Свържи се с нас

Новини

След края на играта царят и пешката се прибират в една и съща кутия

Published

on

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

„Нека се опитаме да погледнем извън матрицата, в която живеем и да пожелаем свобода на ума си, за да имаме пъстър и красив свят. В противен случай животът ни ще е организиран като игра на шах. Ще стъпваме върху бели и черни квадрати, всеки с определен ход и посока, с единствената цел да превземем полето на противника и да „натикаме“ най-силния му играч в ъгъла, а победителя ще наричаме герой и ще му отдаваме почести“, това сподели областният управител Николай Сираков пред кметове на общини от региона, председатели на Общински съвети, ръководители на държавни структури и журналисти.

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

И тази година областният управител не пренебрегна традицията за следновогодишна среща с представители на ведомства, с която заедно да отбележат началото на новата година. Темата този път беше „Илюзия или реалност“, защото истината е, че вселената и природата на нашата действителност са изключително прости.

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

В основата на нашия дуален свят има две изначални неща – плюс и минус, бяло и черно, мъжко и женско, добро и лошо, реалност и илюзия… „Нашият ум и мисли са реалност, те са като чистия бял лист, но онова, което сътворяваме с мислите си е пълна илюзия, защото намерения на всеки от нас докато сътворява са едни, а онова което всеки един от вас ще възприеме, е субективно и то зависи от житейския опит и емоционална нагласа“ – каза Николай Сираков и допълни, че в нашия забързан свят често се случва да се объркваме кое и илюзия и кое реалност, да имаме усещането, че живеем в някаква матрица, все едно сме стъпили върху шахматна дъска от бели и черни квадрати.

Ако обаче само за миг си представим, че някой вземе шахматната дъска под краката ни и ни даде свобода, вече няма да има бели и черни квадрати, но фигурите остават същите със своите различни роли. Тогава светът ще изглежда по различен начин, пъстър и шарен – без черно и бяло, без борби и противоборства.

„Тогава имаме възможността, организирайки фигурите, да си взаимодействаме помежду си и да създадем един много по-прекрасен свят. Едва тогава изчезва и страхът, че някой ще успее да натика в ъгъла вашия цар, защото просто няма ъгли“ – каза още в словото си Сираков и попита риторично дали е така или офицерът ще си остане на едно място, защото не знае как да се движи навсякъде и отново ще започне да копнее за бялото квадратче и белия диагонал, което му дава сигурността…

Областният управител пожела на своите гости през новата година светът да бъде пъстър, да виждат само силните и красивите страни на хората около тях и да помнят, че когато краят на играта дойде и царят и пешката се прибират в една и съща кутия!

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

В края на срещата всеки от присъстващите получи вдъхновяващ подарък от областния управител, нещо, макар и малко на пръв поглед, но заредено с много положителна енергия. Нещо, от което всеки от нас има нужда – вътрешна сила и увереност във възможностите, но под формата на моливи с надписи „Мога!“ и „Направи го!“, защото всеки един „може да го направи“, стига да има желание и вяра в себе си. Част от илюзията и реалността станаха магьосникът Йордан Белев и МИМ театър Габрово.

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

КВС Янтра Габрово с блестящо представяне на турнир в Бургас

Published

on

Габровският клуб по водно спасяване се завърна от най-престижното национално състезание с пълни ръце медали и с горчив послеслов за условията, при които се подготвя у дома.

КВС Янтра Габрово записа поредното си силно представяне на национално ниво, завоювайки престижното 4-то място в отборното класиране на най-авторитетния турнир по водно спасяване в страната, проведен в Бургас. От тази година надпреварата носи името на доц. Стоян Андонов – доайен и легенда на водното спасяване в България, който ни напусна в края на миналата година.

Турнирът се проведе в рамките на два дни. През първия над 120 състезатели от 10 отбора мериха сили в най-големия плувен комплекс в страната – Парк Арена ОЗК, а вторият ден бе посветен на атрактивните плажни и морски дисциплини. Организацията се осъществи с помощта на над 30 доброволци, преподаватели и студенти от НСА „Васил Левски“, плувен клуб „Започни да плуваш“, с подкрепата на Български червен кръст и Община Бургас.

Габрово излезе на старта едва с шестима състезатели – скромен състав дори по стандартите на малките клубове. И въпреки това отборът приключи пред утвърдени имена на клубове като Левски и Черно Море Варна. Резултат, който говори сам за себе си.

Локомотивът на отбора отново беше Георги Пенчев, който завоюва 3 златни и 1 сребърен медал в индивидуалните дисциплини и 2-ро място в крайното комплексно класиране в категория „мъже“. За успеха на отбора допринесе и силното представяне на Християн Митев при юношите. Той успя да извоюва пълен комплект медали 1 златен, 1 сребърен и 1 бронзов медал в индивидуалните дисциплини и редица призови класирания в останалите дисциплини, които донесоха важни точки за отбора, отреждайки му 4-то място в крайното комплексно индивидуално класиране.

Силно участие въпреки оскъдната подготовка габровския клуб записа и при девойките, където Анна Христова и Габриела Каменова се окачиха съответно със сребро и бронз в дисциплината Плажни Флагове. Михаела Александрова направи много добри плувания, класирайки се на 4-то и 5-то място в повечето дисциплини, като все пак и тя се окичи със сребърен медал в щафетното хвърляне на въже заедно с Анна Христова.

Безспорно най-голямата изненада в турнира сътвори най-малкият участник в състезанието – Ивайло Пенчев, който въпреки скромния си ръст и възраст успя, под бурни аплодисменти, да завоюва златото в дисциплината Плажни Флагове, в категория юноши младша. Ивайло се превърна в любимец на публиката като направи и силни плувания в останалите дисциплини и малко не му достигна за медал в крайното комплексно индивидуално класиране, където се нареди четвърти.

Зад блясъка на медалите стои неудобна истина, която ръководството на клуба не крие. КВС Янтра Габрово тренира при условия, немислими за клуб с подобни амбиции. Ръководството на единственото плувно съоръжение в Габрово категорично е отказало на клуба да използва по време на тренировки специализирани помагала: манекени, буйове, въжета – уреди, специално пригодени за употреба в басейни и използвани от водноспасителни клубове по целия свят.

Мотивът, с който отказът е бил обоснован с аргумент – „опасност да се счупи плочка“. Така габровските спасители се явяват на национални турнири с умения, изградени въпреки ограниченията – не с помощта на нормална подготовка.

„Искаме да благодарим на всички участници за сърцатото представяне въпреки трудностите и липсата на нормални тренировъчни условия“, заявиха от ръководството на клуба.

Зареди още

Крими

Полицията се самосезира и глоби шофьор на бус след клип в мрежата

Published

on

По повод видеоклип, публикуван в социалните мрежи, от който са видни извършени нарушения на правилата за движение по пътищата от водач на товарен автомобил, Областната дирекция на МВР – Габрово се самосезира.

В резултат на предприетите действия служители на сектор „Пътна полиция“ установиха, че на 22 юни в село Жълтеш, водач на товарен автомобил „Форд“ е извършил нарушения на Закона за движението по пътищата, с които е създал непосредствена опасност за останалите участници в движението.

След извършената проверка, за констатираните нарушения, са започнати административнонаказателни производства.

Зареди още

Новини

ЖБД „Майчина грижа“ връчи награди на зрелостници от габровски училища

Published

on

За пета поредна година Женско благотворително дружество „Майчина грижа“ – Габрово отличи зрелостници от гимназиите и средните училища в града. Наградите бяха връчени на 19 и 22 юни.

Тази година четирима от наградените получиха отличие от Фонд „Д-р Тота Венкова – възрожденката“ – фонд с история, захранван от 2022 г. от г-н Иван Несторов от Бостън, САЩ, праплеменник на д-р Тота Венкова.

Наградите са предназначени за зрелостници с отличен успех, ангажираност в благотворителна дейност и лидерски качества, произхождащи от семейства в неравностойно материално положение.

От Националната Априловска гимназия бяха отличени Мартин Емилов Петков и Златко Станиславов Събев. Надежда Стоянова Трифонова от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ получи наградата чрез своята майка и изпрати видеопоздрав с благодарност към Дружеството. Данйьл Преслав Георгиев от ПТГ „Д-р Никола Василиади“ също бе сред отличените. От Фонд „Хаджи Радка Пенчо Семов“, захранван от благотворителните кулинарни базари на Дружеството, награди получиха Ивайло Янко Димитров и Божидара Ивелинова Митева от СУ „Отец Паисий“.

Наградата на всеки зрелостник е в размер на 300 евро. Останалите средства от благотворителния кулинарен базар от май ще бъдат насочени към летни занимания за деца от семейства в затруднено финансово положение.

ЖБД „Майчина грижа“ изказва благодарност на г-н Иван Несторов и на всички, които подкрепят благотворителните инициативи на Дружеството.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица