Свържи се с нас

Култура

Истинският празник успява да влезе в сърцата на хората и да въздейства

Когато един празник е истински, успява да влезе в сърцата на хората и да им въздейства

Published

on

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

“Хайде мъжо, време е да изберете “Цар на виното”, нарежда Рада Николова на мъж, облечен в народна носия. Доброто му настроение е подсилено от менчето с червено вино, което неговите съселяни често-често му подават.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Рада не му е истинска съпруга, нито път той е пиян, нищо че е избран за “Цар на виното”. Но възстановката на групата от село Богатово пред Саковата къща в ЕМО “Етър” е много убедителна.

Рада Николова, както повечето жени, не оставя нещата на случайността и въпреки че предлага на участниците във веселието да бъде избран “Цар на виното”, до гласуване не се стига. Самата тя посочва собствения си мъж за такъв.

“Ти ще си “Царя”, защото нашето вино е най-хубаво”, отсича жената и с този въпрос е приключено.

Титлата се дава на някой от участниците в празника Трифон Зарезан и колкото по пиян се прибере той на този ден в къщи, толкова по-богата е годината. Традиция, съхранена от векове, с която българите почитат светеца.

На празника, който в миналото се провежда там където са селските лозя, не само се яде и пие, но се пеят и песни, някои с доста провокативни текстове.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Имате ли вино, имате ли вино? Имате ли руйно вино, дайте го на нас!
Руйно ли е то, руйно или не, Щом се казва руйно вино, дайте го на нас!
Имате ли моми, имате ли моми? Имате ли млади моми – дайте ги на нас!
Млади ли са те, млади или не, Щом се казват млади моми – дайте ги на нас
Имате ли булки, имате ли булки? Имате ли щедри булки – дайте ги на нас!

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Въпросът дали изразеното желание за млади моми и булки не ги кара да ревнуват, разсмива жените от богатовската група, които смело твърдят, че не виждат нищо лошо да се съчетават два празника в един – на виното Трифон Зарезан и на любовта Свети Валентин.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

“Нека годината да е щастлива, да сме живи и здрави”, пожелават на своите зрители в ЕМО “Етър” участниците във възстановката.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Преди да дойдат в етнографския музей на открито, те отбелязват Трифон Зарезан с хората от цялото село. Това става в началото на февруари. Показаната в “Етър”-а възстановка не е просто игра, а реалност от живота в селата от региона.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Годината ще е много богата, защото избрания от тях “Цар на виното” е бил доста пиян. Истинско шоу обаче представил мъжът на една от участничките във възстановката на “Етър”-а – Йорданка Гечева. Той играл ръченица с чаша върху главата си, като не разлял нито капка, въпреки че му се наложило да прави резки подскоци и приклякания.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Йорданка обещава да го доведе следващата година в музея, за да покаже как се танцува с пълна с вино чаша върху главата.

Уменията си той придобил още като ерген, а вече 50 години Йорданка не само не му пречи да ги развива, а напротив – стимулира го и му се радва.

Когато нещо е истинско, успява да влезе в сърцата на хората и да им въздейства.

В Казахстан няма традиции, свързани с виното, но групата млади хора от тази страна са очаровани от древната традиция, която могат да видят в ЕМО “Етър”.

Момичетата и момчетата провеждат свое обучение в Техническия университет в Габрово.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Няма как да не дегустират виното, с което от екипа на ЕМО “Етър” черпят гостите си на Трифон Зарезан. Няма и как да не се снимат с групата от село Богатово, която направи възстановката. Младежите дори заснеха цялата обредност с мобилните си телефони, за да я показват на своите приятели в социалните мрежи.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица