с вино чаша върху главата.

Уменията си той придобил още като ерген, а вече 50 години Йорданка не само не му пречи да ги развива, а напротив – стимулира го и му се радва.

Когато нещо е истинско, успява да влезе в сърцата на хората и да им въздейства.

В Казахстан няма традиции, свързани с виното, но групата млади хора от тази страна са очаровани от древната традиция, която могат да видят в ЕМО “Етър”.

Момичетата и момчетата провеждат свое обучение в Техническия университет в Габрово.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Няма как да не дегустират виното, с което от екипа на ЕМО “Етър” черпят гостите си на Трифон Зарезан. Няма и как да не се снимат с групата от село Богатово, която направи възстановката. Младежите дори заснеха цялата обредност с мобилните си телефони, за да я показват на своите приятели в социалните мрежи.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица