Новини
Непочистени улици и затруднен трафик в Габрово заради снега

ул.“Найден Геров“
Непочистени улици и затруднен трафик – такава е обстановката в последния четвъртък на 2016г. в Габрово, където снегът продължи да вали допреди обед. Придвижването на места е много сложно. Снегорини чистят се само булевардите, но не и малките улички, алармира до „Габрово Нюз“ читател на медията.

ул.“Найден Геров“
По думите му падналият снеговалеж не е бил почистен в сутрешните часове, като дори е причинил няколко леки катастрофи.

ул.“Найден Геров“ в района на пл.Крушата
ОП“Благоустрояване“ почиства градската улична мрежа с 28 машини, а общинската пътна мрежа се обработва с 15 машини.

Проходът Шипка е проходим при зимни условия. Пътната настилка е заснежена и обработена. Температурата на въздуха е минус 8° С, дебелината на снежната покривка – 20 см. Забранено е движението на МПС с обща маса над 10 тона.

ул.“Свищовска“
Пътят за Узана се обработва. Височината на снежната покривка там е 30 см. Температурата на въздуха е минус 8°С, духа силен вятър.

бул.“Могильов“
Пътните настилки в участъците Габрово – Трявна, Габрово – Севлиево, Габрово – Дряново, както и за Люляци се почистват и обработват. Републиканските пътища в цялата община са проходими при зимни условия.

бул.“Могильов“
Общински пътнически транспорт покрива вътрешните градски и междуградски линии. Хлебозавод „Габрово” и ВиК- Габрово изпълняват нормално своите задължения. От „Топлофикация –Габрово“ ЕАД декларират, че топлоподаването е нормално.

бул.“Могильов“
На телефоните на Общински съвет по сигурност няма получени сигнали за бедстващи хора на територията на община Габрово.

бул.“Могильов“

кръстовището на булевардите „Могильов“ и „Стефан Караджа“

бул.“Стефан Караджа“

бул.“Стефан Караджа“
*Публикуваната информация е актуализирана в 11.35 часа*
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Световната мрежа от градове на занаятите и фолклорните изкуства се събира в Габрово

През есента на 2026 година Габрово заема подобаващо място на световната културна карта. Между 16 и 20 септември градът поема домакинството на Годишната среща на подмрежата „Занаяти и фолклорно изкуство“ – едно от най-значимите събития в календара на Мрежата от творчески градове на ЮНЕСКО.
Глобалният форум се организира от Община Габрово, съвместно с Министерството на туризма, Министерството на културата, Регионалния център на ЮНЕСКО за Югоизточна Европа и Регионалния етнографски музей на открито „Етър“.
Тази международна платформа обединява 80 града от 55 държави, превръщайки направлението за традиционни умения в една от най-бързо развиващите се общности на ЮНЕСКО.
Представители от пет континента пристигат у нас, за да потърсят съвременни решения през призмата на културата и човешкия дух. Във фокуса на тазгодишните дискусии е темата за изграждането на мирен свят чрез човешкото творчество.
В епоха, белязана от стремителни технологични скокове и социални кризи, форумът търси отговор на въпроса как традиционните занаяти, местното творчество и габровският хумор могат да бъдат реален инструмент за преодоляване на конфликти и за стабилност в градската среда.
Специален акцент в програмата е предвиден панела „Кметски диалог“, посветен на ролята на културните политики за изграждане на устойчиви общества. Кметове от различни точки на света заседават под модераторството на кмета на Габрово Таня Христова, за да обменят работещи модели от своите региони.

Ключови участници в отделните панели са: проф. Бьонг Хунг Джонг – бивш координатор на мрежата, д-р Ибрахим Алшубайт – настоящ координатор на мрежата, проф. Светла Димитрова – директор на РЕМО „Етър“, д-р Ирена Тодорова – изпълнителен директор на Регионалния комитет на ЮНЕСКО за Югоизточна Европа, проф. д-р Уития Питунгнапу, Факултет по архитектура, изкуство и дизайн, Университет „Наресуан“ (заместник-координатор на Мрежа на творческите градове на ЮНЕСКО за занаяти и народни изкуства) и др.
Присъствието на Габрово в семейството на ЮНЕСКО от 2017 година насам доказа, че градът не просто пази своите корени, а умее да ги превръща в активен международен капитал.

Приемането на форум от такъв ранг е категоричен атестат за местния капацитет и важна крачка по пътя към кандидатурата за Европейска столица на културата през 2032 година.

Новини
Организират дискусия „Развитие на местното самоуправление“
Любопитно
Парти край басейна с DJ Mascota в Габрово


В разгара на лятото, Габрово се приготвя за едно от най-очакваните събития на сезона! На 1 август, събота, от 16.00 часа, Комплекс Мечтания отваря врати за едно незабравимо Парти край басейна с DJ Mascota.
Посрещаме 1 август по най-добрия възможен начин – с музика, слънце и настроение, което ще запомним до края на лятото. Зад пулта застава един от любимите на поколения DJ Mascota – артист, чието име отдавна се превърна в синоним на качествена електронна музика и незабравими партита из цялата страна.
С богат опит зад гърба си и усет за това как да запали публиката, DJ Mascota обещава сет и безкомпромисен саунд, които ще подхождат идеално на лятното настроение и красивата локация на Комплекс Мечтания.

Синоптиците обещават отлично време за забавления на открито, а всички предпоставки за едно наистина яко парти вече са налице! Очакват ни много музика, слънце, разхлаждащи напитки и танци до залез слънце – на място с уникална гледка към Габрово и билото на Стара планина, където слънцето огрява до последния си лъч.
Комплекс Мечтания предлага не само страхотна атмосфера, но и простор за игри, басейни за свежи емоции и специални кътове за най-малките, така че партито е повод за цялото семейство, дори докато най-веселата част се случва край басейна.
Ако сте от хората, които се кефят на съвременната електронна музика и търсят перфектния повод да посрещнат лятото с танци и под открито небе – това е вашият шанс. Запазете си място навреме, защото такова парти не се пропуска!
За резервации: 0899 472 075.

-
Кримипреди 6 дниМаскирани полицаи, жандармерия и полиция с масирана акция в региона
-
Кримипреди 5 дниЗапочва информационна кампания срещу телефонните измами в региона
-
Културапреди 5 дниДарена Дечева: Искам да помагам и да бъда полезна на обществото
-
Любопитнопреди 6 дниРекорден брой участници в спортните турнири на Узана Поляна Фест
-
Новинипреди 6 дниРЗИ-Габрово с инициатива по повод Световния ден за борба с хепатита
-
Новинипреди 5 дниСистемен тормоз от глъчки нарушава тишината нощем до зала Орловец
-
Новинипреди 6 дниШест нови попълнения подсилиха Янтра за новия сезон
-
Любопитнопреди 5 дниВтори ретро парад в Трявна






