Новини
Окончателно: 5 и 6 януари са неучебни в габровските училища!

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
На основание на задължително предписание на Регионална здравна инспекция – Габрово, кметът на община Габрово Таня Христова определи дните 05.01.2017 г. и 06.01.2017 г. за неучебни в училищата на територията на град Габрово. Причината за това е обявената в област Габрово грипна епидемия, за която Ви информирахме по-рано.
В съответствие с предписанието, в заповедта на кмета е определено, за периода от 30.12.2016 г. до 08.01.2017 г., да се предприемат следните противоепидемични мерки:
1.Повишаване взискателността при провеждане на санитарно-хигиенните и противоепидемични мероприятия и тези, предвидени за работа при зимни условия в детски и учебни заведения;
2.Персоналът в детските заведения да работи с лични предпазни средства;
3.В детските заведения и училищата медицинските специалисти с помощта на преподавателите и възпитателите да провеждат сутрешен филтър. Откритите болни деца да се връщат по домовете;
4.Да не се допускат на работа заболели лица от персонала на детските заведения;
5.Да се преустановят организираните мероприятия на ученици и други детски колективи, като посещения на театри, спортни празници и други такива;
6.Да се ограничи достъпът на външни лица в детските заведения;
7.Да се извършва трикратна дезинфекция в помещенията и редовна аерация на помещенията, в които се помещават детските колективи;
8.Да се включи в менюто на децата достатъчно количество тонизиращи напитки (билков чай, мляко, прясно изцедени сокове).
За сведение и изпълнение, препис от заповедта е връчен на началника на Регионалното управление на образованието – Габрово и на директорите на детските и учебни заведения на територията общината.
Висока заболяемост от респираторни заболявания е регистрирана както в Габровска, така и в Тревненска и в Дряновска община. Изключение прави община Севлиево, където към момента заболяемостта е 103, 16 %00 и засега няма основание в нея да се обявява грипна епидемия.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл в Кукления театър

„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл с международно отличие в Държавен куклен театър – Габрово. Безвъзмездният жест на Женското благотворително дружество на Габрово насочен именно към най-малките любители на кукленото изкуство и техните близки има за цел в началото на годината да предостави искрица добро настроение със спектакъл лауреат на международен фестивал в Китай, носител на приза „Изключено културно наследство в областта на кукленото изкуство“, част от репертоара на ДКТ-Габрово.
В съдружие, ръка за ръка – двете организации дават възможност не само за досег до изкуството на Мелпомена, но и да се изживее истинска семейна неделя на 18 януари, неделя, от 11.00 часа. Тогава е първият спектакъл на кукления театър за годината, вдигащ завесата за честванията по повод 55 години Държавен куклен театър – Габрово и 70 години куклено изкуство в град Габрово.
Куклен театър – Габрово, благодари на своите съмишленици и приятели от ЖБД „Майчина грижа“ за подадената ръка в името на по-доброто ни бъдеще, ощастливявайки нашите деца, децата на Габрово, дарявайки им стойностен спектакъл.


Култура
Библиотеката отличи най-активните си читатели за десета поредна година

Габровската библиотека отличи своите най-активни читатели за десета поредна година. Инициативата „Читател на годината“ на габровската регионална библиотека се организира за десети път.

Наградите се връчват традиционно в началото на новата година и имат за цел насърчаване на четенето сред всички възрасти и формиране на трайна любов към словото и книгата. Определят се на база безпристрастна статистика чрез автоматизираната система за заемане на литература в библиотеката.
Наградите се връчват в две възрастови групи – до 14 и над 14 години, за деца и за възрастни, и са I- ва, II-ра и III-та награда. При най-малките читатели на първо място е Христиана Красимирова Митева, на 8 години с 216 заети книги, на второ – 5-годишният Волен Андреев Струмин със 150 заети и на трето място – Ванеса Димова Димитрова, на 10 години със 118 прочетени книги. Любимите книги на Христиана са „Магьосникът от Оз”, „Фингъс” и „Кучето Мопс”, Волен харесва „Дивият робот”, „Спайдърмен” и „Пес Патрул”, а Ванеса „Чичо Скрудж”. И двете млади дами учат в Шесто ОУ „Иван Вазов”.
При порасналите читатели на първо място е Румяна Константинова Тотева с 557 заети библиотечни единици, на второ Ива Любомирова Момчилова с 268 и на трето Габриела Несторова Несторова с 244 прочетени книги.
Директорът на библиотеката Савина Цонева поздрави отличените читатели на 2025 година и им връчи наградите – грамоти „Читател на годината”, книги, календари и талон за безплатна карта за една година.
Емоционалната церемония завърши с пожелания за здраве, късмет и много нови прекрасни четива през 2026-та година, през която габровската библиотека ще отбележи своята 165-годишнина.


Новини
Гроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!
„Започва работа по тунела под връх Шипка“, съобщи в Габрово вицепремиерът и министър транспорта и съобщенията Гроздан Караджов.
Той нарече обекта „епохален“ и припомни, че договорът за строителството на тунела беше подписан през месец юни 2022 г.
Министърът уточни, че четири години бяха загубени заради екологични процедури, обжалвания и съдебни спорове.
„Сега работата започва. Надявам се, че до края на 2030 г., тунелът ще бъде функциониращ и ще свържем най- после Северна с Южна България“, допълни министър Караджов.
Гроздан Карджов беше в Габрово по повод при откриването на новото болнично вертолетно летище в МБАЛ „Свети Иван Рилски“ – Габрово.

-
Кримипреди 4 дниДвама души загинаха при пожар в Габрово
-
Кримипреди 4 дниУмишлен палеж е сред версиите за пожара, отнел живота на двама
-
Кримипреди 3 дни32-годишна „се уплаши“ от теста за дрога, за втори път
-
Културапреди 4 дниИдеи и гласове за бъдещето на културния туризъм
-
Културапреди 4 дниТеодора Георгиева гостува с изложба в галерия „Видима“
-
Кримипреди 4 дниМъж с девет присъди подкара кола с фалшиви номера, бягайки от полицаи
-
Новинипреди 20 часаГроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!
-
Културапреди 3 дниИМ-Дряново ще посрещне художничката Ема Вертерова










