Култура
Смях за здраве на четиринадесетия благолаж

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved
На 22 май 2011 година за четиринадесети път в Музея „Дом на хумора и сатирата” в Габрово ще се наддумват най-сладкоречивите българи. Ще рече – ще се съберат разказвачи, които не могат без комичното устно слово, и ще започне едно необикновено състезание. Този път то ще ни убеди, че СМЕХЪТ Е ЗДРАВЕ!
В него пожелаха да участват повече от 80 сладкодумци на възраст от 7 до над 80 г. От България и българи от чужбина, които изпращаха веселите си истории, вицове и анекдоти по интернет.
Организатори са Музеят Дом на хумора и сатирата – Габрово и Регионалният експертно-консултантски и информационeн център (РЕКИЦ) „Читалища” – Габрово. Ще бъде издаден сборник с най-доброто от „Благолаж-2011”, като книжка 7 от едноименната поредица ще стане факт благодарение на спечелен проект от Музея „Дом на хумора и сатирата” в Министерството на културата за подкрепа на любителското творчество. На конкурс като на конкурс: наддумването ще протече в два кръга.
Най-напред всеки участник ще се представи и ще разкаже по свой избор приказки, вицове и весели случки по темата на състезанието. Сигурно няма да е пощадена и здравната реформа, и взаимоотношенията болни-здрави-медицина-медици-медицински персонал. Накъде без хумористични приказки на „Благолаж”! Разбира се – ще чуем приказки за Хитър Петър, Настрадин Ходжа и техните побратими. Очакваме да научим весели истории с известни личности (наши съвременници или исторически лица; политически вицове и анекдоти, пословици и поговорки) и дори нови габровски вицове. Във втория кръг ще се наддумват тримата най-добре представили се от първия кръг. И така – до излъчване на “Благолаж-2011”.
Четвърт век след първата Национална среща-наддумване ще бъде интересно не само да слушаме комични фолклорни сюжети, но и да видим кои са днес носителите на тази народна памет, какво от народното богатство продължава да вълнува най-младото поколение. В неделя, в зала 8 на Дома на хумора ще седнат заедно тридесет и четирима разказвачи, почти половината от тях – деца и ученици. Може пък „Благолаж” да се превърне в конкурс за разказвачи на хумористични приказки, нали с приказката децата заспиват, растат и набират мъдрост за живота? ДХС вече организира два детски конкурса за разказвачи на хумористични приказки, нови габровски вицове и анекдоти и дори цяла „Весела разказвачница” на 1 април тази година! Защо един следващ „Благолаж” не бъде само „детски”, или студентски, или просто младежки? Сигурна съм, че подобен експеримент си заслужава усилието!
Засега обаче участниците са само от две габровски училища (СОУ „Райчо Каролев” и ОУ „Ран Босилек”), от Детския комплекс „Йовко Йовков” в Севлиево и малката Камелия от с. Разделна, Варненско. Другите сладкодумци идват от Велико Търново и региона, Търговищко, Варненско, Троянско, от Русе и Габрово.
На доц.д-р. Ангел Гоев, когото познаваме като етнолог и директор на АЕК “Етъра”, н. с.Татяна Цанков, етнолог и фолклорист, директор на М ДХС и психотерапевтката и писателка Мадлен Алгафари се пада да определят Благолаж-2011. И както винаги, публиката също ще избере своя любим разказвач.Според Статута, ще има специална награда за най-млад участник в срещата, за най-атрактивно участие по темата (която ще даде РЕКИЦ „Читалища” – Габрово) и, разбира се, за ярко представяне по Интернет на българи от чужбина.
Четиринадесетата национална среща-наддумване „Благолаж” в Дома на хумора в Габрово ще бъде нещо като малък сеанс по смехотерапия. Повече – в залите на Веселата къща, която вече експонира творбите на Двадесетото международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата.
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 7 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие