Крими
Министър Бъчварова: Няма да се изгражда бежански център в Габрово!

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved
В Габрово няма да бъде изграждан бежански център, нито пък в сградата на бившия Текстилен техникум в града ще бъдат настанявани бежанци. Това стана ясно от думите на министъра на вътрешните работи в оставка Румяна Бъчварова в отговор на въпрос, поставен от журналиста на габровския печатен ежедневник „100 Вести“ Ружа Любенова.
„Няма такива планове, дори не е имало такива идеи. Обикновено местата за настаняване на бежанци са близо до мястото на нелегалното преминаване. В такава посока се търсят възможности. Осъзнавайки риска и разпределяйки го на различни нива бяхме планирали, в рамките на средствата от ЕК, да направим такива площадки почти на граничната линия“, коментира министърът.
По думите на Румяна Бъчварова при необходимост, в така нар. „кризисни центрове“, могат да се поставя фургони, за които също има отпуснати средства, и евентуално там да се настаняват хора, изчакващи да премине процедурата по преценка дали да получат бежански статут, или не – да бъдат върнати там, откъдето са дошли.
„Никога не е ставало въпрос за Габрово“, категорично подчерта пред местните медии министърът на вътрешните работи в оставка Румяна Бъчварова. Поводът на вътрешния министър да посети Габрово бе работно посещение, във връзка със специализираната полицейска операция за борба с битовата престъпност.

снимка: Пресцентър МВР
Според Бъчварова показаните резултати на Областната дирекция на МВР – Габрово в борбата с битова престъпност са относително добри, което по думите й означава, че се работи постоянно и устойчиво.
С осъществяването на националната операция са осигурени допълнителни средства за гориво, което ще даде възможност в по-голям периметър и с по-голяма интензивност да се патрулира. Осигурена е допълнителна бройка от новите патрулни автомобили.
За ОДМВР – Габрово те ще бъдат общо 5, оборудвани с по три камери, принтери и таблети, които ще бъдат доставени до края на месец март 2017г. Ще бъдат назначени и шест сътрудници по охраната.
С ръководството на ОДМВР – Габрово министърът на вътрешните работи и заместник-главният секретар на МВР главен комисар Георги Арабаджиев обсъдиха спецификите на региона и създадената организация за провеждане на полицейската операция.
Тази специализирана операция е етап от общите ни усилия в борбата срещу конвенционалната престъпност, поясни министър Бъчварова.
„Тя е стъпката, която правим, след като през лятото проведохме срещи с представителите на местната власт в страната и получихме подкрепата на общините, на частните охранителни фирми, на социалните служби и другите институции, представени на местно ниво за активизиране на сътрудничеството по линия на противодействие на конвенционалната престъпност.
Сега стана възможно да осигурим и допълнително финансиране за нейното провеждане. С обезпечен финансов и кадрови ресурс, и след изграждането на стабилна основа на сътрудничество, полицейските дейности могат да се реализират пълноценно и усилията ни да дадат още по-устойчиви и видими резултати“, добави още министър Бъчварова.
*Публикуваната информация е актуализирана в 17.50 часа*
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Разбиха ОПГ за разпространение на вейпове с дрога (снимки)

Окръжната прокуратура в Габрово ръководи досъдебно производство за организирана престъпна група, създадена с користна цел за разпространение и държане с цел разпространение на вейп устройства и пълнители с наркотично вещество.

Разследването се води за това, че в периода от месец януари 2024 година до 23.01.2026 година, вГаброво, е действала организирана престъпна група, образувана и ръководена от П. М., на 26 години и М. М., на 25 години, в която освен тях, са участвали Н. С., на 25 години, Д. К., на 22 години, В. В., на 26 години, Е. М., на 34 години и С. И., на 19 години, като групата е създадена с користна цел и с цел извършване на престъпления по чл. 354а, ал. 1 от НК на територията на област Габрово, област Велико Търново и страната.

Освен за това престъпление, на част от лицата от ОПГ, са повдигнати обвинения и за престъпления по чл. 354а, ал. 1 от НК, свързани с държане с цел разпространение на високорискови наркотични вещества – 79 броя пълнителя, всеки с вместимост от по 1 мл. с жълтеникава на цвят течност реагираща при полеви наркотест на коноп (марихуана), два броя контейнера с вместимост от по 10 мл., с жълтеникава на цвят течност, 10 броя електронни цигари (вейп), метален контейнер с етикет с надпис “Icelandpet Omega 3 oil – 1000 ml”, съдържащ смолист сок от конопено растение с бруто тегло 1 140 грама и 267 броя пълнителя, всеки с вместимост от по 10 мл., съдържащи течност с канабиноид.
В хода на разследването е установено, че за целите на разпространението на наркотичните вещества е създаден специализиран интернет сайт за поръчки, достигнали до клиенти в цялата страна чрез куриерски услуги.
Извършени са претърсвания на 14 имота и 2 автомобила, откъдето са иззети голям брой веществени доказателства. Разпитани са девет свидетели.

Към наказателна отговорност са привлечени всички лица, като са им повдигнати обвинения за горепосочените престъпления.
По отношение на двамата лидери на престъпната група и на един от участниците в нея, предстои внасяне на искане в Окръжен съд-Габрово за вземане на мярка за неотклонение “задържане под стража“.
Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Крими
Жестока катастрофа с пострадал на „Орловска“ в Габрово

29-годишен габровец бе приет в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ с опасност за живота след като катастрофира тежко. Пътният инцидент е станал снощи, 25 януари, около „Орловска“ около 19:46 часа.
На място незабавно били насочени екипи на полицията и спешна помощ. По първоначална информация 29-годишният мъж, управлявайки “Форд Фокус“ и несъобразявайки скоростта си с пътните условя, изгубил контрол над автомобила, навлязъл в лентата за насрещно движение и се ударил в идващо насреща „БМВ“, управлявано от 57-годишна жена.
В резултат на удара пострадал водачът на “Форд“-а, който бил откаран в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ с опасност за живота. Пробите за алкохол и наркотици на жената са отрицателни.
На мъжа е била взета кръв за химически анализ. Причините за инцидента са в процес на изясняване. По случая е образувано досъдебно производство.

Крими
Пробация и обществено полезен труд за садиста, убил по брутален начин коте

16-годишен бе осъден по обвинение на Районна прокуратура – Габрово за проявена жестокост към гръбначно животно – коте на публично място и в присъствието на други две непълнолетни лица. Досъдебното производство бе образувано след получени множество сигнали в прокуратурата във връзка с публикуван видеоклип в социалната мрежа.
16-годишният извършител бе признат за виновен в това, че при форма на вина пряк умисъл, на 25.08.2025 г. около 20.00 ч. в Севлиево, проявил жестокост към гръбначно животно – коте на тримесечна възраст, като го ударил със сила в пътната настилка и по този начин противозаконно причинил смъртта му.
Деянието е било извършено на публично място и в присъствието на други две непълнолетни лица. Въпреки непълнолетието си той е могъл да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си. Престъплението е по чл. 325б, ал. 2, т. 3, вр. с ал. 1, вр. с чл. 63, ал. 1,т.3 от НК. Наложено му е наказание (при приложение на чл. 55, ал.1, т.2, б.Б от НК) пробация за срок от една година, с пробационни мерки – задължителна регистрация по настоящ адрес, задължителни периодични срещи с пробационен служител и 100 часа безвъзмезден труд в полза на обществото за срок от една година.
Направените по делото разноски в общ размер на 1 881, 44 лева, равняващи се на 964, 85 евро, също следва да бъдат заплатени. Делото е приключило след одобрено от съда споразумение.

-
Новинипреди 6 дниОтворено писмо от Христина Стефанова
-
Кримипреди 6 дниЖестока катастрофа с пострадал на „Орловска“ в Габрово
-
Кримипреди 6 дниПробация и обществено полезен труд за садиста, убил по брутален начин коте
-
Културапреди 6 дниВасил Петров пристига в Габрово с нова концертна програма
-
Културапреди 6 дниПоредно ценно дарение постъпи в Исторически музей – Дряново
-
Кримипреди 6 дниРазбиха ОПГ за разпространение на вейпове с дрога (снимки)
-
Любопитнопреди 3 дниЮбилейното издание на „Здравей, Здраве – Габрово“
-
Икономикапреди 2 дниИсторически музей – Дряново работи за добрия имидж на града и региона







